Cumartesi, Şubat 4, 2023
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Bir2Yorum ailesi olarak; sergi, müze ve ören yerlerine özenle, sevgi ve merakla bağlı olduğumuz doğrudur. Bugün de dijital olarak ziyaret edebileceğimiz müzelerle geldik.

Rahmi Koç. O, Türkiye tarihinin en önemli iş insanlarından birisi. Kibarlığı, karizması ve liderlik özelikleriyle bir başka. Adı geçtiği zaman herkes saygıyla kulak kesiliyor. İş dünyasına olduğu kadar sanat ve kültürümüze kattığı değer de cabası. Mesela Rahmi Koç Müzesi denildiği zaman, aklımıza hemen klasik arabalar geliyor.

Aslında sadece bu kadar değil. O müzeler bir değil dört tane... Üstelik müze içeriği sadece klasik arabalar da değil.

Birlikte parmak uçlarımızla gezelim mi?

Cunda’da iki, İstanbul ve Ankara’da birer müze var

Öncelikle İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İletişim ve Ulaşımın Endüstriyel Mirası – Tek bir cümle içine sığdırılmak istense ancak bu kadar yakın bir ifade olurdu.

İstanbul Rahmi Koç Müzesi

Müze 1994 yılında Hasköy’de açılmış. 27.000 metrekare alanda bulunan yapı; 12.yydan kalma Lengerhane (donanmaya çıpa ve döküm parçaları yapılan yer) ve tersaneyi de kapsıyor.

Üstelik onlarca farklı koleksiyonun yanında pek çok aktivite seçeneği de mevcut. Denizaltı gezebilir ya da Fenerbahçe Vapuru ‘nu ziyaret edebilirsiniz. Tekneyle Haliç Turu, nostaljik tren yolculuğu da başka aktiviteler. Üstelik minikler de unutulmamış. Deneyimleri çok daha renkli olsun diye atlı karınca ve oyun alanları gibi inceliklerde var.

Bitmedi

19.yy dönemine ait film seti, balıkçı barınağı yada zeytinyağı fabrikası gibi çok çeşitli dükkan ve atölyelerin canlandırıldığı alanlara hayran kalacaksınız. Bunun yanında o kadar geniş bir koleksiyon çeşidi var ki, anlatmakla bitirilmez, mutlaka yerinde gezilmesi gerekir.

Bilimsel aletlerden, makinelere, model oyuncaklardan telgraf, telefon gibi iletişim aletlerine kadar. Hatta kara, deniz, hava, demiryolu ulaşımına ait pek çok makine ve motorlar… Hepimizin namını duyduğu klasik arabalar, kağnılar, uçak ve gemiler… Başlarken de dediğimiz gibi iletişim ve ulaşım anlamında gerçek bir endüstriyel miras.

Üç katıda dolaştığınıza emin misiniz 🙂

İstanbul için; İnternet Sitesi | Instagram


İkinci Sırada Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara Rahmi Koç Müzesi

2005 yılında Ankara Kalesi civarında At Pazarı olarak bilinen alanda açılmış; Ankara’nın ilk sanayi müzesi. Eserler, Çengelhan ve Safranhan adlı iki ayrı binada sergileniyor.

İstanbul örneğinde olduğu gibi, burada da esnaf sokağı var. Kunduracısından tiftikçisine, şapkacısından Vehbi Koç dükkanına kadar, titizlikle ve özenle hazırlanmış. Tam Ankara için, Ankara gibi…

Yine ulaşım, iletişim ve bilimsel aletler var. Bunun yanında ulu önderimizin özel koleksiyonu, tarım, tıp ve eczacılık, bebek ev modelleri ve Amerika imalatı gibi özel koleksiyonlara rastlamak mümkün.

Mustafa Koç özel galerisi, Rahmi Koç ödül ve madalyaları bölümü de incelemeye değer.

Ankara İçin; Instagram | İnternet Sitesi

Son Olarak Cunda

Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi

Mübadele döneminde harabeye dönen Taksiyarhis Kilisesi restore edilip 2014 tarihinde Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi olarak ziyarete açılıyor. Tıpkı Ankara ve İstanbul örnekleri gibi burada da benzer eserlere yer veriliyor. Bunun dışında teneke oyuncaklar, buharlı model araçlar, bebek arabaları ve saatler gibi çeşitli koleksiyonlara da rastlamak mümkün.

Cunda Rahmi Koç Müzesi

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Rahmi Koç Sevim Necdet kent kitaplığı

1835 senesinden itibaren zenginleşmeye başlamış, dini kitaplar yanında 17. ve 18. yüzyılın kilise hukuku hakkındaki yayınlarıyla da ün salmış bir yapı burasıda. Hazır Cunda’ya kadar gelmişken, buram buram tarih kokusunu, manzarasıyla içinize çekmenin keyfi başka.

Sözün Sonu

Bir esnaf dükkanından holdinge uzanan yolculuğun, hikayesinin, en önemli miraslarını ağırlamaya çalıştık sayfalarımızda bugün.

Sanayi tarihi konusunda devasa bir birikimin müzelere sığmayan rotasında dolaştık.

YouTube | Kurucusu Rahmi Bey’in müzeler hakkında ki mesajı

Yolunuz düşer de yerinde izleme şansınız olursa, bizden de çokça selam götürmeyi unutmayın olur mu.


Müze, Ören Yeri Arşivleri | Vehbi Koç |

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Çeşme

Çeşme plajlarındayız bugün. Ünlülerin çokça akın ettiği ilçeyi gözde beldeleri, güzel plajları ve hatta çok bilinmeyen tarihiyle gezi-yorum

Dali Tiyatro Müzesi

Dali Tiyatro Müzesi, İspanya'nın en çok ziyaret edilen ikinci büyük müzesi unvanını koruyor. Salvador Dali'nin büyülü dünyası şimdi dijitalde. "GeziYorum"

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olarak geçiyor. Üstelik Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde. Şimdi dijital ziyaret ile Bitlis'te GeziYorum Zamanı.

İstanbul’u Seyret

İstanbul'u seyret... İster canlı kameralarla, ister 360º panoramik görüntüler ya da geçmişten günümüze fotoğraflarla, şimdi İstanbul'u gezmek zamanı...