Cuma, Aralık 9, 2022
Ana SayfaÖnemsiYorumSağlıklı YaşamOmicron mu, Influenza mı?

Omicron mu, Influenza mı?

Omicron mu, Influenza mı? Herkes hastalıktan kırılıyor. Herkeste bir yorgunluk, eklem ağrısı… Hastalıklar, belirtiler ve dinlenme üzerine


6 dakika


Omicron mu Influenza mı?

Hastayım, hastasın, hastayız…

Zemheri ve fırtınası ocak sonu itibariyle bitti. Havalar soğudu. Kar yağdı ve herkes gibi bizde kendimizi sokaklara attık. Çocuklar karda oynadı, biz basılmamış karlarda uzun uzun yürüdük. Terledik, üşüdük ve sonunda da üşüttük doğal olarak. Malum her hastalık durumunda çağımızın belası covid ve yeni varyasyonu omicron akıllara geliyor. Bu arada insanlar ya omicron ya da influenza. Öyle havalı havalı yazdığıma da bakmayın. Influenza bildiğimiz grip. Adı değişti, bir de geçip gitme zamanı.

Hangi hastalığa sahibiz şimdi, Omicron mu Influenza mı?

Her şeyden önce belirtilere bakmak lazım. Covid önceden tat ve koku kaybı ile de kendini diğer hastalıklardan ayırt ediyordu. Ama şimdi maalesef öyle bir ayrım da yok.

Omicron, influenza ve dalta virisü belirtileri-

Hastalıkların belirtileri neredeyse bire bir aynı. Öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ya da halsizlik, baş ağrısı, ve de eklem ağrısı…

Covid varyantları omicron, delta ya da grip (influenza) olup olmadığımız belirtilerle ayırt edilemeyecek kadar birbirine yakın maalesef.

Hastalığı belirlemenin tek yolu PCR testi. Pozitifseniz covid, değilseniz grip. Peki hastalıkların bu kadar hızla bulaştığı bir evrede hastanelere gidip daha da risk altına girmek (çok gerekmedikçe) ne kadar doğru? Doğru. Üstelik test negatif çıksa bile (yapılabiliyorsa) izolasyon halinde dinlenmek en önemlisi.

Yaşasın Bağışıklık Sistemi. Her şey Onun Güçlenmesi ve Korunması İçin.

Doktor değilim. Laf söylemek bana düşmez. Zaten sevgili doktorlarımızdan Sn. Ahmet Durukal Önemsiyorum ve Pandemi Bize Neler Öğretti? ile çok güzel izah etmişti her şeyi.

Hepimizin bildiği bir şey var. Zaten çok yoğun çalışan hekimlerimizin, işini daha da zorlaştırmamak için son derece özenli davranmamız lazım bağışıklık sistemimize. Kendimiz ve hepimiz için.

Omicron, Delta ya da Influenza. Adı, çeşidi ne olursa olsun. Bir an önce hepimizden ayrı olsun.

Sözün Sonu ise Ananemden Gelsin

İyi bakasınız kendinize. Üşütmemek lazım, bir de terlememek gerek. Varsa yün içlikleri çıkarmayın sırtınızdan. Dinlenin güzelce. Yok dinlenemem derseniz girmeyin çok kalabalıklara. Yani işiniz yoksa hiiiçç dolaşmayın. Tarhana da eksik olmasın sofranızda, portakal da. Hadi şimdi kalın sağlıcakla.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1925 Atıf Yılmaz (97)
- 1941 Mehmet Ali Birand (81)
Aralık 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Oil Pulling Ağızda Yağ Çekmek

Oil pulling yani ağızda yağ çekmek sabah rutinlerinize eklemeniz gereken bir adım. Nedir, neye yarar sorularına cevaplar var yazımızda.

Uzaklara Gidebilme Rehberi

Uzaklara hem de çok uzağa gidebilmenin bir rehberi var mı? Gözde Ağseren Bayır hepimiz için çok yakın ama bir o kadar uzağın rehberini yazdı.

Korumuyorsan KONUŞMA…

Korumuyorsan diye başlıyor söze Dilek Alp. Kadına karşı şiddetin konuşulmayan yüzü: "Kadının her sahada hemcinsine uyguladığı şiddeti ne yapacağız?"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Öğrenci Beslenmesi Neden Önemli?

Öğrenci beslenmesi hakkında Diyetisyen Reyhan Berber ile nasıl olması gerektiğini ve önemini enine boyuna konuşuyoruz.

Nefesine sahip çık! Triflow mucizesi.

Nefesine sahip çık! Konuğumuz Göğüs Cerrahi ve Fitoterapi Uzmanı Rüya Acaroğlu. Solunum egzersizlerini ve triflow mucizesini konuştuk bugün.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çocuklarda yaz hastalıkları var Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Sevil Öztürk'ün köşesinde. Hastalıklar, nedenleri ve çözümleriyle...