Pazar, Ekim 2, 2022

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı. Nedenleri, belirtileri, tedavisine değinelim dedim bugün. En önemlisi erken teşhis. Unutmayın sakın.


5 dakika


Rahim ağzı ( serviks ) kanseri farkındalık ayı. Nedenleri, belirtileri, tedavisine değinelim dedim bugün. En önemlisi erken teşhis ve tarama programları.

Daha önce de Meme Kanserini anlatmıştık uzun uzun. Ama nedense konumuz sağlık olunca kendimizi hep ihmal ediyoruz. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanlığı’nın sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz tabii biz yine de kısaca derliyoruz.

Rahim ağzı kanseri nedir ?

Rahim ağzı yani serviks; vaginanın rahimle birleşme yerindeki boyun şeklindeki organdır. Her yüz kadından ortalama ikisi yaşamları boyunca kansere sebep olan virüslerle karşılaşır. Human Papilloma Virüsü adı verilen bu virüs cinsel yolla insan vücuduna girer ve genital siğillere sebep olur, çoğu zaman kansere sebep olmamakla birlikte kadınlar arasında en sık görülen kanser türüne de sebep olabilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Nedenleri ?

Genel olarak HPV neden olarak gösterilse bile risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

  1. Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu
  2. Cinsel yolla bulaşan başka enfeksiyonların da varlığı
  3. Erken yaşta ilk cinsel ilişki
  4. Çok eşlilik
  5. Tütün kullanımı
  6. Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeden eksik beslenme kanser riskini artırır.)
  7. Yüksek doğurganlık sayısı
  8. Düşük sosyoekonomik düzey
  9. Özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı
  10. Bağışıklık sisteminin baskılanması

Belirtileri ?

En sık görülen belirtisi adet dışı kanamalardır. Cinsel ilişki sırasında ağrı, akıntı, adet düzeninde bozulmalar görülen erken belirtilerden sayılabilir.

Geç dönem belirtileri ise anormal kanamalara bağlı kansızlık, alt karın bölgesinde ve sırtta ağrı görülebilir.

Tarama ve Erken Teşhis ?

Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arası kadınlar mutlaka her 5 yılda bir smear aldırarak testlerini yaptırmalıdır. Smear testi için Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden, kadın doğum uzmanınızdan ve KETEM’lerden bilgi alabilirsiniz.

Tedavi ?

Smear testinizin ve sonrasında yapılacak olan tetkiklerin neticesinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız tarafından en doğru karar verilecektir. Tedavinin nasıl yapılacağından çok önemli olan korunmadır ve erken teşhistir.

Sonuç olarak ;

Tüm kadınlarımızı kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmeye, kontrollerini yaptırmaya davet ediyoruz. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

Amacı farkındalık yaratmak olan BİRİKİYORUM ailesi olarak aldığınız her nefesin değerini bilerek yaşamanızı diliyoruz.


Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Gebelikte Egzersiz / Üstüne Destan Yazılır

Gebelikte egzersiz bu haftamızın konusu. Biraz bundan bahsedelim sizlere. Gebelik bambaşka bir yolculuk peki biz neler yapmalıyız?

Jinekolojik Kanserler

Jinekolojik Kanserler. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız Op. Dr. Yaşar Çeğil Kadın kanserlerini, jinekolojik kanserler 'i yazdı..

Hpv: Human Papilloma Virüs

Hpv : Human Papilloma Virüs. Serviks yani Rahim Ağzı kanserine sebep olan sinsi bir enfeksiyon. Kadın kanser sıralamasında serviks 4. sırada.

Genital Estetik

Genital Estetik; Kozmetik Jinekoloji. Kimler danışmalıdır. Estetik ve cinsel fonksiyon düzeltici ameliyatlar ve lazer uygulamaları nelerdir?