Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaSeviYorumDoğa DostuMikroplastik Tehlikesi
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Mikroplastik Tehlikesi

Mikroplastik görünmez tehlike. Plastik üretimi de zararlı, plastik ürünleri kullanırken de zararlı. Şimdiyse yok olurken ki mikro halini konuşacağız.

Tahmini okuma süresi 5 dakika

Farkındalık önemli!

Bir2Yorum’un kuruluş amacı farkındalık yaratmak. Hem de hayata dair her konuda. Sanata dair bazen, bazense yaşadığımız dünya hakkında. (Hakkımızda)

Bende özellikle perşembe günleri, dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirmek için yazıyorum. Hep tekrar ediyorum.

“Dünya sadece biz insanlığa ait değil. Ve dünya sadece bugün yaşayanlar için de değil, geleceğin bize emaneti geçmişin mirası değil.”

O zaman babamızdan, anamızdan kalan bir mirasmış gibi çarçur etme hakkımız yok. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği şu an üzerinde yaşadığımız küre. Doğanın dengesini gözeterek sağlayabiliriz tüm canlı türleri arasındaki yaşam eşitliğini. Yani bu dünyaya bıraktığımız kötü izleri temizlemek, kaynakları tüketmeden, kirletmeden yaşamak zorundayız. Hepimizin yapabilecekleri var. En azından öğrenip bilgilerimizi paylaşabiliriz. Benim yaptığım gibi. Zaten okuyup öğrendikçe de alışkanlıklarımızı değiştireceğiz.

Bu konuyla yazdığım yazıları okuyun, okutun lütfen. Doğa Dostu bölümünde onlarca yazı var. Şimdi de geçen haftalarda yazdığım konuya geri dönelim, 7. Kıta Plastikten. Hatırlıyorsunuz, değil mi? Hatırlamıyorsanız da önce okuyun, sonra dönün tekrar yazıma.

Mikroplastik nedir?

Onları farketmek öyle zor ki… Gözle görmemiz mümkün değil neredeyse. Kum gibi… Önce bir tanımına bakalım. Mikroplastik Araştırma Grubu şöyle tanımlıyor:

“Mikroplastik, 5 mm ile 1 mikrometre arasındaki boyutlarda olan plastiklere verilen isimdir.”

Mikroplastik Nedir (2)

Her şeyi danıştığımız Vikipedi ise biraz daha açmış tanımı:

“5 mm’en daha küçük olan ve çevrede kirliliğe sebep olan, çoğunlukla petrol türevli olup suda çözünmeyen, düzgün şekilli veya şekilsiz polimerik parçacıklara verilen isimdir. 1 mikrondan küçük plastik parçacıklarına ise nanoplastikler denir.”

Mikroplastik teriminin tarihi

İlk olarak 1968 yılında ABD Hava Kuvvetleri Malzeme Laboratuvarı tarafından yayınlanan bir raporda çıkıyor karşımıza. Bu raporda terim, yüksek gerilimlere maruz kalan plastik malzemelerin bozulması sonucu ortaya çıkan parçacıkları anlatmak için kullanılmış. Sonrasında 1972 yılında Sargasso Denizi’nin yüzeyinde çok sayıda yüzen küçük plastik parçalar bulunmuş, bu raporla da insanlar su üzerinde mikroplastik parçalardan haberdar olmuş.

Daha sonra 2004 yılında Plymouth Üniversitesi’nden Prof Richard Thompson bu terimi kullanmıştır. Hemen sonrasında da üretim şekilleri ve boyutları ile değişik isimler almıştır.

Nasıl oluşur?

Bu plastik tozların nasıl oluştuğuna da bir bakmak gerekir. Plastik her yerde. Etrafınıza bir bakarsanız giyimden mutfağa, inşaattan mobilyaya her yerde görüyoruz onları. Onlarsız bir yaşam mümkün değil gibi.

  • Birincil mikro plastikler doğrudan 5 mm’den küçük olarak üretilen malzemelerdir. Pullar, simler, makyaj ürünleri vs…
  • İkincil grupta olanlar ise büyük parçaların aşınmasıyla ya da kopmayla oluşan küçük parçalardır.
  • Bir de nano başlığı altındakiler vardır, bunlar daha çok medikal ya da bilim alanında kullanılan malzemelerden oluşur.
Zararları nelerdir?
Mikroplastik Nedir (3)

Deniz tabanında birikerek besin zincirini bozuyorlar. Ve tabii ki sonucunda da tüm doğa bozuluyor. Bu bozulmayı tam olarak öğrenmek için plastik bileşimindeki malzemelerin zararlarını tam olarak bilmek gerekir. Bu zararlarla ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.

Ardından insan sağlığına zararlarından bahsetmek istiyorum.

Bilişsel gelişim bozuklukları, obezite ve kanser gibi hastalıkların oluşması, doğumsal anomalilerinin ve üreme sorunlarının oluşması…

Ve daha pek çok sorun.

Haberlerde “mikroplastik tehlike” başlığıyla veriliyor.

Hemen her gün farklı kanallarda çıkıyor karşımıza bu haberler. Televizyonda, gazetelerde, internette, sosyal medyada… Her yerde “mikroplastik tehlike” Mesela sizler için bir kaç haberi buraya bırakıyorum, okumak isterseniz diye. Okumak istemezseniz diye bir kaç çarpıcı haberi vermek istiyorum.

Mikroplastik Nedir (1)

Fransa’da gönüllü bir çevre kuruluşu Labocea Laboratuvarı’nda içme sularında bir araştırma yapmış geçtiğimiz günlerde. Ve sonuç; plastik şişelerdeki suların yüzde 78’inde bu partiküllere rastlanmış.

Scine Direct’te yayınlanan bir araştırma var ki korkunç. 6 plasentada araştırma yapmışlar. Ve dördünde mikro plastiklere rastlanmış, 5’i bebek, 4’ü anne ve 3’ü de zarda. Yani bebeklerimiz doğmadan karşılaşıyor plastikle.

Yine haberlerde bebeklerin dışkılarında yetişkinlere göre daha çok saptanmış. Bilim insanları bunun sebebinin bebeklerin beslenmesi sırasında kullanılan malzemelerin plastik içerikli olmasını gösteriyor.

Sonrasında yine geçtiğimiz aylardaki bir haberde Amsterdam’da bir üniversitede yapılan araştırmada insan kanında da tespit edildiği yazıyordu.

Güzel haberler de var, dünyadan.

Ülkeler tek kullanımlık plastikler yasaklıyor. Avrupa Birliği ülkelerinden sonra Yeni Zelanda ve Kanada da yasakladı. Şimdi de Hindistan, Kenya ve Tayland da yasaklıyor bu mikroplastik tehlikesinin büyük sebebi olan tek kullanımlık plastikleri. Umarım, bizim ülkemizde de yöneticiler en kısa zamanda yasaklar bu ürünleri.

Sadece ülkelerin yasak koyması yetmez. Bizim bu plastik ürünleri kullanmayı bırakmamız gerekiyor. Tek kullanımlık plastiklere veda etmeliyiz. Hem de acilen.

#mikroplastik #plastiksizyaşam

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza

Antroposen Çağ İnsanların Yarattığı Cehennem

Antroposen çağ hakkında, hiç birimiz pek bir şey bilmiyoruz. Doğaya verdiğimiz zararlar sonucu doğan bu devre hep birlikte Bir2Yorum...

Nesli Tükenen Canlılar

Nesli tükenen canlılar bugün konumuz. Neden artık yoklar, tehlike altındaki türler, kurtarmak için bir2yorum hakkında bu yazı

Yedinci Kıta Plastikten

Yedinci Kıta geçmiş yüzyıllarda aranıp dursun 20. yüzyılda çıkarıldı ortaya; Plastik Kıta. Bu kıtada 'insan yok' ama hepimizin.