Perşembe, Haziran 30, 2022

Öğretmenin Günü

Öğretmenlik mesleğinde her ders yeni hikayelerin, farklı dünyaların başlangıcı olur bizim hayatımızda. Üstelik aynı tutku ve amaçla.


3 dakika


öğretmen


Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki unvandır.

Ülkemizde Öğretmenler Günü 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiştir. Bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi‘nin yayımlanması ile resmîleşmiştir.

Her Gün Öğretmenin

Bir eğitimci olarak, her günün öğretmenin günü olduğunu düşünüyorum. Bazı meslekler vardır çalışma yerleri belirli, kuralları dogmatik olan. Fakat eğitimciysen şayet, bulunduğun yerin bir önemi olmadan yaparsın bu mesleği. Tek olması gereken öğrenmeye açık bir kitlenin oluşudur. Okulda, tarlada, evde, sokakta aklınıza gelebilecek her yerde bu eğitim sağlanabilir. Bunun en iyi sembolüdür Köy Enstitüleri. Şartlar ne olursa olsun eğitimin her yerde mümkün olabileceğinin kanıtıdır.

Tebessümünde Saklı Öğretmenin

Bu yazıyı okuyan sevgili meslektaşlarım çok iyi bilirsiniz. Güne nasıl başlarsanız başlayın o sınıftan içeri girdiğiniz an bambaşka bir dünyanın kapısı açılır bize. Sadece bir eğitimci değil o dünyanın sırlarını keşfetmeye çalışan bir kaşif olursunuz. Birbirinden farklı onlarca öğrenci ve kendi içlerinde yaşadıkları kocaman ütopyalarında kendi yolculuklarını yaparken hem o dünyaya girmeye çalışır, hem de onları kendi dünyamızın yolculuğuna ortak etmeye çalışırız.

Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk

Ulu önderimizin bu sözü öğretmenin yalnız temel eğitimi veren bir araç değil çocuğu kendi dünyasına hazırlayan kılavuz olduğunu gösterir.

Böylece her ders yeni hikayelerin başlangıcı olur bizim hayatımızda. Üstelik aynı tutku ve amaçla.


Öğretmenin günü kutlu olsun

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle