Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaFavorilerOrgan Bağışı ve Nakil Haftası

Organ Bağışı ve Nakil Haftası

Sizin hiç bağışa ihtiyacınız oldu mu? Olduysa da bulamadığınız !


7 dakika


Merhaba

   Bugüne kadar bu site için eşime hep destek olmaya çalıştım. Konuya çok yabancı olsamda işin mutfak kısmında; fikirler verdim, eleştirdim, paylaştım, aklımın erdiğince yol gösterdim. Umarım faydalı oluyorumdur eşime.

Organ Bağışı ve Nakil Haftası

   İlknur’la organ bağışı ve nakil haftası üzerine konuşurken; konu ile alakalı kendi duygularımı sizinle paylaşmak, aktarmak istedim. Çünkü günümüzde herkes duyarlı olmasa da artık organ bağışı hakkında az çok fikir sahibidir diye düşünüyorum.

Ben Bir Organ Bağışçısıyım

   En başta belirteyim bende bir organ bağışçısıyım. Yaklaşık 15 yıl olmuştur bütün vücudum için organ bağış kartımı edineli. Bu konuda ailemi ve tanıştıktan sonra sevgili eşimi de bilgilendirdim.

   Çünkü siz göçtükten sonra ailenizin onayı olmadan bu bağış çok anlamlı olmuyor

   Ben cüzdanımda taşıdığım, kendimce en değerli şey olan organ bağışı kartımı edindikten yıllar sonra; babam için sürekli kan aramak ve kemik iliği donörü bulmak sorunu ile yüzleşince, zamanında ne kadar önemli bir şey yaptığımı daha iyi anladım. En yakınlarından bile bir şeyler istemek insana bazen ağır gelirken; her hafta başkasının kanına muhtaç kalmak ve yakın akrabalarımızın kemik iliği nakli için donör olmayı bırakın, uyum testini yaptırmayı bile kabul etmemelerinin çaresizliğini anlatamam size.

   Sonuçta babamı, uzun tedavi aşamaları ve durumunun sürekli kötüye gitmesi neticesinde kaybettim.


Sözün Özü

  Ama babamdan çok daha genç; ya da durumu çok daha ağır hastalar için bir umut olabilmek, onların fiziksel ve ruhsal durumlarını anlayıp destek olabilmek hepimizin elinde.

   Yaşarken “organlarım bana lazım kimseye veremem” diye düşünüyorsanız bile en azından siz gittikten sonra vücudunuzun bir işe yarayacağını, birilerine umut olacağını yada acılarını azaltacağını bilmek duygusunun tatminini yaşamak; kendiniz için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir.

   Öğrendiğim kadarıyla burada çok uzun yazmamak lazımmış. Okuyucuyu sıkmadan fikrinizi bildirip konuyu toparlamak doğru olanmış. Bu yazdıklarımın yayınlanıp yayınlanmayacağını bilmiyorum şimdilik. Umarım sevgili eşim İlknur yayınlamaya değer bulur yazdıklarımı.

   Diyeceğim odur ki; en azından cüzdanınızda bir organ bağış kartı bulundurun. Bu kartı edinmek çok kolay. Hastanelerin organ bağışı birimine başvurup bir form dolduruyor ve bir kaç yere imza atıyorsunuz sadece. Ve ailenizi de bilgilendirmeyi unutmuyorsunuz

  Bu hem size çok yararlı hissettirecek, hem de sizden sonra birilerini sevindirecek. Konu hakkında söylenecek bilimsel ve manevi olarak daha çok şey var ama; bilimsel kısmı haddim değil, manevi kısmı için ise kendi duygu durumu mu epey anlattım sanırım. Şimdilik bu kadar 

   Konuyla ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Sağlıklı günler.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Kerim KARABIYIK
Kerim KARABIYIK
Zamanın ustası; hem de üç kuşaktan.. Eskilerin hakemi, İzmit'in esnafı..

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Kerim KARABIYIK
Kerim KARABIYIK
Zamanın ustası; hem de üç kuşaktan.. Eskilerin hakemi, İzmit'in esnafı..

İlgili Yazılar

Darmadağın…

Darmadağın dolaplar, evler... Sadece onlar mı? Akıllarımız karman çorman, hayallerimiz dağınık. Peki bu dağınıklık nasıl toplanacak?

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?