Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaArt'ıYorumNeşeli Hayat, Ho Ho Ho: İyi Seneler

Neşeli Hayat, Ho Ho Ho: İyi Seneler

Neşeli Hayat 2009 yapımı bir Yılmaz Erdoğan filmi. Belki de Erdoğan filmlerinin en trajikomik olanı. Noel Baba’dan habersiz bir Noel Baba. “Ho ho ho, iyi seneler.” İzli’Yorum


8 dakika


Neşeli Hayat; “Ho ho ho, iyi seneler” repliği ile aklımda. Hüzün ve komedinin iç içe geçtiği bir Yılmaz Erdoğan hikayesi. Fakirliğin içinde fukara bir Rıza’nın Noel Babayla imtihanı. Şimdi “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak mı” algısı olmaması dileklerimizle hızlıca tekrar ve tekrar hızlı bir özetle giriş yapmış olalım.

Dinlerin Yılbaşı Bayramları Farklı!

Doğru, her zaman için taraf ve tartışma konusu olmuştur. Ve konu her zaman, gitmemesi gereken tuhaf ve çirkin yerlere gider. Yeni yıl, kim inanmak isterse istesin Hristiyan Bayramı değildir. Onlar 24 Aralıkta arifesi, 25 Aralıkta Doğuş Bayramı olan gün “Noel’i; yani Hz. İsa’nın doğuşunu kutlar. Yahudilerin İbrani Takvim başlangıç zamanı Roş Aşanah ve Müslümanların Hicri Yılbaşı farklı zamanlardadır.

Evrensel olarak kullandığımız miladi takvim ise 1 Ocakta başlayıp 31 Aralıkta sona erer. Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı “1 yıl” olarak kabul eder. Ve yine tüm bankacılık işlemlerinden, muhasebe işlemlerine bu takvim esas alınır. (Hesap Kitap, Yıl Devri) Konunun dinlerle uzaktan yakından alakası yoktur. (Yahudi cenazesi görünce ayağa kalkan Hz. Muhammed’e neden kalktığı sorulduğunda “insan” cevabını alan ümmet, hangi konuda ayıp etmek isterse, o inancının değil, kendisinin ayıbı olur.)

Anadolulu Noel Baba ve Hediyeleri

Neşeli Hayat filmi bir Noel Baba hikayesi aslında. Ama Noel Baba’yı tanımayan bir Noel Baba Rıza. Peki siz gerçek Noel Baba’nın bizim insanımız olduğunu biliyor musunuz? Hatta Antalyalı.

Bütün dünyada Noel Baba olarak bilinen kişi Aziz Nicholas Anadolu topraklarında dünyaya gelmiş Hristiyan bir din adamı. 278 yılında Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara‘da doğmuştur. (Demre) Zengin bir buğday tüccarının oğludur. Babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olur ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar verir. Çocukların ve denizcilerin azizidir. Biyografisi, neden bacadan girdiği ve kapital dünya düzeni için neden ikonlaştırıldığı ile ilgili özel bir yazı okumak isterseniz buraya göz atabilirsiniz.

Noel Baba Filmleri ve Neşeli Hayat

Yeni yılla ilgili pek çok Noel Baba filmi izlemişsinizdir, şüphesiz. Ama neşeli hayat filmi daha önce izlediklerimizden son derece farklı. Sinema sitelerinden özetler sanırım benden daha iyi anlatacak.

Rıza Şenyurt, etliye sütlüye karışmayan, normal bir yurdum insanıdır. Kimsenin tavuğuna kış demez, hiç kimsenin kötülüğünü düşünmez, kendi yağında kavrulup hayatına sessizce devam eden sıradan bir garibandır. Ancak kendisinin hiç de “normal” olmayan bir özelliği vardır. Rıza, büyük bir alışveriş merkezinde ‘part time’ Noel Baba olarak çalışmaktadır. Ancak rolünü üstlendiği adamı tanımamaktadır bile. Müslüman bir ülkenin arka sokaklarında yaşayan bu adam, hayata tutunmaya çalışırken, hem komik hem de hüzünlü bir yolculuğa çıkacaktır… (Beyaz Perde)

Rıza Şenyurt, Noel zamanı dünyanın en sorunlu Noel Baba’sıdır. Bir kere, Noel Baba’nın kim olduğunu bilmiyor. İster sahte ister gerçek olsun, o artık Noel Baba. Tüm dünyanın yükünü omuzlarında taşıyan Noel Baba sonunda bir ipucu bulur. Düğümlediğimiz hayat, çocukların inandığı yalanlardan daha gerçek değil. (BKM – IMDb)

Neşeli Hayat İsmine Atıf; Ömer Hayyam’dan

Yarım somunun var mı,
bir de küçücük evin,
kimsenin kulu kölesi değil misin,
en neşeli hayat senin.

Bir yanda fakirlik, bir yanda hayat. Bir yanda gayret, bir yanda kayıplar. Ama hayat, yine de neşeli hayat.

İçinizi ısıtacak, derin ve can evinden bir film. İzlemeyenlerin izlemesi, izleyenlerin tekrar hatırlaması dileğiyle. (Netflix, BKM Online)

Ne diyor Rıza Baba: Ho Ho Ho, İyi seneler.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Mezarlık

Mezarlık... İsmi her ne kadar ürkütücü olsa da bu kez bir dizi film ismi olarak karşımızda. Dizi, konu ve oyuncularıyla İzliYorumda

Kuş Uçuşu

Kuş uçuşu; Sekiz bölümünü hiç ara vermeden izlenen, son zamanların en gerçekçi dizisine içsel bir yolculuk yapalım mı?

Kağıttan Hayatlar

Kağıttan Hayatlar izliYorum. Kağıt toplayıcılığı ile büyümüş Mehmet ve arabasından hayatına giren minik Ali'nin dostluğu ve mücadelesi üstüne...

Köy Enstitüsü ve Son Enstitülüler

Köy Enstitüsü hakkında bir belgesel filmi konuk ediyoruz bugün; Son Enstitülüler. Konuğumuz Çağatay Taşkın Yamen ile belgeseli konuşuyoruz.