Pazar, Ekim 2, 2022

Nahıl Dükkan

Nahıl. İsmini bereketten almış; kadın üretici ve kooperatiflerinin tüketiciyle buluşmasını sağlayan özel bir platform. Sadeleşerek bağışçı olabilirsiniz ya da doğum gününüzü armağan ederek.


5 dakika


Nahıl.. İsmini bereketten almış, kadın üretici ve kooperatiflerinin tüketiciyle buluşmasını sağlayan özel bir platform. Sadeleşerek bağışçı olabilirsiniz ya da doğum gününüzü armağan ederek. Kesinlikle keşfetmeye ve alışveriş yapmaya değer..


Nahıl; Bolluk Bereket

Kadının olduğu yerde bolluk, bereket olmadan olur mu? Üstelik medeniyetinin kökü bile “Anadolu” iken. Bence özenle seçilmiş bir isim. Bolluk ve bereket manasına geliyor. Ama konunun özüne geçmeden önce; genel kültürümüze ufacık da bir bilgi bırakmak hoş olacaktır. 

Daha önce bahsetmiş olduğumuz Noel Ağacı: Eski Bir Gelenek yazımızda ağaç süsleme ve kökenleri üzerine bir yazımız vardı. Kültürümüzde bir de Nahıl Ağacı da varmış. Konuyu araştırdıkça öğrendim. 2 metreden 25 metre boyuna kadar uzanan, Arapça Hurma Ağacı’na benzetilen genellikle sünnet ve evlilik düğünlerinde törenin önünden taşınan, minyatürlerle kanıtlanmış bir Osmanlı geleneği. Ama kökeninin Friglere, Hititlere ve de hatta Antik Yunan’a kadar giden eski bir Anadolu geleneği olduğu söyleniyor. Konuyla ilgili Arız Sanat’ın yazına buradan, ekşi sözlüğün Nevşehir Nahıl Övme’sini de anlattığı yazısına da buradan ulaşabilirsiniz. 


Nahıl Dükkan Kime Ait?

Aslında iktisadi işletme olan bu dükkanın sahibi; KEDV yani Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı. 1986 yılında yoksul kadınları destekleme amacıyla kurulup pek çok örnek uygulamayla ödüllere doymayan bir vakıf. Kadınlara yönelik kooperatifleşmenin öncüsü aynı zamanda. Bireysel olduğu kadar kurumsal işbirliği de yapılabiliyor. 

Derneğin web adresine buradan, instagram hesabına ise buradan ulaşabilirsiniz. 

Bağışçı Olmak

  • Sadeleştirdiğiniz hayatınızda, kullanılabilir durumda olan eşyalarınızı; giyimden oyuncağa, kitaptan ev tekstil ürünlerine kadar bağış yapabilirsiniz. (Sadeleşmek her fırsatta dile getirdiğimiz en önemli arınma bizce.)
  • Hediye alışverişleriniz için doğal ürünlerin olduğu bu dükkanı seçebilir hatta özel organizasyonlarınız için toplu sipariş bile verebilirsiniz.
  • Uzmanlığınızla ilgili destek olabilir (tasarım, eğitim, pazarlama vb) yada zamanınıza göre gönüllü olarak da çalışabilirsiniz.
  • Ya da doğum gününüzü hediye etmek de derin bir deneyim olabilir. 

Destek Olmak Güçlendirir.

Alışverişi Dene

Kadınlarımızın, bizim kadınlarımızın el emeğini satın alarak pek çok iyiliğe fayda sağlamış olacaksınız. Üstelik kategoriler çok geniş. Lamba aydınlatmadan, güneş ocağına, peştamaldan her türlü gıda ürününe kadar. Yıkanabilir maskeler, fileler ve daha niceleri..

Ben en çok geleneksel sokak oyunları serisini sevdim.

Büyük bir heyecan ve gururla tavsiyemdir.

Sağlıcakla ?‍♀️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Mor Kalp

Mor kalp emojisi üzerine kaleme alındı bu yazı. Anlamını bilmeden sevilerek kullanılan. Mor cepken hikayesi ile bilerek sevmeye ne dersiniz?

Bir Dilek Tut

Bir Dilek Tut... Hayati tehlikesi olan hasta çocuklarımızın bir dileğini gerçekleştirerek kahraman olma şansımız olsaydı...

Bir hayal kırıklığı

Hayal kırıklığı ve yönü değişen bir hayat üzerine kaleme alınmış bir tecrübeyi konuk ediyoruz sayfalarımıza. Kendini sev dostum!

Kadın Şoför

Kadın şoför denildiği zaman, siz de belli belirsiz gülümseyenlerden misiniz? Belki de trafikten men edilmesi gerektiğini düşünenlerden?