Cumartesi, Şubat 4, 2023

Mor Kalp

💜 Mor Kalp 💜 Mor Cepken

Mor kalp emojisi üzerine kaleme alındı bu yazı. Anlamını bilmeden sevilerek kullanılan. Mor cepken hikayesi ile bilerek sevmeye ne dersiniz?


4 dakika


Şimdilerde bile isteye kullanıp, önceleri sadece rengini sevdiğimden; çok sık kullanırdım mor kalp emojisini. 💜 Artık rengin hikayesini ve anlamını biliyorum. Ve kendi ayakları üstünde durabilen, güçlü ve ses çıkarmanın işareti olan bu rengi daha çok seviyorum.

Mor Cepken Hikayesini duydunuz mu?

O şiirlere, türkülere konu olmuş eski bir Yörük Geleneği. Cesaretin simgesi olarak da bilinir. Hatta Karacaoğlan’ın Sarı Zeybek Türküsünde bile geçer… “Eğil bir bak mor cepkenin kanına.”


Mor Cepken ve Kadınlar

Ege, Muğla, Antalya ve Toros Yörüklerinde yaşı büyük kadınların hala bilip de öğrettiği bir gelenek bu. Çeyiz sandığına ilk konan eşya; sandığın en altına koyulan ve “hiç giyilmemesi” temenni edilen.

Eşleri tarafından şiddete maruz kalan Yörük Kadınları, yaşadığı sıkıntıyı ifşa etmek için mor cepken giyip köy meydanına çıkarmış. Kadının o mor cepkeni giyip evin damına, köy meydanına, herkesin görebileceği bir yere çıkması;

Mor Cepken, Mor Kalp

“eşimi sevmiyorum, eşim bana eziyet ediyor, gönülsüz evlendim, boşanmak istiyorum, zor durumdayım, bana yardım edin”

anlamlarına gelirmiş.

Bir kadın mor cepkeni giydiğinde; davul, zurna, düğün dernek ne varsa bırakılır. Sessizlik hüküm sürer; ölüm gibi bir şey olurmuş.

Köy halkı kadını korumaya alıp mutlaka yardım eder; zalim kocası ayıplanarak cezalandırılırmış.

Aslında Yörük Erkekleri eşlerine sevgi saygı ve ilgilerini hiç eksik etmezlermiş ama… Aksi durumlarda eşlerinin mor cepkeni giyeceklerini de bilirlermiş. Karısı bu cepkeni giymiş erkek; şiddet gösterdiğinden yıllar geçse de bir daha evlenemezmiş. Hiç kimse Onunla evlenmek istemezmiş.

Çatının rengi mor

Mor yeşil yazısında sevgili İlknur bu rengin anlamını yazmış. Her rengin anlamı farklı. Mor apayrı.

Mor Çatı, Mor Kalp
  • Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfının ismi de mor cepken hikayesinden geliyor.
  • Lisedeyken haber olarak okuduğum toplu taşıma tacizlerinin çözümü mor uçlu toplu iğne,
  • Kadına şiddete direnenlerin mor giysileri, mor pankartları hep mor cepken hikayesinden.

Hikayenin naifliğinden: kadının sorgusuz sualsiz el üstünde tutulmasından geldiğimiz bu günlere bakar mısınız? Her gün kadına şiddet olaylarını duyup, izlediğimiz ve kanıksadığımız günlere…

En sevdiği renk mor olan kadın

Teoman’ın uçurtmalar şarkısındaki sözlerinden; “En sevdiği renk mor olan kadın, en sevdiği kelime ASİ.”

90’larda feministler için toplumda hırçın, yalnız, belki de pek de güzel ve bakımlı olmayan kadın algısı vardı. Biz harıl harıl Duygu Asena okurken; karşı akım olarak ortaya çıkan bu algı, böyle düşünenleri pasifize etmek içindi. Çok gerekli olsaydı, asi! feministler en güzelinden onun da hakkını verirlerdi. Biraz makyaj, bir kaç parça şık giysiye bakardı.

Ama

Konu bu değildi.

İstedikleri ve olması gereken, eski zamanlardaki “anlaşılabildikleri” günlere dönmekti belki. Arzuları; fiziksel ve psikolojik şiddet gören tek bir kadının kalmamasıydı. Katı ve isyankar görünümlerinin altındaki yufka yürekleri görünmemeliydi.

Dünya, hassas kalpler için bir cehennemdir” dedi Goethe. Öyle de oldu.

İşte bu yazı ruhunda mor kalp taşıyan herkes için olsun.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Aygen HIDIROĞLU
Aygen HIDIROĞLU
Sıfırdan başlamayı sever. Okur, öğrenir, farkındalık yüklenir. İddiasız ve sıradan görünenin derinine aşık. Parıltılı hayatların bomboşluğuna kafası karışık. Açık üniversite diploma koleksiyoncusu. Anne.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
Aygen HIDIROĞLU
Aygen HIDIROĞLU
Sıfırdan başlamayı sever. Okur, öğrenir, farkındalık yüklenir. İddiasız ve sıradan görünenin derinine aşık. Parıltılı hayatların bomboşluğuna kafası karışık. Açık üniversite diploma koleksiyoncusu. Anne.

İlgili Yazılar

Korumuyorsan KONUŞMA…

Korumuyorsan diye başlıyor söze Dilek Alp. Kadına karşı şiddetin konuşulmayan yüzü: "Kadının her sahada hemcinsine uyguladığı şiddeti ne yapacağız?"

Mahsa Amani

Mahsa Amani önce İran sonra tüm dünya kadınları için sembol haline geldi. Ölümüyle yepyeni bir özgürlük çığlığı yükseldi gökyüzüne.

Bir hayal kırıklığı

Hayal kırıklığı ve yönü değişen bir hayat üzerine kaleme alınmış bir tecrübeyi konuk ediyoruz sayfalarımıza. Kendini sev dostum!

Kadın Şoför

Kadın şoför denildiği zaman, siz de belli belirsiz gülümseyenlerden misiniz? Belki de trafikten men edilmesi gerektiğini düşünenlerden?