Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaSeviYorumDoğa DostuMutfakta Sıfır Atık
Önceki İçerikEvlilik Hakkında
Sonraki İçerikTercih Sizin!

Mutfakta Sıfır Atık

Mutfakta sıfır atık için bir kaç basit tarifimiz olacak bu hafta. Yemeklerimizde de atıkları engellemek için yapabileceğimiz çok şey var.


4 minutes


Mutfakta sıfır atık konusunda yapabileceğimiz çok şey var. Atıksız bir yaşam hepimizin derdi olmalı artık. Her şeye her zaman ulaşabilir olmanın getirdiği arsızlıkla dünyayı tükettiğimiz yeter. Ama dünyanın bize sunduğu kaynaklar hızla tükeniyor. Ayrıca kaynaklar azalıp üretim de olmayınca hayat pahallılığı artıyor gün geçtikçe. Dün pazardan üç kuruşa aldığımız sebzeler bile ateş pahası. O halde değer bilip saygıyla tüketmeliyiz. Ve de atıklarımızı bile değerlendirmeliyiz.

Gıda atıkları ve kompost yazımızda yapmamız gerekenleri yazmıştık biraz. İsrafa hayır demiştik ve bayat ekmek tariflerini yazmıştı Şef Kübra Demirtaş. Bu yazımız da devamı olsun dedik, bakalım mutfakta sıfır atık konusunda başka neler yapabiliriz?

Mutfakta Sıfır Atık Konusunda Neler Yapabiliriz?

İhtiyacımız kadar almamız gerektiğini, depolama yöntemlerini, paylaşmanın önemini vurgulamıştık.

Geçen yılki verilere göre her yıl 1.3 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor maalesef. Ve çöpe giden bu yiyeceklerin çeyreği ile bile 870 milyon aç insanın karnı doyar.

Elbette mutfaklarımıza soktuğumuz her yiyecekten yüzde yüz faydalanmamız mümkün değil. Ama atık miktarını en aza indirgeyebiliriz. O halde bir kaç basit fikir verelim mutfakta sıfır atık konusunda.

Bayat ekmekleri değerlendirmek çok önemli.

Bayat ekmekle hazırlayacağınız tarifleri vermiştik daha önce. Ama başka basit öneriler de var.

Örneğin; bayat ekmekleri küp küp doğrayıp çeşnilendirerek yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinde kurutabilirsiniz. Sonrasında da çorbalarınıza katacağınız şahane krutonlarınız hazır.

Ya da bayatlayan, kuruyan ekmeklerinizi biriktirin. Sonra blenderdan geçirip toz haline getirin. İşte size galeta unu. Kaplama olarak kullanabilirsiniz bu ekmek tozlarını.

Bir de çok basit bir tarif var ve çocuklarınız bayılacak. Bayat ekmeklerinizi parçalayıp teryağında kavurun, sonra üzerine toz şeker serpin. Basit ama lezzetli bir tatlı.

Sebzelerden, meyvelerden neler yapabiliriz mutfakta sıfır atık adına?

Yeşillikler mutfağımızın vazgeçilmezi. Ve maalesef ömürleri o kadar kısa ki. O yüzden mümkün mertebe ihtiyacımız kadar alıyoruz. Bunu döne döne hatırlatmak istiyorum. Az alın, ihtiyacınız kadar sadece.

Baktınız salata yaprakları, taze nane, maydanoz gibi ürünleriniz pörsümüş, sararmış. Sakın atmayın, soğuk suya koyun ve içine buz atın. Bir saat sonra canlanırlar. Hemen tüketmeyecekseniz özellikle dereotu, maydanoz, kereviz yaprağı gibi yeşillikleri kurutarak saklayın.  

Buzdolabınızı açıp baktınız, sebzelikte biraz ondan biraz bundan kalmış. Yapacağınız şey hepsini güzelce doğrayıp mücver haline getirmek.

Ya da bu yeşillikleri haşlayıp süzdükten sonra zeytinyağında kavurduğunuz soğan ve sarımsağa ilave edip bir kaç dakika pişirebilirsiniz. Hemen üzerine yumurta kırıp afiyetle yiyebilirsiniz. Ya da poşetleyip buzluğa kaldırıp sonraki kahvaltılarınız için saklayabilirsiniz.

Bu arada sebzelerin ve meyvelerin sapları, kökleri çöp değildir. Katı meyve sıkacağında sıkıp şifalı sular hazırlayabilirsiniz. Kerevizin sapıyla çorba, ıspanağın köküyle leziz yemekler yapabilirsiniz. Bazıları turşulara çok yakışır.

Ayrıca soyduğunuz patlıcan, kabak gibi sebzelerin kabuklarını fırında biraz kurutup blenderda çeker ve baharatlandırırsanız şahane sebze çeşnisi elde edersiniz. Marketlerden almanıza da gerek kalmaz böylece.

Kabak demişken hemen çok şahane bir meze tarifi de verelim. Kabak kabuklarını şeritler halinde soyup zeytinyağında kavurup sarımsak, dereotu ve limonla tatlandırıp Şef Deniz Kungür’ün Marmaris Cennetleri yazımda verdiği tarife yakın bir lezzet elde edersiniz.

Narenciye kabuklarından da sirke yapabileceğinizi biliyorsunuz tabii ki, onu hatırlatmama hiç gerek yok.

Çok fazla televizyon izleyemiyorum. Ama özellikle Masterchef jüri üyelerinin bu konudaki hassasiyetleri çok dikkat çekici. Mutfakta üzerlerine düşeni yapıyorlar ve her fırsatta izleyicileri uyarıyorlar. Bu video da Mehmet Şef’in Pırasalı Börek tarifi.

Sıfır Atık konusunda yazacaklarımız var daha.

Bu dosyamız devam edecek. Dünya biz değişirsek güzelleşir. Bireyden topluma yayılan bir bilinç çevre bilinci.


Mutfakta sıfır atık konusunda siz neler yapıyorsunuz? Lütfen eklemek istediklerinizi, sizin tariflerinizi de yazın bize ki, biz de paylaşalım. Başkaları da görsün. Belki çorbada bizim de tuzumuz olur sizlerin aracılığı ile.

Unutmayalım ki, israf haramdır!

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Gümüş – Hane

Gümüş - Hane... O beyazımsı parlak metali MÖ 4000 yıllarından bu yana hayatımızın en süslü köşelerinde taşıyoruz. Peki adıyla özel Gümüşhane.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Havlu Kağıt Geri Dönüştürülemeyenlerden

Bugün konumuz havlu kağıtla. Sıfır Atık dosyamızda hep geri ve ileri dönüştürdüklerimizden bahsettik. Birde geri dönüştürülemeyenler var. Tıpkı kağıt havlular gibi... Sadece çöp! Üstelik yığınlarca...

Bahar Temizliği İçin Doğa Dostu Tüyolar

Bahar temizliği için bayram öncesi tam zamanı. Sıvansın kollar, dolsun kovalar. Belki de bilmediğiniz tüyolar geliyor. Hem de doğa dostu.

Zehirsiz Sofralar Zehirsiz Kentler

Zehirsiz sofralar ve zehirsiz kentler mümkün. Bizimde amacımız pestisit ve biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmak.

Cam Atık ve Kavanoz da Sorun / Sıfır Atık

Cam atık ve özellikle kavanoz da büyük sorun. Çeşit çeşit, renk renk, boy boy... Evlerimizden çıkan bu atıklardan nasıl kurtuluruz peki?