Pazar, Ekim 2, 2022
Ana SayfaYaşıYorumOstern. Almanya'da ikinci Dini Bayram Kutlandı

Ostern. Almanya’da ikinci Dini Bayram Kutlandı

Ostern. Almanya’da ikinci dini bayram kutlandı. Bu yıl peş peşe geldi Ostern ve Ramazan. Bir olalım, farkında olalım diye ne güzel bir denklik


5 dakika


Ostern. Almanya’da ikinci dini bayram kutlandı. Bu yıl peş peşe geldi Ostern ve Ramazan. Bir olalım, farkında kalalım diye ne güzel bir denk geliş.

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Hayatin içinde hummalı bir koşuşturmaya keptirmişiz kendimizi gidiyoruz. Bazen anı yakalayıp tat alıyor ve doya doya hissediyoruz. Bazense günler haftaları, ayları kovalıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Almanya da Ostern kutlandı; Hristiyanların ikinci dini bayramı. İçinde bulunduğumuz zor süreç göz önüne alınırsa çok sakin ve sessiz geçti.

Nedir Ostern: yani Paskalya, yani yumurta bayramı yani bahar müjdecisi.

Her Yıl Nisan- Mayıs Aylarında Kutlanıyor

Aşağı yukarı Nisan-Mayıs aylarında kutlanıyor. Belli bir günü yok ve neye göre hesaplanıyor emin değilim. İlk bayram günü Karfreitag (Kutsal Cuma). Cuma günü Hz. İsa’nın öldüğü gün olarak biliniyor. Herkes evlerinde sakin ve sessiz geçiriyor bu günü. Yani yas günü.

İnançları doğrultusunda oruç tutuyorlar. Sadece balık yiyorlar etten uzak duruyorlar. Hatta daha inançlı olanlar dört hafta önceden başlıyorlar oruca. (Bizim tuttuğumuz orucu da sağlıksız buluyorlar. Bilhassa su içmiyorsunuz, çok uzun vücudunuz susuz kalıyor diye eleştiriyorlar.)

Televizyonlarda dini filmler ve seremoniler oluyor genellikle. Bir şekilde dualarla kutlanıyor.

BAYRAMA BIR GÜN ARA VERILIYOR

Cumartesi normal bir gün herkes isinde gücünde, koşturmaca hatta Pazar ve Pazartesi için bir bayram arifesi yoğunluğu oluyor.

Bayram Deyince Çocuklar 

Pazar sabahı erken kalkan çocuklar sabırsızlıkla kahvaltıyı geçiştirip biran evvel dışarı çıkmak istiyorlar. Bahçelerde boyalı yumurtalar, çikolatalar genelde tavsan ve civciv formunda. Kıyı köşe arayıp tarayıp defalarca kontrol ediyorlar. Her seferinde saydıklarında çoğalacağını umarak koşuşturup mutlu olan çocuklar. Aslında onlar zevk alan, sevinen; her zaman olduğu gibi.

Bu yumurtaları kim mi saklıyor? Tabi ki aile büyükleri. Birde oyun parklarında ,belediyeler.

Bayram deyince bir de aile ziyaretleri var. Gerçi buda pek mümkün olmadı son iki yıldır.

Gelelim Bayramın Son Gününe

Pazartesi günü Hz. İsa’nın tekrar diriliş günü dolayısıyla daha bir neşeli keyifli geçiyor. Bu arada çocuklar hep keyifli. Boyalı yumurtalar, çikolatalar derken; ufak tefek armağanlar da ekleniyor üstelik biraz da abartılarak. Yine dini seremoniler devam etmekte. Fakat içinde bulunduğumuz süreçte buda mümkün olamıyor. Çünkü kiliseler toplu ibadetlere kapalı.


Dinler Arası Bağ ve Farklılıklar

Ben kendimce hep düşünmüşümdür benzerlikleri ve farklılıkları.

Yabancı bir ülkede yasayınca daha da çok göze çarpıyor sanırım, temelde aynı.

Yani iki dini bayram var `Weihnachten` Noel diğer deyişle. Tarih hep aynı 24-25-26 Aralık.  Ama Ostern değişiyor. Noel Hz İsa’nın doğumu olarak biliniyor;  Ostern ise ölümü ve tekrar dirilişi.


Bu yıl peş peşe geldi Ostern ve Ramazan. Sanki bir şeylerin daha fazla farkındalığını yaşayalım diye.

Mucizeler peygamberlere verilir denilir ya; En büyük mucize İnsan Olmak.

Bizlere düşen örnek olmak. Önce empati kurmamız ve yardımlaşmamız gerektiğini unutmamak. İnsan olmanın, yani mucizenin en güzel örneği.

Bu yıl peş peşe geldi Ostern ve Ramazan. Sanki bir şeylerin daha fazla farkındalığını yaşayalım diye. Huzurlu, sağlıklı ve aklı başında olmak; sağlığımızın tadını çıkartmak, bu zorlu süreçte tutunacağımız en kıymetli güç galiba.

Bir başka konuda buluşmak üzere.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Jale Keskin
Jale Keskin
Ben Jale. 1994 yılından beri Almanya'da yaşıyorum. İki kızım var. Ara ara yurt dışında yaşayan Türkler ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Paylaşma fırsatı için teşekkür ederim. ❤

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Jale Keskin
Jale Keskin
Ben Jale. 1994 yılından beri Almanya'da yaşıyorum. İki kızım var. Ara ara yurt dışında yaşayan Türkler ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Paylaşma fırsatı için teşekkür ederim. ❤

İlgili Yazılar

Yabancı Dünür, Yabancı Damat

Yabancı dünür, yabancı damat ve düğün sevinci hepsi bir arada. Kültürler farklı olsa da, amaç çocukların mutluluğu.

‘Güneşin izinde’ New York’ta

İki Türk sanatçı Güneşin İzinde sergisiyle, Anadolu'dan doğan ilk güneşin ışığında yaptıkları yolculuğu anlatıyor.

Türk Kahvesi Günü

Türk Kahvesi Gününün Washington Belediye Başkanı tarafından ilan edildiğini ve bu başarının ardında Türk Kahvesi Ladyleri'nin olduğunu biliyor musunuz?

Amos Antik Kenti

Amos, doğanın eşsiz güzelliği ile tarihin zenginliğinin buluştuğu unutulmaz manzaraya sahip antik kent. Marmaris'in göz bebeklerinden birisi. Maalesef yangında zarar gören yerler arasında.