0.9 C
Kocaeli
Çarşamba, Ocak 19, 2022

Mağaza

Ana SayfaArt'ıYorumNeşeli Hayat, Ho Ho Ho: İyi Seneler

Neşeli Hayat, Ho Ho Ho: İyi Seneler

Neşeli Hayat 2009 yapımı bir Yılmaz Erdoğan filmi. Belki de Erdoğan filmlerinin en trajikomik olanı. Noel Baba’dan habersiz bir Noel Baba. “Ho ho ho, iyi seneler.” İzli’Yorum


4 dakika


Neşeli Hayat; “Ho ho ho, iyi seneler” repliği ile aklımda. Hüzün ve komedinin iç içe geçtiği bir Yılmaz Erdoğan hikayesi. Fakirliğin içinde fukara bir Rıza’nın Noel Babayla imtihanı. Şimdi “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak mı” algısı olmaması dileklerimizle hızlıca tekrar ve tekrar hızlı bir özetle giriş yapmış olalım.

Dinlerin Yılbaşı Bayramları Farklı!

Doğru, her zaman için taraf ve tartışma konusu olmuştur. Ve konu her zaman, gitmemesi gereken tuhaf ve çirkin yerlere gider. Yeni yıl, kim inanmak isterse istesin Hristiyan Bayramı değildir. Onlar 24 Aralıkta arifesi, 25 Aralıkta Doğuş Bayramı olan gün “Noel’i; yani Hz. İsa’nın doğuşunu kutlar. Yahudilerin İbrani Takvim başlangıç zamanı Roş Aşanah ve Müslümanların Hicri Yılbaşı farklı zamanlardadır.

Evrensel olarak kullandığımız miladi takvim ise 1 Ocakta başlayıp 31 Aralıkta sona erer. Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı “1 yıl” olarak kabul eder. Ve yine tüm bankacılık işlemlerinden, muhasebe işlemlerine bu takvim esas alınır. (Hesap Kitap, Yıl Devri) Konunun dinlerle uzaktan yakından alakası yoktur. (Yahudi cenazesi görünce ayağa kalkan Hz. Muhammed’e neden kalktığı sorulduğunda “insan” cevabını alan ümmet, hangi konuda ayıp etmek isterse, o inancının değil, kendisinin ayıbı olur.)

Anadolulu Noel Baba ve Hediyeleri

Neşeli Hayat filmi bir Noel Baba hikayesi aslında. Ama Noel Baba’yı tanımayan bir Noel Baba Rıza. Peki siz gerçek Noel Baba’nın bizim insanımız olduğunu biliyor musunuz? Hatta Antalyalı.

Bütün dünyada Noel Baba olarak bilinen kişi Aziz Nicholas Anadolu topraklarında dünyaya gelmiş Hristiyan bir din adamı. 278 yılında Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara‘da doğmuştur. (Demre) Zengin bir buğday tüccarının oğludur. Babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olur ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar verir. Çocukların ve denizcilerin azizidir. Biyografisi, neden bacadan girdiği ve kapital dünya düzeni için neden ikonlaştırıldığı ile ilgili özel bir yazı okumak isterseniz buraya göz atabilirsiniz.

Noel Baba Filmleri ve Neşeli Hayat

Yeni yılla ilgili pek çok Noel Baba filmi izlemişsinizdir, şüphesiz. Ama neşeli hayat filmi daha önce izlediklerimizden son derece farklı. Sinema sitelerinden özetler sanırım benden daha iyi anlatacak.

Rıza Şenyurt, etliye sütlüye karışmayan, normal bir yurdum insanıdır. Kimsenin tavuğuna kış demez, hiç kimsenin kötülüğünü düşünmez, kendi yağında kavrulup hayatına sessizce devam eden sıradan bir garibandır. Ancak kendisinin hiç de “normal” olmayan bir özelliği vardır. Rıza, büyük bir alışveriş merkezinde ‘part time’ Noel Baba olarak çalışmaktadır. Ancak rolünü üstlendiği adamı tanımamaktadır bile. Müslüman bir ülkenin arka sokaklarında yaşayan bu adam, hayata tutunmaya çalışırken, hem komik hem de hüzünlü bir yolculuğa çıkacaktır… (Beyaz Perde)

Rıza Şenyurt, Noel zamanı dünyanın en sorunlu Noel Baba’sıdır. Bir kere, Noel Baba’nın kim olduğunu bilmiyor. İster sahte ister gerçek olsun, o artık Noel Baba. Tüm dünyanın yükünü omuzlarında taşıyan Noel Baba sonunda bir ipucu bulur. Düğümlediğimiz hayat, çocukların inandığı yalanlardan daha gerçek değil. (BKM – IMDb)

Neşeli Hayat İsmine Atıf; Ömer Hayyam’dan

Yarım somunun var mı,
bir de küçücük evin,
kimsenin kulu kölesi değil misin,
en neşeli hayat senin.

Bir yanda fakirlik, bir yanda hayat. Bir yanda gayret, bir yanda kayıplar. Ama hayat, yine de neşeli hayat.

İçinizi ısıtacak, derin ve can evinden bir film. İzlemeyenlerin izlemesi, izleyenlerin tekrar hatırlaması dileğiyle. (Netflix, BKM Online)

Ne diyor Rıza Baba: Ho Ho Ho, İyi seneler.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2007 Hrant Dink (15)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Evlilik Hakkında

Evlilik hakkında her şey söylenmiştir şüphesiz. Doğru ve dürüst ise ne ala, yalanlar üstüne kuruluysa vay halimize.
Halil Cibran'dan Çehov'a, Ali Poyrazoğlu'ndan Ece Üner'e tadı damağında bir gezi.

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Resim ve Müzik; Boyadığın Resmin Müziği

Resim ve müzik. Boyadığın resmin müziğini duymak nasıl olurdu? Üstelik gökyüzü, su altı, cadde ya da sadece tuval üzerinde. Fülüt, keman?

Yılbaşı Filmleri

Yılbaşı filmleri... En güzelinden, en sıcağından... Geçmişten bugüne film önerilerimiz olacak sizlere, sevdiklerinizle beraber izlemeniz için

Ben Sen Onlar, Kadın Sanatçıların Yüzyılı

Ben-Sen-Onlar; Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi 1850 - 1950 tarihleri arası yaşamış kadın sanatçıları hatırlatmayı ve keşfetmeyi amaçlıyor.

‘Güneşin izinde’ New York’ta

İki Türk sanatçı Güneşin İzinde sergisiyle, Anadolu'dan doğan ilk güneşin ışığında yaptıkları yolculuğu anlatıyor.