Mezarlık… İsmi her ne kadar ürkütücü olsa da bu kez bir dizi film ismi olarak karşımızda. Dizi, konu ve oyuncularıyla İzliYorumda


5 dakika


Mezarlık kelime anlamıyla ürkütücü. Fakat bu kez bir dizi ismi olarak karşımızda. Haftaya yepyeni bir diziyle başlamak istedim. Çünkü kadın cinayetleri bizim için bir dert. Her cinayette kanıyor yüreğimiz. İşte bu yüzden konusu kadın cinayetleri olan bir diziyi konuk ediyoruz bugün sayfalarımıza.

Netflix‘te 17 Haziran 2022 tarihinde yayınlanmaya başladı. Bugün diziyi, konusunu, oyuncularını ve kendi yorumlarımı yazacağım sizlere.

Öncelikle benden tam not! Her açıdan… Kadına yönelik şiddet son bulsun artık diyoruz her fırsatta. İşte tam da bu açıdan tam notu hak ediyor dizi.

Mezarlık

Dediğim gibi henüz çok yeni. 17 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı. Ve ben bir solukta izledim, devamını dört gözle bekliyorum.

Şimdi tanıtıma geçelim.

Önce Fragman

Fragmanın tüyler ürpertici olduğunu, kan dondurduğunu söyleyenler var. Bense şöyle tanımlıyorum; ilgi çekici.

Genel Bir Bakış

Mezarlık gizem ve suç temalı diziler kategorisinde. Bence güzel bir polisiye, gerilim ve tabii ki aksiyon var.

2022 yapımı. Şimdilik 4 bölüm yayınlandı. Ve umarım yenileri gelir. 2023 yılından itibaren yeni bölümlerin geleceği de söylentiler arasında.

Her bir bölüm neredeyse iki saate yakın. Ve her bölüm aşağıdaki cümlelerle başlıyor.

“Her şey, vücut bulduğu köklere geri döner.

Bedenimiz toprak olur,

Kanımız su,

Isımız ateş,

Soluğumuz hava.

Ahenkle doğanlar, ahenkle ölürler.”

Mezarlık

Mezarlık Ekibi

ANS Productions ve Evrensel Film imzalı bir dizi Mezarlık. Yapımcısı Evren Oğuz, yönetmen Abdullah Oğuz. Senaristler Özden Uçar, Onur Böber ve Evren Oğuz.

Gelelim başrollere… Birce AKALAY var. Başarılı oyuncunun yine aynı platformdaki Kuş Uçuşu dizisini yazmıştı Sevgili Aygen. Bu kez Özel Suçlar Birimi Komiseri Önem Özülkü karakteriyle karşımızda. Önem Komiser hem sert bir polis hem de çok güzel bir kadın. Bu da bir ikilem tabii ki. Çünkü güzel kadın akıllı da olamaz, sert işler de yapamaz!

Mezarlık Dizisi Oyuncuları

Olgun Toker, Serdar Ata rolüyle Önem Komiser’e omuz veren bir ekip üyesi olarak karşımızda. Aslında ekibe önyargıyla gelmişti ve o aslında babası Haluk Amir’den torpilli gözükmekten rahatsızdı.

Yılların oyuncusu Şehsuvar Aktaş da ekipte. Emeklisi gelmiş, biraz yorgun ve kızını da faili meçhul bir cinayete kurban vermiş Hasan Duru karakterine can veriyor dizide. Mezarlık hikayesini de ondan dinliyoruz zaten dizinin ilk bölümünde.

Berna Öztürk Nergis ismiyle karşımızda. Ama o Sofia takma adını kullanıyor. Bilişimle ilgilenen ve aslında emniyet mensubu olmayan ve hatta geçmişinde suçlar olan bir ekip üyesi. Görüntüsü ve her türlü ortama sızabilme yeteneği ile Ejderha Dövmeli Kız Lisbeth Salander’a benziyor.

Baran Güler ekibin hatta dizinin yabancı versiyonlarından gelmiş gibi. Berk Güleryüz karakteri bence Mezarlık ‘ın en renkli, en bilgili ve geçmişi bir acıyla dolu üyesi.

Sezgin Uzunbekiroğlu da Dr Feriha Mahmutzade karakterine hayat veriyor. Otopsilerin kahramanı, yine Berk karakteri gibi bizi bir polisiye diziye götürüyor.

Yalan Dünya dizisiyle sevdiğimiz Hakan Meriçliler Emniyet Amiri Haluk Ata rolüyle karşımızda. Siyasi baskılar altında doğruyu yapmaya çalışan bir amir. Tabii ki oğlu Serdar’la da araları torpil söylentileri yüzünden gergin.

Cem Sürgit de dizide. Savcı Gökhan tam bir kadın düşmanı. Geçmişi başarısızlıklarla dolu. Ancak son bölümlere doğru bakışı değişmeye başlayacak. Belki sevebiliriz bile 🙂

Ve konusu

Kadın cinayetleri hızla artmaktaydı. Bir çoğunun katili bulunamıyordu. Çoğu dosya gizemini koruyordu ve faili bulunamayan cinayet olarak arşivde tozlanmaya terk ediliyordu. Hal böyleyken Emniyet Amiri Haluk Özel Suçlar Birimi’ni kuruyordu. Ve başına da Önem Komiser’i atıyordu.

Önem Komiser yayınlanan 4 bölümde gizemli kadın cinayetlerini ekibiyle birlikte çözüyordu. Sadece kadın cinayetlerini çözmekle kalmıyor, aynı zamanda kadın olduğu için bir çok tepkiye karşı kendini ve ekibini korumak zorunda bırakılıyordu.

Tabii ki dizi bu cinayetlerle akıp giderken hepsinin kendilerine ait sorunları, dertleri de var. Ve hepsi bizim dertlerimiz gibi dertler. Mesela Önem Komiser’in ergenlik dönemindeki kızıyla olan ilişkisi aslında hepimizin yaşayabileceği türden.

Sonrasında neler mi oluyor? Hiç vakit kaybetmeden izlemeye başlayın bence. Mezarlık sizi içine çekecek, eminim.

Benim dizi yorumum;

Mezarlık bir dizi olmazdan çok önce benim için sanıldığı ya da korkulduğu kadar olumsuz bir kelime olmadı hiç. Korkmazdım küçüklüğümden beri büyüklerimizi ziyaret ettiğimiz için. O upuzun ağaçlar, o ağaçlarda ötüşen kuşlar, beyaz taşların arasındaki çiçekler aslında bana hep huzur verir. Her zaman oradaki insanların bizi koruduklarını düşünmüşümdür. Hatta “bize zarar verebilecek olanlar yaşayanlardı, ölenler değil” diye söylerdim hep. Bu yüzden bana huzur vermiştir. Güvenlidir hep.

Dizi olarak gördüğümde de kendileri mezarlıkta olan kadınları düşündürdü evet önce. Ama çok daha ötesi vardı. Bir çoğu sonuçsuz kalan dosya da arşivin çelik raflarında birer kutuda unutulmaya, çürümeye terk edilmişti. Dosyalar da karanlık, rutubetli bir ortamda, olağanca kasveti ile başka bir mezarlık oluşturuyordu. Ne yazık ki!

Dizide gördüğüm ve takdir ettiğim diğer bir konu da cesaret. Bazı taşların yerinden oynamasının önündeki engelleri gösteriyor. Kadının toplumdaki yeri, cinayetlerin çözümsüz kalması için verilen haksız çabalar… Siyaset, politika, para, ahlak gibi değerlerin nasıl yozlaştığı… O cinayetler kadar içimizi yakan “tahrik indirimleri”… Sığınma evleri, yetiştirme tarzları, namus… O kadar çok konuya vurgu yapılmış ki, cesurca. Tüm ekibi tebrik ediyorum. Devamı da gelmeli.

Yani yazacak çok şey var aslında.

Ama…. Ama diyor ve susuyoruz hep…

Kadın cinayetlerinin bir an önce son bulsun!!!

Faillerin yakalanması ve en ağır şekilde cezalandırılıp asla cezalarda indirim uygulanmaması adaleti sağlayanlardan isteğim.

Ve tabii ki kadınları koruyan, kadınları “öldürülmesinde, yok sayılmasında, ötekileştirilmesinde sakınca olmayan” olarak görmeyen, kadını da eşit gören bir sistem için gerekli politikaların üretilmesi de siyasilerden isteğim…

#kadıncinayetleri #Mezarlık #Netflix #MezarlikNetflix


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments