Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaÖğreniYorumNedir?Ofsayt - Adaletin Felsefesi

Ofsayt – Adaletin Felsefesi

Ofsayt, kadın erkek ilişkilerinde sürekli gerilim yaratan bir konu. Kadınlar önemsemez, erkekler anlaşılmadıkça eğlenir. İşte ofsayt felsefesi


5 dakika


Ofsayt, kadın erkek ilişkilerinde sürekli gerilim yaratan bir konu. Kadınlar önemsemez, erkekler anlaşılmadıkça eğlenir. İşte ofsayt felsefesi. 

Evet Hanımlar toplanın!

Bugün kanayan bir yaranıza çözüm olmaya geldik. Anlayamadığınız, anlamaya çabalamadığınız ya da bilmeseniz de kafa yormak istemediğiniz ama her zaman karşınıza çıkan, özellikle erkekler tarafından ti ’ye alınmanıza sebep olan büyük bir soruna. Sorununuza ya da soruya Birikiyorum sitesi olarak cevap veriyoruz. Ofsayt Nedir? 

Ofsayt Nedir? 

Eski bir bölgesel amatör lig hakemi olarak bu soruya kitaptaki tanımıyla cevap verebilirim. Ama bu aklınızda kalıcı olmaz. Veya üzerinden zaman geçince unutursunuz. 

Bu yüzden ofsaytın felsefesini söyleyip aklınızda kalıcı olmasını sağlamaya çalışacağım. Belki duymuşsunuzdur. “futbol asla sadece futbol değildir” diye bir deyim vardır. Bunu da aklınızda tutarsanız demek istediğimi daha iyi anlarsınız.


İlk önce aklınızı bir karıştıralım!

Hücum eden takımın oyuncusunun top ayağından çıktığında, rakip kaleye defans oyuncularından (Kaleci hariç) daha yakın bir hücum oyuncusu varsa durum ofsayttır.  Ve oyun durur. Gol atılması engellenir ve defans yapan takım endirekt serbest vuruşla oyuna başlar. Bu pozisyonda gol atılmışsa geçersiz sayılır.

Anlaşıldı mı? ?????

O zaman ofsayt olur
O zaman ofsayt olur

Esasen böyle okuyunca ben bile anlamıyorum. O yüzden az önce dediğim gibi

“futbol asla sadece futbol değildir” üzerinden gidelim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim futbol (oyunu) hayattan daha adildir. Ne kadar! herhangi bir takımın fanatikleri; sürekli hakemi ve sistemi eleştirip, kendilerine hep haksızlık yapıldığını söyleseler de; Futbol oyun olarak hayattan bile daha adil kurallara sahiptir. 


Hayatta herkes eşit şartlarda yaşamıyor. Hayata başlarken de eşit şartlarda başlamıyoruz. 

  • Kimimiz çok zengin bir eve doğuyor
  • Kimimiz kitap dolu bir eve
  • Bazılarımız kültür seviyesi yüksek bir aileye doğuyor
  • Bazılarımız cahil 
  • Kimi yoksul
  • Kimi huzurlu
  • Kimimiz bir kavga dövüşün içine doğuyor. 

Bu durumun adaletini sadece Yüce Yaradan biliyor. Ve bu dünyada bize istediğimiz hayatı vermese bile öbür dünyada vereceğini düşünerek dünyadaki adaleti ahirete erteleyebiliyoruz. 

Futbol o yüzden bu dünyadaki hayatımızdan daha adaletli. Çünkü bu dünyanın oyunu. 

Merak eden için Futbol Bilgi Bankasını da buraya bırakalım.


Bizden daha iyi şartlarda doğmuş bir insan bizim yaşadığımız sorunları yaşamadan sadece rakip kale önünde bekleyerek top ona geldi mi golünü atabiliyor. Ama biz bir sürü şeyle mücadele etmek zorunda kalıyoruz aynı golü atmak için. 

Ofsayt

İşte futboldaki ofsayt; herkesin eşit şartlarda olmasını sağlamak, birilerinin sadece rakip kale önünde bekleyerek, emek vermeden gol atmasını engellemek için var. Koşmadan, çalışmadan, yorulmadan gol atmayı engellemenin oyundaki önemli yolu ofsayt.

Ama hayatta bunu engellemenin bir yolu yok. Herkesin eşit olduğu, en azından hayata eşit başladığı bir toplum oluşturmayı binlerce yıldır becerememiş insanlık. Ama bir oyun bunu mümkün olduğunca becermiş. 

Bu yüzden futbolu hafife almayın. İçinde barındırdığı dinamiklere göz atın. 

Daha eşit kardeşçe ve daha özgür yarınlar dileğiyle...

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Kerim KARABIYIK
Kerim KARABIYIK
Zamanın ustası; hem de üç kuşaktan.. Eskilerin hakemi, İzmit'in esnafı..

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Kerim KARABIYIK
Kerim KARABIYIK
Zamanın ustası; hem de üç kuşaktan.. Eskilerin hakemi, İzmit'in esnafı..

İlgili Yazılar

İncinme

incinme gibi mesaj içerikli kelimeler, sizin de karşınıza çıkıyor mu? Yoksa bu bir işaret mi? 🤩Kelime ahenginde, zatı şahanelerini konuk ediyoruz bugün

Güzele Bakmak Sevaptır

Güzele bakmak sevaptır. 😶‍🌫️👀🤨 Ah bizi gidi çılgın Türkler. Nasıl da biliyoruz hemen atalarımıza sevk etmeyi...

Tenezzül ne demek?

Tenezzül ne demek? Etmek mi, etmemek mi marifet. Bir de lütuf gibi tenezzülde bulunmak var ki, hangi ucundan tutsan, elinde kalan boş değnek..

Ateş Almak

Ateş almak devrine dönmüşüz de haberimiz yok. Evet evet, hani şu eskilerin "ateş almaya mı geldin?" dedikleri...