Omicron mu, Influenza mı? Herkes hastalıktan kırılıyor. Herkeste bir yorgunluk, eklem ağrısı… Hastalıklar, belirtiler ve dinlenme üzerine


5 dakika


Omicron mu Influenza mı?

Hastayım, hastasın, hastayız…

Zemheri ve fırtınası ocak sonu itibariyle bitti. Havalar soğudu. Kar yağdı ve herkes gibi bizde kendimizi sokaklara attık. Çocuklar karda oynadı, biz basılmamış karlarda uzun uzun yürüdük. Terledik, üşüdük ve sonunda da üşüttük doğal olarak. Malum her hastalık durumunda çağımızın belası covid ve yeni varyasyonu omicron akıllara geliyor. Bu arada insanlar ya omicron ya da influenza. Öyle havalı havalı yazdığıma da bakmayın. Influenza bildiğimiz grip. Adı değişti, bir de geçip gitme zamanı.

Hangi hastalığa sahibiz şimdi, Omicron mu Influenza mı?

Her şeyden önce belirtilere bakmak lazım. Covid önceden tat ve koku kaybı ile de kendini diğer hastalıklardan ayırt ediyordu. Ama şimdi maalesef öyle bir ayrım da yok.

Omicron, influenza ve dalta virisü belirtileri-

Hastalıkların belirtileri neredeyse bire bir aynı. Öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ya da halsizlik, baş ağrısı, ve de eklem ağrısı…

Covid varyantları omicron, delta ya da grip (influenza) olup olmadığımız belirtilerle ayırt edilemeyecek kadar birbirine yakın maalesef.

Hastalığı belirlemenin tek yolu PCR testi. Pozitifseniz covid, değilseniz grip. Peki hastalıkların bu kadar hızla bulaştığı bir evrede hastanelere gidip daha da risk altına girmek (çok gerekmedikçe) ne kadar doğru? Doğru. Üstelik test negatif çıksa bile (yapılabiliyorsa) izolasyon halinde dinlenmek en önemlisi.

Yaşasın Bağışıklık Sistemi. Her şey Onun Güçlenmesi ve Korunması İçin.

Doktor değilim. Laf söylemek bana düşmez. Zaten sevgili doktorlarımızdan Sn. Ahmet Durukal Önemsiyorum ve Pandemi Bize Neler Öğretti? ile çok güzel izah etmişti her şeyi.

Hepimizin bildiği bir şey var. Zaten çok yoğun çalışan hekimlerimizin, işini daha da zorlaştırmamak için son derece özenli davranmamız lazım bağışıklık sistemimize. Kendimiz ve hepimiz için.

Omicron, Delta ya da Influenza. Adı, çeşidi ne olursa olsun. Bir an önce hepimizden ayrı olsun.

Sözün Sonu ise Ananemden Gelsin

İyi bakasınız kendinize. Üşütmemek lazım, bir de terlememek gerek. Varsa yün içlikleri çıkarmayın sırtınızdan. Dinlenin güzelce. Yok dinlenemem derseniz girmeyin çok kalabalıklara. Yani işiniz yoksa hiiiçç dolaşmayın. Tarhana da eksik olmasın sofranızda, portakal da. Hadi şimdi kalın sağlıcakla.


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments