Salı, Ekim 4, 2022

Ruşen Hakkı

Ruşen Hakkı R.H. Ruşen Abi özel bir değer, gazeteci kimliğinden öte; o kelimelerin şiirce anlatımı, o öykü gibi konuşan, gülümseyerek dinleten


5 dakika


Ruşen Hakkı R.H.  2011 yılında gitti bu dünyadan. İzmit için özel bir değer, o gazeteci kimliğinden öte; o kelimelerin şiirce anlatımı, o öykü gibi konuşan, gülümseyerek dinleten büyük abi. O; Ruşen abi.

90’lı yılların sonunda henüz liseden mezun olmamışken konuşmacı olarak gelmişti.

Gazi’nin sosyal bilimler kızları hemen doldurduk ön safları. Seminer bittikten sonra bitmesin istedik sohbet. “Şimdi abiniz, amcanız olarak konuşabiliriz” dedi gülümseyerek.. 

Öyle şiir gibi konuşurdu, naif… Öyle güzel dökülürdü ki kelimeler; nefes almadan, edeple neredeyse saygı duruşuyla dinlerdin. Ne güzel adamdın sen. Nurlar içinde ol.

Vazgeçmeyin. 

O zaman Kader ve Ben durmadan yazıyoruz. Ortak defterimizi göstermiştik. Ne güzel yürekli bir adam ki; baktı yazdıklarımıza, beğendi, takdir etti. Bizim ayaklarımız yere basmıyor. “Ya Ruşen Hakkı bile beğendi bizi” bizim için en büyük ödülden büyük. 

Kitabını imzalamasını istedik. İkimizde “Canevimden” şiir kitabını almıştık.  Çok garip bir şey oldu. İki kitabı da ikimiz için imzaladı. Başta yanlış yazdı zannettik. Ama şaşkınlığımızı görünce açıklama yapma ihtiyacı hissetti. “Güzel yürekli kızlarım, şimdi çok gençsiniz, çok heyecanlı. Yıllar geçecek belki vazgeçeceksiniz. Birbirinizden ve yazdıklarınızdan, yazmaktan vazgeçmeyin. Hep bu öğüdümü hatırlayın diye böyle imzaladım. Kulağınıza küpe kalsın diye”.. “Sevgiyle” imzaladı. 

Sevgiyle - R.H.
“Sevgiyle”

Takvimler bugünü gösterince (11 Nisan), Zaman Ağacı bölümünde Ruşen Hakkı paylaşımımız vardı. Bende yazacağım dedim kızlara. Bu hikayeyi anlatmak istedim. “Bak Ruşen abi hala yazıyorum, hatta seni yazdım” demek istemekti belki bu. Kader de ben de yazmaktan vazgeçmedik. Birbirimizden de.. Dilerim bir gün o da bu sayfalarda yazar olacak.


Şimdi Ruşen abi! yirmi küsur senedir kitaplığımın baş köşesinde duran, az sararmış, ama hiç yıpranmamış kitabından izninle mısralarını paylaşma vakti..

Canevimden – Ruşen Hakkı

Gençsek, sevdalıysak, umut üretensek

kalmasın içimizde söylenmedik türkümüz.

R.H.

…her neyse,

kahven soğudu

soba geçmek üzere,

her ikimizi de 

bir dost gibi sarıp sarmalamış uyku, 

yatalım

ve güneşle birlikte doğalım

çocuklarla yenilenen dünyamızın üstüne..

1977

ilk kez sokağa çıkar gibi

caddeyi biçer gibi ikiye

şaşkın yabansı

karıştırmak sabahı öğleye

öğleyi ikindiye..

_Ne söyler sürgün kızı? 

Kitaba kapanmak

yazmak boynunun borcu

yazmak tutku!

1973

Tüneğinden Havalandıkça 1981

ilkyazdayız

belli işte ilkyazdayız

çiçeğe durmuş Hisar’ın bedenleri

sigarayı az içmeli

rakıyı sulandırmalıyız

ilkyazdayız

belli işte, ilkyazdayız

burnumuzda iğde kokusu

Bak gene dellenmiş akarsu

tüneğinden havalanmış aklımız


Sevgili Ruşen Hakkı. R.H. Bıraktığın gülümseme ve eserlerin için sonsuz teşekkürler…

Gencecik edebiyat severlerin yüreğine dokunabilmeyi başardığın için de.

Saygı ve rahmetle.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Zafere Dair

Zafer'e dair... Nazım Hikmet'in en bilinen şiirlerinden. Öyle derin, öyle manalı... Başka bir manada; kutlamaları sırtlayan mücadelenin şiiri

Anlar, Jorge Luis Borges

Anlar şiiri ile daha çok bilinen Jorge Luis Borges'i Oku'Yorum bugün. Büyülü gerçekliğin önde gelen temsilcisinin 'eğer'li anlara yolculuğunu.

Yaz Şiirleri Ünlü Şairlerden

Yaz şiirleri var bugün sayfamızda denizi, güneşi, mevsimi sevenler için. Hem de en ünlü şairlerden farklı bakış açılarıyla...

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...