Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaSağlıklı YaşamŞifa NiyetineOil Pulling Ağızda Yağ Çekmek
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Oil Pulling Ağızda Yağ Çekmek

Oil pulling bu aralar gündemde. Anlamı ağızda yağ çekmek. Aslında çok eskilerden gelen bir uygulama. Bugün biz de yazımızda nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir sorularına yanıtlar arayacağız. Sonra belki sizler de güne güzel başlama ritüellerinize dahi edersiniz bu adımı da.

Ağızda yağ çekmek neden önemli?

Çünkü; bildiğiniz gibi ağız gıdaların vücudumuza girdiği ilk yer. Ve trafik oldukça yoğun. Düşünsenize, üç öğün yediklerinizi. Aradaki atıştırmalar… Şekerlemeler. İlaçlar… Sürekli tükettiğiniz ilaçlar vs…

Ve ağız içinin bir florası var. Tabii ki o florayı oluşturan bazı bakteriler de var. Ancak o flora yediklerimiz içtiklerimizle bozuluyor. Sonrasında da ağızda başlayan bozulma tüm vücuda yayılıyor. Kaçınılmaz son hastalık maalesef.

İşte bu yüzden ağızda yağ çekmek önemli.

Oil Pulling nedir?

Yeni yeni yeniden popüler olsa da aslında günümüzden neredeyse 5 bin yıl öncesinde Hindistan’da ortaya çıkan Ayurveda içinde bir yöntemdi ağızda yağ çekmek. Ayur hayat, veda ise bilim demek. Hayat Bilgisi yani… Bu konuyu da başlı başına işlemek gerek, sonraki yazılarımda mutlaka bu konudaki araştırmalarımı da sizlerle paylaşacağım.

Hidistan’da geleneksel tıpta önemli bir yeri olan ağızda yağ çekmek, 90’lı yılların başında Rus Dr Fedor Karach’ın çalışmalarıyla yeniden gündeme oturdu. O kadar ki arama motorlarında en çok aranan kelimeler arasına bile girdi.

oil pulling (2)

Şimdi dönelim oil pulling işine. Kabaca tarif edersek;

Bitkisel yağların ağız içinde ve dişlerin arasında dakikalarca döndürülmesidir. 

Hangi yağlar kullanılır?

Ayçiçek yağı, susam yağı ya da hindistan cevizi yağı. Fakat organik olması, soğuk sıkım olması önemli. Bildiğiniz, tanıdığınız bir firmadan ya da üreticiden almakta fayda var.

Ağızda yağ çekmek nasıl yapılır?

Öncelikle sabah uyanır uyanmaz yapmalısınız. Sabah rutinlerinize ekleyin. Gece boyu ağzınızda birikenlerden kurtulmak için en uygun zaman sabah.

Aç karnına olmalısınız.

Ve bir saatiniz olsun elinizde, önünüzde. Gerekirse alarm kurun. Çünkü ortalama 15-20 dakika sürmeli.

Bir çorba kaşığı yağı ağzınıza alın. Burada dikkat etmeniz gereken; gargara yapmayın. Sadece ağız içinde döndürün. Ama boğazınıza inmesine izin vermeyin, sadece ağzınızın içinde kalsın.

Yağın formunun bozulduğunu göreceksiniz, rengi değişecek, koyulaşacak. Ve asla bu atık yağı yutmayın, tükürün. Ama bunun atık yağ olduğunu unutmayın. Lavaboya tükürmeyin lütfen.

Sonra ağzınızı ılık suyla çalkalayın. Ve organik bir diş macunu ile fırçalayabilirsiniz.

Yarım saat kadar hiç bir şey yiyip içmeyin. Hepsi bu kadar.

Gelelim faydalarına…

Astımdan eklem hastalıklarına, diş sağlığından bağışıklık sistemine kadar faydalı olduğu söyleniyor. Hakkındaki deneysel çalışmalar hızla devam ediyor. Ancak kesin olan bir şey var ki ağız sağlığı, diş ve diş etleri açısından kesinlikle faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Böyle düşününce de ağız sağlığına dikkat eden insanlarda mesela kalp krizi riskinin daha az olduğunu gösteren çalışmalar var. Yani araştırmaların sonuçlarını beklemeden de rutinlerimize ekleyebiliriz. Şüphesiz faydalı!

Şimdi sıralayalım mı faydalarını?

Öncelikle ağız içindeki flora üzerinde olumlu etki gösterir. Bunun sonucunda da ağız kokusu yok olur. Diş çürüklerini ve diş eti kanamalarını önler. Dişleri beyazlatır, lekeleri yok eder. Diş taşlarının oluşumunu da engeller.

Damak yapısını güçlendirir. Tat alma duyunuzu geliştirir. Ağız içinde oluşan yaraları yani aftları engeller.

Boğaz ağrılarına iyi gelir. Enfeksiyon oluşumunu engeller.

Bağışıklık ağızda başlar, dolayısıyla bağışıklığınız artar.

Baş ağrısı, sinüzit ve migren gibi rahatsızlıkları da hafiflettiği belirtiliyor bazı çalışmalarda. Uykusuzluk, yüksek kan şekeri, egzama gibi problemler yaşayanlarda düzenli uyguladıklarında daha iyi hissettikleri gözlemlenmiş yine bazı çalışmalarda.

#oilpulling #ağızdayağçekmek

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Tütsü

Tütsü yakmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız yazımızda. Ama en önemlisi de evde nasıl yapabileceğimizi öğreneceğiz.

Limon Ağacı, Limon Çiçeği

Limon ağacı yetiştirmek istediğiniz oldu mu hiç? Ya da limon çiçeği ile hiç yakından tanıştınız mı? Gözlere şenlik ruha şifacı olur kendisi.

Doğal Taşlar ve Doğal Taşın Şifası

Doğal Taşlar. Ve konunun uzmanı "Doğal Taşın Şifası" ile özel bir sohbet.

Yaşam Enerjisi İçimizde, Eğer Bakmayı Bilirsek

Yaşam enerjisi borsa gibi yükselen alçalan bir güç gibi. Bizi ileriye doğru iten, geriye doğru çeken bir güç. Düşünün bakalım ne durumdayız?