-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Ana SayfaGeziYorumOkyanus. Su altının tüm güzelliklerini Gezi'yorum
Önceki İçerikBalıkçı ve Oğlu
Sonraki İçerikHakkını Helal Et

Okyanus. Su altının tüm güzelliklerini Gezi’yorum

Okyanus

Okyanus; Sanal olarak dünyanın dört bir köşesindeki su altı güzelliklerini “GeziYorum.” Su altı keyfi için dalışa hazır mıyız?


6 dakika


Gezi’yorum bizim için son derece önemli bir kategori. Havasını koklayıp suyundan içtiğimiz; paylaştığımız yerler şöyle ayrı bir baş köşede dursun.

Dijital ya da başka bir tabirle sanal gezi; çok kıymet verdiğimiz kategorilerimizden. Üstünde özellikle çalışıyoruz. Henüz gitmediğimiz, belki gittiğimiz ama çok özlediğimiz ya da sadece hakkında bir kaç kelime bildiğimiz yerleri; konforlu alanlarımızdan hiç çıkmadan parmak uçlarımızla geziyoruz.

Frida’nın portrelerini ustalaştıran yatağını ve üstündeki aynayı buradan gezdim mesela. Uzun uzun dolaştım evinde, bahçesinde. Yada Dünyanın eski ve yeni yedi harikası ile ilgili yazıda ne Keops Piramidi kaldı görmediğim ne Taç Mahal. Yeni Harika Adaylarından; o sergisini yapmayı çok istediğim Petra’yı gezdim.

Dolmabahçe Sarayı’ndan Louvre Müzesine, Zeugma Müzesinden Nemrut Dağına kadar anlatma bitiremeyeceğim yerler. Siz de gezmek isterseniz Dijital Gezi köşemize bir bakın derim.

Ve de hatta içinde sanat da olsun isterseniz Dijital Sergi kategorimiz de var.

Okyanus ve Su altı Dünyasına Sanal Dalış

Havadan gezdik, karadan gezdik. Suyun hatırı kalmasın, gönül koymasın diye de bu sefer su altını, okyanusu seçtik. Muhteşem su altı dalışına hazırlanın.

 • Öncelikle okyanusun altında dalışı kendimizin ayarladığı Dünyanın Okyanusları. (Sessiz)
 • İkinci olarak dijital etkinlik. Suyun, dalgıcın sesini duyup 360 derece her tarafı izleyebileceğiniz, bilgi dolu iki interaktif etkinlik
 • Son olarak ise yine içinde 360 derece hareket edebileceğiniz videolar. Evet evet yanlış duymadınız. Videonun içinde hareket edebileceğiniz.

Haydi başlayalım


İlk Sürpriz – Dünya’nın Okyanusları

Street View özelliğini ben şahsen çok kullanıyorum. Seçmiş olduğum yerin görüntüsü üzerinden; caddeler/sokaklar boyunca panoramik olarak (360 derece de diyebiliriz) gezebiliyorum.

Şimdi çok güzel bir haber. Aynı teknoloji ile okyanus altında gezinti görüntüleri (uzun uğraşlar sonunda) hazırlanmış. Yani başta benim gibi dalış yapmayı çok isteyen ama su korkusu yüzünden bunu başaramayanlara ve diğer herkese müjdeler olsun.

Okyanus, Dünya yüzeyinin yüzde 71’ini kaplar, ancak yalnızca yüzde 5’i keşfedilmiştir. Underwater Earth ve The Ocean Agency tarafından toplanan Street View görüntüleri ile denizin altında bulunan harikaları keşfedin.

Keşfedilecek Okyanus Alanları

Suyun altında kulaç kulaç gezebileceğimiz yerler..

 • Avustralya
 • Bermuda
 • Brezilya
 • Karayip
 • Mercan Üçgeni
 • Galapagas Adaları
 • Hint Okyanusu
 • Japonya
 • Akdeniz
 • Pasifik Adaları
 • Güney Kore
 • Tayvan
 • Amerika Birleşik Devletleri

Bilgisayar üzerinden keşfetmek için buraya tıklayınız. Eğer telefon üzerinden keşfedecekseniz tıkladığınız adres Google Earth uygulamasını indirmenizi istiyor. (Bence önceliğiniz; daha büyük görüntüler için bilgisayar olsun. Telefona uygulamayı indirmeye değer mi? Bu deneyimi ne kadar yaşamak istediğinize bağlı) 


İkinci Sırada Çevrimiçi Sergi; “Out of Sight, Out of Mind.”  ve “Büyük Set Resifi”

Gözden uzak olan gönülden uzak oluyor mu gerçekten?

Bu interaktif galeri, bize okyanusun önemini, karşılaştığı sorunları ve onu korumak için yapılan kritik çalışmaları hatırlatmak için dalgaların altındaki yaşamın ne kadar meraklı ve çeşitli olduğunu ortaya koyuyor.

Üstelik her karede interaktif olarak gezerken bilgi alabiliyoruz. Balıklar, mercanlar arasında muhteşem bir deneyime hazır olun. Avustralya’nın Büyük Set Resifine yolculukta; görüntüyü oynatırken dalış seslerine hayran kalacaksınız.


SON OLARAK OKYANUS VE 360 DERECE VİDEOLARINDAN ÖRNEKLER

Karadan denizin dibine geçiş hissini yaşamak ne kadar heyecanlandırdı beni. Tarifi gerçekten mümkün değil…

Video ekranını kaydırmayı unutmayın.

Dünya gerçekten çok küçük hale geldi. Özetlemek gerekirse yerimizden kalkmadan denizler altında çok özel bir gün geçirdim. Dilerim siz de benim kadar keyif almışsınızdır. 

Su; yaşam kaynağımız. Üstelik kendine ait canlılarıyla çok özel. Kirletmeden, yok etmeden tüm güzelliklerini yaşamak dileğiyle…

🤿〰

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Kars; Doğunun Kültür Güneşi

Kars ve Karslı olmak. Doğunun en güzide kültür güneşi. Kültürel miras listelerine sığmayacak bir tarih. Ciritiyle, kilimiyle, yemeğinden suyundan bir yudum memleket havası.

Sonbahar Rotaları

Sonbahar rotaları var gezi köşemizde. Sararan yaprakların çıtırtılarıyla uzun yürüyüşler ve şahane fotoğraflarla unutulmaz bir tatil olacak.

Datça Olsun Benim de Mekanım

Datça bir ada gibi ama değil, yolu biraz zorlu olsa da güzel bükleriyle, şahane denizi ile bizim de mekanımız olsa Can Yücel'in olduğu gibi.

Bozcaada Rüzgar Gülleriyle Sizi Bekliyor

Bozcaada Ege adalarından hareketli olanı. Rüzgar gülleri, hoş sokakları, güneşi, güzel deniz ve plajlarıyla kısa tatillerinizin vazgeçilmezi.