Öğretmenler Günü

5
491
Öğretmenler günü - birikiyorum.net
Öğretmenler günü - birikiyorum.net

Öğretmenler Günü.. 24 Kasım geldi. Hiç ilkokul öğretmeni olmayı istediniz mi? Velilerin ve öğrencilerin bu günde size bambaşka gülümsediği


2 dakika


Öğretmenler Günü..

Her aklıma geldiğinde biraz daha özlüyorum ilkokula başladığım ilk günü.. İlk öğretmenimi.. 2. sınıfın son günü, karne alırken artık bizi okutmayacağını öğrendiğimde, yataklara düşecek kadar ağladığımı, yalnız kaldığımı, bir daha O’nu göremeyecek olmanın verdiği korkunç duyguları.. 

Canım öğretmenim, Jale Öğretmenim. Ne kadar korkuyorum; yaptığım araştırmada rahmetli olan bir ismin senin isminle aynı olduğunu öğrendiğim zamandan beri..  Bir yanım kocaman çiçeklerle karşına çıkmak; kendi çocuklarımı da seninle tanıştırmak için can atıyor; diğer tarafım “ya sensen” korkusu ile beni durduruyor. 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDEN 24 KASIM’DA KUTLANIR?

Hiç merak ettiniz mi? Hemen notunu düşelim. Öğretmenler Günü uluslararası değil ulusal bir gündür. Büyük Önderimiz  Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün  1928 Kasım 24’üne denk geldiği içindir.. 

Ve bir başka haber; 1994 yılından beri Unesco tavsiyesi ile pek çok ülkede 5 Ekim tarihinde öğretmenlik mesleğini icra eden kişileri onurlandırmak için kutlanması tavsiye edilmiştir. 

Okumaya, okutmaya, öğrenmeye ve öğretmeye bu kadar meraklı ve yetenekli bir önder, baş öğretmenimiz, canımız Atamında öğretmenler günü kutlu olsun. 

Ne güzel özetlemiş mevzuyu aslında..

  • Gelecek gençlerin; gençler öğretmenlerin eseridir.
  • Eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir
  • Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir.
  • Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.
  • Muallimler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

DÜNYA OKURYAZARLIK GÜNÜ (UNESCO) yazımızda Kasım 1965 Unesco ve Kasım 1928 Okuma Seferberliği ile ilgili belki dikkatinize değer birşeyler bulabilirsiniz. 

Öğretmenler Günü kutlu olsun gerçekten. Hepimiz kabul ederiz ki; anne şefkatinden ve sıcaklığından sonra ilk durak öğretmendir.. Öğretmendir sana ilham veren, 

Anlatır, açıklar, çabalar, hele ki aile öğretmenin; öğretmen ailenin otoritesine saygı duyduğunu gösterdiyse çocuğa; o çocuk “kendini kurtarır” demektir. 

ÖĞRETMENLER GÜNÜNE ÖZEL BİR TEKLİF

Bence öğretmenlerin maaşı son derece yüksek olmalı, ancak her isteyen de öğretmen olamamalı. Özel yetenek sınavlarından geçmeli öğretmen olabilmek için, böylesi kutsal bir mesleğe “hak edilerek” ulaşılabilmeli..

Konuşurken “ağzının içinden konuşan”, göz teması kurmayan, öğretmek değil; zaman doldurmak için orada bulunan kişiler derhal görevden alınmalı. Şahit olmadınız mı hiç? Fayda sayladı mı o öğretmeniniz size

Mesela bir tarih öğretmenim vardı lisedeyken; kendi konusu bittikten sonra bize farklı derslerden de (bizim istediğimiz, ihtiyaç duyduğumuz) test çözdürürdü. (Aramızda sır kalırdı bu. Test çözdüğümüz dersin hocası bilmezdi incinmesin diye sessiz bir anlaşma vardı aramızda, gerçi bilse de önemser miydi.. neyse) Konuşurdu bizimle, anlatırdı, sohbet ederdi. Futbolda konuşurduk “pasif ofsayt ne demektir” tarih de, gelecek planlaması da, test çözme teknikleri de” 

Öğretmen

“Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir” demiş Atam. Doğru da demiş,

Ey yeni nesil; lütfen ailenize ve öğretmenlerinize biraz daha dikkat kesilin. Dikkat ettikçe göreceksiniz ki, onlar sizin yitip gitmemeniz için çok çabalıyor. Siz dikkatte özenli olursanız, görün bakın herşey ne kadar da kolay ve çok daha güzel olacak. 

Bugün öğretmenler günü.. Hakları hiç bir zaman ödenmeyecek tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun. 

Facebook Yorumları

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz