Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Önceki İçerikKendiliğindenliktir aşk …
Sonraki İçerikMedovik Pasta

Nuri İyem

Nuri İyem

Nuri İyem, Anadolu kadınını kocaman ve umutlu gözlerini toplumsal gerçekçilik anlayışıyla tuvaline aktaran ressamı saygıyla anıyoruz.


8 dakika


Nuri İyem

Nuri İyem Otoportre

Çağdaş resim sanatının en önemli temsilcilerinden Nuri İyem’i yakından tanıyalım mı?

Dik duran figürler, kocaman gözler, uzayan yüzler… Hüzün ve keder dolu bazen de umutlu bakışlar dolu kocaman gözlü Anadolu kadınları… Nuri iyem denince hemen akla gelen resimlerdir bunlar.

Çağdaş Türk resim sanatının güçlü temsilcilerinden Nuri iyem, 1915 yılında İstanbul’da doğmuş. İlk ve orta öğrenimini Anadolu’nun farklı bölgelerinde tamamlamış. Bu dönemde zamanının büyük kısmın resim yaparak geçiren İyem, Nazmi Ziya Güran’ın desteğiyle 1933 yılında akademiye girmiş. Akademide Ahmet Hamdi Tanpınar’dan teorik dersleri almış. İbrahim Çallı, Nazmi Ziya Güran, Hikmet Onat atölyelerinde çalışmalarını sürdürmüş.1937 yılında da birincilikle akademiden mezun olmuştur.

…Nuri’nin sanatının sırlarından biri de, hatta o tesadüf buluşlara kadar çalışmalarını kendisine bir idefiks yapmasında onlara, problemi tüketene kadar hücum etmesinde…

Ahmet Hamdi Tanpınar

Yaratılış Mucizesi ve Yeniler

Ressam İyem ‘in Akademide hocası olan Tanpınar, sanatçının yeteneğini ve kişiliğini överek İyem için ‘yaratılış mucizesi’ betimlemesini yapmıştır.

Ressam olarak toplumun yararına çalışılması gerektiğini, resim sanatının toplumu ileri düzeye taşıyabileceğini anlatmak için çalışmıştır hayatı boyunca. Bu amaçla 1941 yılında bir grup ressamla birlikte Yeniler grubunu kurmuşlardır. İlk sergilerini de Beyoğlu’nda Matbuat Umum Müdürlüğü binasında “Liman Şehri İstanbul” adı ile açmışlar. Toplumsal gerçeklik anlayışına sahip sergi, sanat camiasında büyük yankı uyandırmıştır.

Yeniler grubu ve Nuri İyem, resim sanatının toplum tarafından sevilmesi için çalışmışlardır. Resim sanatını Akademi’nin bahçesinden çıkarıp halkın yaşamına götürmeyi amaçlamışlardır.

Nalbant

Nalbant

Nuri İyem, Güzel Sanatlar Akademisi’nin yüksek resim bölümünün yarışmasını “Nalbant” adlı yapıtı ile kazanarak, ikinci kez akademiden birincilikle mezun olur.

İyem, bir yazısında şöyle demiştir: “Yürüyüp konuşmaya Cizre’de başlayan ve oradan bir miras işi için Arnavutluk İşkodra’ya, daha sonra ikinci kez İstanbul’a ve tekrar Güneydoğuya giden sonunda ilkokulu Mardin’de tamamlayabilen benim için bu yaşadığım çevrelerden gelen büyük etkiler söz konusudur.”


Portreler

Bir dönem soyut resimle de ilgilenen ressam için figüratif resim, sanatının belirleyici özelliği olmuştur. Kocaman gözler, yorgun ama umut dolu bakışlar ile toplumun her kesimini tuvaline yansıtmıştır.

İyem’e göre doğa, ressama kaynak olabilir. Ancak sonunda sanatçının yaratmak istediğine araç olur.

Asıl önemli olan eserin içeriğidir. İçerik, izleyici ile ilişki kurulmasını sağlar.

Güzel gözlü kadınlar, kederli erkekler, iki büklüm yaşlılar, göç resimleri izleyicinin unutamayacağı bir duygu aktarıyor.

18 Haziran 2015’de hayata gözlerini yuman Nuri İyem 90 yıllık ömrüne 1500 den fazla eser sığdırmıştır. Evin Sanat Galerisi onun anısına her yıl Nuri İyem Resim Yarışması düzenlemektedir.

—–==0==—–

Resim sanatına ömür veren önemli sanatçı saygıyla anıyoruz.

Kaynak

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

Fotoğraf Çekmecesi

Fotoğraf çekmecenize baktınız mı? Hazır da sıcaklar bu kadar hissedilmeye başlamışken hiç bir şey yapmasak mı? Belki biraz fotoğraf keyfi...

Mihri Müşfik; Çağdaş Resmin Kadın Lideri

Mihri Müşfik, Çağdaş Resmimizin ilk kadın ressamı olarak yerini alıyor sayfalarımızda. Eserleri ve hayatıyla anıyoruz.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK ? Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Resim ve Müzik; Boyadığın Resmin Müziği

Resim ve müzik. Boyadığın resmin müziğini duymak nasıl olurdu? Üstelik gökyüzü, su altı, cadde ya da sadece tuval üzerinde. Fülüt, keman?