Ofsayt, kadın erkek ilişkilerinde sürekli gerilim yaratan bir konu. Kadınlar önemsemez, erkekler anlaşılmadıkça eğlenir. İşte ofsayt felsefesi. 

Kerim Karabıyık

Evet Hanımlar toplanın!

Bugün kanayan bir yaranıza çözüm olmaya geldik. Anlayamadığınız, anlamaya çabalamadığınız ya da bilmeseniz de kafa yormak istemediğiniz ama her zaman karşınıza çıkan, özellikle erkekler tarafından ti ’ye alınmanıza sebep olan büyük bir soruna. Sorununuza ya da soruya Birikiyorum sitesi olarak cevap veriyoruz. Ofsayt Nedir? 

Ofsayt Nedir? 

Eski bir bölgesel amatör lig hakemi olarak bu soruya kitaptaki tanımıyla cevap verebilirim. Ama bu aklınızda kalıcı olmaz. Veya üzerinden zaman geçince unutursunuz. 

Bu yüzden ofsaytın felsefesini söyleyip aklınızda kalıcı olmasını sağlamaya çalışacağım. Belki duymuşsunuzdur. “futbol asla sadece futbol değildir” diye bir deyim vardır. Bunu da aklınızda tutarsanız demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

İlk önce aklınızı bir karıştıralım!

Hücum eden takımın oyuncusunun top ayağından çıktığında, rakip kaleye defans oyuncularından (Kaleci hariç) daha yakın bir hücum oyuncusu varsa durum ofsayttır.  Ve oyun durur. Gol atılması engellenir ve defans yapan takım endirekt serbest vuruşla oyuna başlar. Bu pozisyonda gol atılmışsa geçersiz sayılır.

Anlaşıldı mı? 🤔💭😳🙀🗯

 

O zaman ofsayt olur

O zaman ofsayt olur

Esasen böyle okuyunca ben bile anlamıyorum. O yüzden az önce dediğim gibi

“futbol asla sadece futbol değildir” üzerinden gidelim.

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim futbol (oyunu) hayattan daha adildir. Ne kadar! herhangi bir takımın fanatikleri; sürekli hakemi ve sistemi eleştirip, kendilerine hep haksızlık yapıldığını söyleseler de; Futbol oyun olarak hayattan bile daha adil kurallara sahiptir. 

 

Hayatta herkes eşit şartlarda yaşamıyor. Hayata başlarken de eşit şartlarda başlamıyoruz. 

  • Kimimiz çok zengin bir eve doğuyor
  • Kimimiz kitap dolu bir eve
  • Bazılarımız kültür seviyesi yüksek bir aileye doğuyor
  • Bazılarımız cahil 
  • Kimi yoksul
  • Kimi huzurlu
  • Kimimiz bir kavga dövüşün içine doğuyor. 

 

Bu durumun adaletini sadece Yüce Yaradan biliyor. Ve bu dünyada bize istediğimiz hayatı vermese bile öbür dünyada vereceğini düşünerek dünyadaki adaleti ahirete erteleyebiliyoruz. 

Futbol o yüzden bu dünyadaki hayatımızdan daha adaletli. Çünkü bu dünyanın oyunu. 

Merak eden için Futbol Bilgi Bankasını da buraya bırakalım.

 

Bizden daha iyi şartlarda doğmuş bir insan bizim yaşadığımız sorunları yaşamadan sadece rakip kale önünde bekleyerek top ona geldi mi golünü atabiliyor. Ama biz bir sürü şeyle mücadele etmek zorunda kalıyoruz aynı golü atmak için. 

Ofsayt

Ofsayt

 

İşte futboldaki ofsayt; herkesin eşit şartlarda olmasını sağlamak, birilerinin sadece rakip kale önünde bekleyerek, emek vermeden gol atmasını engellemek için var. Koşmadan, çalışmadan, yorulmadan gol atmayı engellemenin oyundaki önemli yolu ofsayt.

Ama hayatta bunu engellemenin bir yolu yok. Herkesin eşit olduğu, en azından hayata eşit başladığı bir toplum oluşturmayı binlerce yıldır becerememiş insanlık. Ama bir oyun bunu mümkün olduğunca becermiş. 

Bu yüzden futbolu hafife almayın. İçinde barındırdığı dinamiklere göz atın. 

 

Daha eşit kardeşçe ve daha özgür yarınlar dileğiyle.. 

Facebook Yorumları