3 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Ana SayfaGeziYorumMüze Gazhane; Sanayi Tesisinden Kültür Merkezine

Müze Gazhane; Sanayi Tesisinden Kültür Merkezine

Müze Gazhane

Müze Gazhane;130 yıllık bir sanayi tesisinden kültür merkezine dönüştürülen yapıda iklim müzesi, sergi alanı, tiyatro sahneleri yer alıyor.


6 dakika


İstanbul geçtiğimiz günlerde bir kültür ve sanat merkezi kazandı. Kadıköy’de bulunan Hasanpaşa Gazhanesi bir kültür-sanat kompleksine dönüştürüldü.  Müze, ye ilave olarak; sergi salonu, tiyatro sahnesi, kütüphane gibi etkinlik alanlarına da sahip 32bin metrekare alanda yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip hayata kazandırılan bir yapı; Müze Gazhane.

Gazhaneler; Şehrin Belleği

İstanbul’da Hasanpaşa, Poligon, Yedikule, Dolmabahçe ve Kuzguncuk olmak üzere toplam 5 gazhane bulunmaktadır. 19.yy. teknolojisiyle kurulmuş yapılar tarihsel ve toplumsal belleğe sahiplerdir. Bugün bir çoğu atıl bir şekilde şehrin göbeğinde bulunmaktadır.

130 Yıllık Bir Sanayi Tesisi

Hasanpaşa Gazhanesi 1891 yılında Kadıköy bölgesinin gaz ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş. Anadolu yakasının en eski sanayi tesislerinden biri olarak 1993 yılına kadar çalışmaya devam etmiş.

Gazhane, maden kömüründen elde edilen gaz ile Kadıköy ve Üsküdar’ın aydınlatma ve ısınmasının sağlanması amacıyla kurulmuş. Gazhanede üretilen yakıt, sokak ve iç mekân aydınlatılmasında kullanılıyormuş. Cadde ve sokakların aydınlatılması için yerleştirilen gaz fenerleri, 60 m aralıklarla döşenmiş. Bu fenerleri görevliler her gün belirlenen saatlerde yakarlarmış. İstanbul’da sokakların elektrikle aydınlatılması 1920’de başlamış. Yani 1920 yılına kadar sokaklar gaz feneri ile aydınlatılmış. Gazhaneler,  o yıllarda yaşamın önemli birer parçalarıymış.

Daha sonraları gazhaneler sadece ısınma amacıyla kullanılmış. İstanbul’da doğalgazla ısınma sistemine geçilince de 1993 yılında gazhanenin işlevi sonlandırılmış.

Gazhane

Gazhane Çevre Gönüllüleri

Hasanpaşa Gazhanesinin kapatılmasından sonra bugüne kadar geçen süre de hayli zorlu olmuş. Tesis kapatılınca bazı yapıları sökülerek satılmış. Zamanla bu alandaki yapılar metruk bir hale gelmiş.  Ancak çevre sakinleri böyle bir alanın rant sağlayıcılarının eline düşmemesi için yoğun çaba sarf etmişler. Çeşitli meslek odalarının, mimarların, gönüllülerin desteğiyle kültür merkezi yapılması için belediye ile görüşmeler yapılmış. Uzun uğraşlar sonucunda 2001 yılında kültür merkezi projesi kabul edilmiş. Ancak süreç yine sekteye uğramış  ta ki bugüne kadar. 28 yıllık bir süre sonunda Hasanpaşa gönüllüleri istedikleri kültür sanat merkezine kavuştular.

Gazhane Çevre Gönüllüleri’nin yapı için verdikleri mücadele, buraya dair geliştirdikleri kültür alanı çalışmaları ve yürüttükleri çaba bir endüstri mirasını kamusal mekâna dönüştürme hikâyesi gerçekten etkileyicidir.

Müze Gazhane

İstanbul’un sembol alanlarından biri olmaya aday Müze Gazhane bünyesinde 6 sergi/müze salonu, 2 tiyatro/konser salonu, performans stüdyoları, kütüphane, kitapçı, yeme içme alanı, atölyeler, ortak çalışma alanları ve kapalı otoparkı barındırıyor.

130 yıllık bir sanayi mirasının kültür merkezine dönüştürülerek topluma kazandırılması kuşkusuz İstanbullular için bir nefes alma alanı olacaktır. Bu tarz kültür sanat merkezlerin sayısının artması bir sanatsever olarak beni çok mutlu ediyor.

Ayrıca

Wiki – HasanPaşa Gazhanesi

Google – Harita Bilgisi

Son olarak Instagram’da takip etmek için #MüzeGazhane

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

Kars; Doğunun Kültür Güneşi

Kars ve Karslı olmak. Doğunun en güzide kültür güneşi. Kültürel miras listelerine sığmayacak bir tarih. Ciritiyle, kilimiyle, yemeğinden suyundan bir yudum memleket havası.

ispanya turu; dijital gezi

ispanya turu yapmaya hazır mısınız? Üstelik dijital gezi rahatlığında. İspanyol kültürü açısından 9 önemli noktayı GeziYorum

British Museum, Müzede Av Oyunu

British Museum da tarihi eser bulmaca oynayalım mı? Müzede av oyununu oynarken eserleri dijital olarak gezmek de cabası. Üstelik iki milyon yıllık bir sürpriz ile

Oyuncak Müzesi Gezi’Yorum

Oyuncak Müzesini Gezi'Yorum. Yaşımız kaç olursa olsun, o oyuncakları görmek ne kadar iyi gelecek. Teknolojinin nimetleriyle, bu sefer uzaktan.