10.8 C
Kocaeli
Cumartesi, Kasım 27, 2021

Mağaza

Öğretmenin Günü

Öğretmenlik mesleğinde her ders yeni hikayelerin, farklı dünyaların başlangıcı olur bizim hayatımızda. Üstelik aynı tutku ve amaçla.


10 dakika


öğretmen


Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki unvandır.

Ülkemizde Öğretmenler Günü 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiştir. Bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi‘nin yayımlanması ile resmîleşmiştir.

Her Gün Öğretmenin

Bir eğitimci olarak, her günün öğretmenin günü olduğunu düşünüyorum. Bazı meslekler vardır çalışma yerleri belirli, kuralları dogmatik olan. Fakat eğitimciysen şayet, bulunduğun yerin bir önemi olmadan yaparsın bu mesleği. Tek olması gereken öğrenmeye açık bir kitlenin oluşudur. Okulda, tarlada, evde, sokakta aklınıza gelebilecek her yerde bu eğitim sağlanabilir. Bunun en iyi sembolüdür Köy Enstitüleri. Şartlar ne olursa olsun eğitimin her yerde mümkün olabileceğinin kanıtıdır.

Tebessümünde Saklı Öğretmenin

Bu yazıyı okuyan sevgili meslektaşlarım çok iyi bilirsiniz. Güne nasıl başlarsanız başlayın o sınıftan içeri girdiğiniz an bambaşka bir dünyanın kapısı açılır bize. Sadece bir eğitimci değil o dünyanın sırlarını keşfetmeye çalışan bir kaşif olursunuz. Birbirinden farklı onlarca öğrenci ve kendi içlerinde yaşadıkları kocaman ütopyalarında kendi yolculuklarını yaparken hem o dünyaya girmeye çalışır, hem de onları kendi dünyamızın yolculuğuna ortak etmeye çalışırız.

Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk

Ulu önderimizin bu sözü öğretmenin yalnız temel eğitimi veren bir araç değil çocuğu kendi dünyasına hazırlayan kılavuz olduğunu gösterir.

Böylece her ders yeni hikayelerin başlangıcı olur bizim hayatımızda. Üstelik aynı tutku ve amaçla.


Öğretmenin günü kutlu olsun

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1932 Ülkü Adatepe (89)
- 1959 Gani Müjde (62)

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Maaveerar Naal Ulusal Yas Günü

Maaveerar Naal Ulusal Yas Günü. Tamil Eelam Özgürlük Mücadelesi. Tamil Halkının üç gün sürecek yas zamanı başladı. Ateş çiçekleri zamanı.

Elmalı Kış Pastası

Akılları baştan alan elmalı kış pastası. Üstelik kremalı. Elma ve tarçın kokularının ruhunuza karıştığı enfes lezzet.

Kaldırımlar: Nereden Nereye

Bir tarafta Necip Fazıl Kısakürek ve Türk Edebiyatının Mihenk taşlarından Kaldırımlar, diğer tarafta saygıdan habersiz kaldırım gençliği
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

İlgili Yazılar

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Toprakla Ağıt

Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla ilan edilen uluslararası bir gün bugün. Ve biz bir kez daha Toprakla Ağıt yakıyoruz kayıplarımıza.

Kız Çocukları Günü ve Güner Kizir İmzalı Mazim

Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor dünyada. Güner Kizir Mazim kitabının tüm gelirini kız çocuklarının eğitimine adamış. Söyleşi'Yorum

IPCC Raporu Diyor ki -Kırmızı Alarm-.

IPCC Raporu altıncı panelin sonunda yayınlandı. Dünya için kırmızı alarm çaldığını söylüyor rapor özetle. İnsan eliyle dünyayı yok ediyoruz.

Limit Aşım Günü

Dünya Limit Aşım günü.. Ekolojik olarak da Dünya'mızın bir limitinin olduğunu ve bu sene haddi iyice aştığımızı biliyor muydunuz?