Salı, Ekim 4, 2022

Minyatür 2.0

Minyatür 2.0 Pera Müzesi’nin ev sahipliğinde süreli bir sergi. 17 Ocak 2021 tarihinde sonra eriyor. Dijital olarak gezmek isterseniz;


5 dakika


Bu yazımda sizlerle bir dijital sergiyi paylaşmak istiyorum. Minyatür 2.0

Sergi 17 Ocak 2021 tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Dijital sergi olarak gezmek isterseniz de bağlantı adresleri yazımızın sonunda sizleri bekliyor.

Sergi geleneksel Türk süsleme sanatlarından olan minyatürün çağdaş sanatla buluşması sonucu ortaya çıkmış. 

Sergiye geçmeden önce ufak bir hatırlatma.

Minyatür nedir?

Minyatür, eskiden elyazması kitaplara hikayeyi desteklemek amacıyla yapılan küçük boyutlu resimlere verilen addır.  Minyatürün ilk örneklerine eski Mısır’da ( M.Ö.2 yy) rastlanmaktadır. O dönemde minyatürler papirüs, parşömen ve fildişi gibi malzemeler üzerine çizilmekteymiş. Buradan da anlaşılacağı üzere doğudan batıya doğru yayıldığı düşünülmektedir. Ancak batı dünyasında matbaanın gelişmesiyle elyazması kitapların önemi azalınca minyatür önemini kaybetmiştir. Doğuda ise minyatüre ilgi azalmamış aksine sarayların gözdesi olmuştur.

Minyatürde kök boya, doğal toprak boya kullanılır. Parlaklık vermesi için kağıt üstüne altın boya sürülür. Çok eskiden boyanın sabit kalması için yumurta sarısı kullanılırmış daha sonraları sabitlemek için tutkal tercih edilmiş.

Minyatür oldukça maliyetli bir sanat olması nedeniyle bir saray sanatı olarak gelişmiş ve sarayın himayesinde gelişimini sürdürmüştür. Nakkaşlar, saray okullarında, sultanların himayesinde çalışmışlardır.

Figürleri birbirini kapatmayacak şekilde sıralamak, boyutları kişilerin önem sırasına göre belirlemek, ışık gölge ve perspektif olmaksızın yapmak minyatürün en önemli kurallarıdır.

Osmanlı’da portre resmi, tarihi konular ve saray hayatına ait sahneler ile şehir manzaraları minyatür resminin temel konuları olmuştur. Padişahların sefere gittikleri şehirleri tasvir eden minyatürler şehir düzeni konusunda önemli ayrıntılar vermektedir. Bu tarz minyatürlerin örneklerine Türk İslam Eserleri Müzesi ve Topkapı Sarayında görmekteyiz.


Gelelim sergimize… Minyatür 2.0

Sergi, geleneksel bir sanat olan minyatürü modernleştirip güncel bir halde izleyiciye sunuyor. 

Minyatür sanatının güncel yorumlarına odaklanan sergi, Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerden 14 sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. Minyatürü tarihin koridorlarından çıkarıp sömürgecilik, oryantalizm, ekonomik eşitsizlik, toplumsal cinsiyet, kimlik politikaları, ayrımcılık, toplumsal şiddet, zorunlu göç, temsiliyet gibi güncel konuları işleyerek günümüz dünyasıyla buluşturuyor. Çağdaş sanatta minyatürün nasıl var olabileceğini heykel, fotoğraf, video ve yerleştirme ile gösteriyor.

Dijital gezi önerilerimizi incelediniz mi? —> Öneriler

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

Maziyi Korumak

Maziyi Korumak, Sayın Sadberk Koç'un titizlikle oluşturduğu koleksiyonundan Meşher için tadımlık özel bir sergi. Şimdi dijital gezi şansıyla.

İstanbul’da 5 mekan 5 sergi

Bu günlerde İstanbul pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Seçtiğimiz örneklerle keyifli bir tura ne dersiniz?

Ben Sen Onlar, Kadın Sanatçıların Yüzyılı

Ben-Sen-Onlar; Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi 1850 - 1950 tarihleri arası yaşamış kadın sanatçıları hatırlatmayı ve keşfetmeyi amaçlıyor.

‘Güneşin izinde’ New York’ta

İki Türk sanatçı Güneşin İzinde sergisiyle, Anadolu'dan doğan ilk güneşin ışığında yaptıkları yolculuğu anlatıyor.