Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaGeziYorumMüze Gazhane; Sanayi Tesisinden Kültür Merkezine

Müze Gazhane; Sanayi Tesisinden Kültür Merkezine

Müze Gazhane

Müze Gazhane;130 yıllık bir sanayi tesisinden kültür merkezine dönüştürülen yapıda iklim müzesi, sergi alanı, tiyatro sahneleri yer alıyor.


8 dakika


İstanbul geçtiğimiz günlerde bir kültür ve sanat merkezi kazandı. Kadıköy’de bulunan Hasanpaşa Gazhanesi bir kültür-sanat kompleksine dönüştürüldü.  Müze, ye ilave olarak; sergi salonu, tiyatro sahnesi, kütüphane gibi etkinlik alanlarına da sahip 32bin metrekare alanda yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip hayata kazandırılan bir yapı; Müze Gazhane.

Gazhaneler; Şehrin Belleği

İstanbul’da Hasanpaşa, Poligon, Yedikule, Dolmabahçe ve Kuzguncuk olmak üzere toplam 5 gazhane bulunmaktadır. 19.yy. teknolojisiyle kurulmuş yapılar tarihsel ve toplumsal belleğe sahiplerdir. Bugün bir çoğu atıl bir şekilde şehrin göbeğinde bulunmaktadır.

130 Yıllık Bir Sanayi Tesisi

Hasanpaşa Gazhanesi 1891 yılında Kadıköy bölgesinin gaz ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş. Anadolu yakasının en eski sanayi tesislerinden biri olarak 1993 yılına kadar çalışmaya devam etmiş.

Gazhane, maden kömüründen elde edilen gaz ile Kadıköy ve Üsküdar’ın aydınlatma ve ısınmasının sağlanması amacıyla kurulmuş. Gazhanede üretilen yakıt, sokak ve iç mekân aydınlatılmasında kullanılıyormuş. Cadde ve sokakların aydınlatılması için yerleştirilen gaz fenerleri, 60 m aralıklarla döşenmiş. Bu fenerleri görevliler her gün belirlenen saatlerde yakarlarmış. İstanbul’da sokakların elektrikle aydınlatılması 1920’de başlamış. Yani 1920 yılına kadar sokaklar gaz feneri ile aydınlatılmış. Gazhaneler,  o yıllarda yaşamın önemli birer parçalarıymış.

Daha sonraları gazhaneler sadece ısınma amacıyla kullanılmış. İstanbul’da doğalgazla ısınma sistemine geçilince de 1993 yılında gazhanenin işlevi sonlandırılmış.

Gazhane

Gazhane Çevre Gönüllüleri

Hasanpaşa Gazhanesinin kapatılmasından sonra bugüne kadar geçen süre de hayli zorlu olmuş. Tesis kapatılınca bazı yapıları sökülerek satılmış. Zamanla bu alandaki yapılar metruk bir hale gelmiş.  Ancak çevre sakinleri böyle bir alanın rant sağlayıcılarının eline düşmemesi için yoğun çaba sarf etmişler. Çeşitli meslek odalarının, mimarların, gönüllülerin desteğiyle kültür merkezi yapılması için belediye ile görüşmeler yapılmış. Uzun uğraşlar sonucunda 2001 yılında kültür merkezi projesi kabul edilmiş. Ancak süreç yine sekteye uğramış  ta ki bugüne kadar. 28 yıllık bir süre sonunda Hasanpaşa gönüllüleri istedikleri kültür sanat merkezine kavuştular.

Gazhane Çevre Gönüllüleri’nin yapı için verdikleri mücadele, buraya dair geliştirdikleri kültür alanı çalışmaları ve yürüttükleri çaba bir endüstri mirasını kamusal mekâna dönüştürme hikâyesi gerçekten etkileyicidir.

Müze Gazhane

İstanbul’un sembol alanlarından biri olmaya aday Müze Gazhane bünyesinde 6 sergi/müze salonu, 2 tiyatro/konser salonu, performans stüdyoları, kütüphane, kitapçı, yeme içme alanı, atölyeler, ortak çalışma alanları ve kapalı otoparkı barındırıyor.

130 yıllık bir sanayi mirasının kültür merkezine dönüştürülerek topluma kazandırılması kuşkusuz İstanbullular için bir nefes alma alanı olacaktır. Bu tarz kültür sanat merkezlerin sayısının artması bir sanatsever olarak beni çok mutlu ediyor.

Ayrıca

Wiki – HasanPaşa Gazhanesi

Google – Harita Bilgisi

Son olarak Instagram’da takip etmek için #MüzeGazhane

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olarak geçiyor. Üstelik Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde. Şimdi dijital ziyaret ile Bitlis'te GeziYorum Zamanı.

İstanbul’u Seyret

İstanbul'u seyret... İster canlı kameralarla, ister 360º panoramik görüntüler ya da geçmişten günümüze fotoğraflarla, şimdi İstanbul'u gezmek zamanı...

Kandıra; Tüm Şöhretiyle

Kandıra, Kocaeli'nin göz bebeği... Şanına şöhret katmış tüm güzellikleri; sahilleri, yemekleri, ve o güzel klarnetiyle göz kırpıyor bize...

Zakynthos

Zakynthos. Venediklilerin tabiri ile Doğu Akdeniz'in Çiçeği. Akdeniz'in muhteşem renkleriyle, İyon Denizi'nde Yunanistan'a bağlı eşsiz bir ada.