Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaÖğreniYorumHobi, Hoş VakitPuzzle ya da Yapboz ama dijital
Önceki İçerikAytekin Erdoğan Bir İmza Şefi
Sonraki İçerikTertemiz miyiz?

Puzzle ya da Yapboz ama dijital

Evrensel adıyla puzzle ya da bizim dilimizce yapboz. Uğraşıp da kendini kaybetmemiş olan var mı? Şimdi dijital haliyle yepyeni bir alternatif


7 dakika


Puzzle yapmayı sever misiniz? (Yapboz demek sanırım Türkçe savaşımız için daha doğru)

Daha ufacık çocuklarken ailelerimizin dikkatimizi geliştirsin diye aldığı 10,12,24’lü parçaları olan oyuncaklar. Genelde bir öykünün ya da çizgi film kahramanının görselini tamamlamaya çalışmak.

Sabrı zorlayan, dikkati toplamamızı sağlayan renkli ufacık parçalar…

Sadece küçükler için mi?

Zaman geçtikçe yapbozların da parça sayısı bizimle birlikte büyüdü. Yaklaşık 10-15 sene önce benim için de bir hastalık haline geldi. Hem de öyle 250 ya da 1000 parça da değil.

Güzel bir tablo ya da manzaranın 4000 – 5000 hatta 6000 parçalık parçaları arasında kendimi kaybedenlerdenim bende.

Dikkatini vererek o zorlu parçalar arasındaki renk uyumunu takip etmek, gerçekten insanın zihninde başka şeylere yer bırakmıyor. Ortaya da çerçeveletecek güzel bir eser çıkınca, insan başka türlü gururlanıyor kendinle. “Bu deliye pösteki saydırmaya benzeyen şeyi ben yaptım!”

Son yıllarda 3 boyutlu olanları da çıktı. Ama onlar bildiğimiz standart puzzledan daha hızlı bir şekilde bitiyor. (Mesela Galata Kulesinin 3 boyutlu hali, evimizin güzel bir köşesinde yerini almış durumda.)

Son derece nazlı bir hobi

Puzzle, yapboz

Bir kere kendisi bitene kadar, kapladığı yeri işgal etmesiyle ünlü. İstediğiniz kadar halısının üzerinde yapın, illaki bir misafir, bir küçük çocuk ya da kurulacak bir sofra yüzünden kaldırmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da pek çok parçanın sil baştan oyuna dahil olması demek.

Ya da kenarları, köşeleri dikkatlice ayırıyorsunuz ama, aa bir bakıyorsunuz “bin zahmet” ayırdığınız parçalar, nasıl olmuşsa yeniden karışmış.

Sonu yaklaşmışken kaybolan parçalardan bahsetmek bile istemiyorum.

Hobi, hoş vakit ve dijital dünya

Sayfalarımız arasında “dijital hobi, hoş vakit” adlı bir kategorimiz de var. Genelde kültür ve sanat ağırlıklı, oyun olarak tarif edebileceğimiz sitelerden bahsediyoruz. Hayatımız son derece zamansızken, malum her şey de yavaş yavaş dijitale dönerken; mola vermek istediğimiz zamanlarda güzel alternatifler olsun istiyoruz.

Mesela British Müzesinde gezerken, bahsedilen eserleri bulabileceğimiz Müzede Av var. Ya da çizdiğimiz resmin müziğini duyabiliyoruz. Üstelik istediğimiz seslerde. Çömlekçi çarkı merakını dijitalde de olsa denemek isteyenler için, tarihi Çanak Çömlek denemesi bile var.

Kargaşadan uzaklaşmak istediğimiz zamanlarda, en azından sanat ve kültürle hoş vakit geçirebilmek!

Dijital Puzzle, Nazlanmayan Yapboz.

Pek tarihi olmasa da bugün bahsedeceğim internet sitesi, hepimizi zamanla etkisi altına almış olan yapbozlar üzerine kurgulanmış. Aslına bakarsanız uzun yıllar önce bu tip siteler vardı. Ancak gelişen teknolojiye onlar da ayak uydurmayı başarmışlar.

Telefonda da oynayabilirsiniz. Ancak bilgisayar daha keyifli. Üstelik üstte bahsettiğim gibi nazları da yok.

Mesela parçalar kaybolmuyor 🙂 Ya da kullanıcı kaydı oluşturduysanız (ki aktivasyon çok çabuk halloluyor) oyunlarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Üstelik daha önce başlamış ya da bitirmiş olduğunuz görseller de, size ait bir koleksiyon olarak saklanıyor. Ya da isterseniz siz bir görseli istediğiniz gibi parçalara ayırabiliyorsunuz.

Ve daha fazla ayrıntı.
Puzzle, yapboz
  • Resim; Size verilen görseli, oyun alanında görmek isteyip istemediğinize bağlı olarak, gösterip saklayabiliyorsunuz.
  • Hayalet; İsterseniz hayaleti etkinleştirebilirsiniz. Bu özellikle çok parçalı oyunlarda, alt tarafta görselin orijinal halini, tıpkı bir hayalet gibi, silik bir şekilde görmeye yarıyor.
  • Boyutlar; İstediğiniz boyutlarda küçük parçalara ayırabilirsiniz. 12,24,60,140,300 yada orijinal ve ya sizin istediğiniz boyutlar. Benim size tavsiyem 50-60 gibi ufak parçalarla başlayın. Sonrası, hayaletlere başvurup yardım almak zorunda kalabilirsiniz 🙂
  • Düzenle; Malum telefon ve bilgisayar ekranları küçük. Öyle masalara yayılır gibi yayılamıyorsunuz burada. Ama çok sevimli bir özellik var. Düzenle/dağıt. Baktınız parçalar karışmaya başlıyor. Düzenle tuşuna basın, güzel bir şekilde istifleyerek size yer açıyor. Benim gibi takıntılı insanlar için son derece yıldıza değer bir özellik.
  • Diğer; Arka plandan tutunda aklınıza gelebilecek istediğiniz ayarları yapabilirsiniz. Bir de oyunların vazgeçilmezi rekabet kısmı var. Alt tarafta ilgili görseli hangi oyuncunun ne kadar sürede yaptığı da var. Ayrıca sizin sıralamanız da… 🤔
Ve oyun başlasın .

Artık gerçeğini almayacağım diye kendime söz vermiş biri olarak, bana son derece pratik geldi. Ufacık kaçış zamanlarında iyi bir alternatif olabilir.

Denemek isterseniz aşağıda giriş adresini ekliyorum.

Tüm okuyucularımıza, hoş vakitlerinin ve hobilerine ayıracak zamanlarının olduğu keyifli zamanlar dilerim 💞

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?

British Museum, Müzede Av Oyunu

British Museum da tarihi eser bulmaca oynayalım mı? Müzede av oyununu oynarken eserleri dijital olarak gezmek de cabası. Üstelik iki milyon yıllık bir sürpriz ile

Resim ve Müzik; Boyadığın Resmin Müziği

Resim ve müzik. Boyadığın resmin müziğini duymak nasıl olurdu? Üstelik gökyüzü, su altı, cadde ya da sadece tuval üzerinde. Fülüt, keman?