Öğrenci Evi

Öğrenci evi üniversiteye yolu düşmüş her bireyin yüzünde tebessüm bırakacağı yuva, dost kucağı, olgunlaştığı yerdir. Lezzeti ve kavgalarıyla..


5 dakika


Öğrenci evi mi dedi biri ah hemen gözümde canlanır koskoca mazi. Hatta ilk merakım çocukluk yıllarımda izlediğim Kampüsistan dizisiyle oluşmuştu. Acaba üniversite hayatım ve arkadaşlıklarım nasıl olacak diye hep sorgular dururdum.

Üniversiteye yolu düşmüş biri için öğrenci evi tam anlamıyla gelişimin tamamlandığı kültürel çatışmaların yaşandığı bir yuvadır aslında. Nasıl mı olur bu çatışma biri yemeğe tereyağı eklemek ister diğeri zeytinyağında diretir. Ama görün bakın ki evde yenilecek tek şey makarnadır.Ben büyüdüğüm şehirde okudum. Fakat üniversite yıllarımın çoğu ya şahit olduğum olaylar ya da arkadaşlarımın yaşadığı olayları dinleyerek geçti. 

Öğrenci Evinde Kaç Kişi Yaşar?

Bir gün bir arkadaşımın kaldığı eve gitmiştik rivayete göre evde 7 kişi kalıyor fakat her odadan iki katı çıkıyordu. Evdeki herkes sanki yıllardır birbirini tanıyormuş gibi selamlaşıp bölümünden bahsetmeye başlıyordu. E tabi sohbet ne kadar güzel olsa da ev sahipleri bir yerden sonra buna dur demek için  dairenin kapısına misafir yasaktır yazısı asmışlardı. Fakat bu kurala kendileri bile uymamıştı. Çünkü o ev; vize sınavında kütüphane, dersten sonra kafe, aşk acısı çeken için terapi yeri olmuştu. Bu yüzden kopamıyorduk birbirimizden. 

Öğrenci Evinde Yemek

Siz hiç kahvaltı ile akşam yemeğini aynı anda yapan birini gördünüz mü? Görmediyseniz mutlaka öğrenci evine uğramalısınız. Sabaha kadar süren sohbetler ardında akşam uyanır kahvaltı için dürüm yenir, yemek masrafı minimuma indirilir. Bazen ailelerin gönderdiği kışlık stoklarla diğer ev halkı da ortak olup ortak bir sömürme işine girişilirdi. Ama hiçbir zaman benim malım tabiri kullanılmayıp herkes kendi yöresinin tatlarını övmeye başlardı.  Mesela ben bir Doğulu olarak ilk brokoli salatamı Egeli bir arkadaşımın methetmesinden dolayı denemiştim. Ne kadar mutluydu o yemeği yaparken bana. Ben ise ne çok keyif almıştım o salatadan belki de fark etmeden ön yargılarımı kırdım. Ya da o arkadaşım olmasa hiç aklıma gelmeyecekti bir salatanın bu denli lezzetli olabileceği. Bir gün yerim deyip geçiştirecektim. 

Öğrenci Evi Sorunsalı

Öğrencilerden hem bu kadar rahatsız olup hem de evini fahiş fiyata kiralayan ev sahipleri var birde. Ah onlara ne demeli. Gençliğin güzelliğini görmeyip onların gözünde ki ışığı karanlığa boğmaya çalışan ev sahipleri nedendir bilinmez hem şikayet edip hem de içlerindeki kini kiraya saymaları korkunç bir duygu. Bizim üniversitede  birkaç yıl önce yaz okulu kaldırılmıştı. Bunu duyan esnaf ayaklanmış rektörlüğe gitmişti. Öğrenciler olmasa nasıl kalkınacağız. Sizin düzeninizi bozduğunu düşündüğünüz bu gençler hangi il olursa olsun sadece kendini değil kendisiyle birlikte doğduğu büyüdüğü toprakların izlerini, güzelliklerini, renkliliğini de getirir. Unutmayın her genç bir tohumdur. Su verdikçe büyür ve gelişir. Siz o tohumun saksısını almayın ellerinden. Bırakın ileriki güzel senelerinde memleketimin başka bir yerinde üniversitesini ve o bölgenin halkını buruk bir gülümseme ile değil ağzı dolu dolu anlatsın. Biriktikçe çoğalmak yeşermek umuduyla. 

Hoşça kalın.   


Like it? Share with your friends!

Alev AKAR

Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments