-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Sadaka

Sadaka; Kibirsizce vermek, bütünün işleyişinin tam içinde bir parçası olabilme özgürlüğü. Paylaşarak büyümek, değer katmak; hepimize, kendimize.


6 dakika


Sadaka kelimesi Arapçada şadaka “fakire para vermek”, Aramicede ise “erdemli ve adil olmak” anlamına gelir. 

Mana olarak baktığımızda ise bizde olanı, olmayanla paylaşmamızı aktarır. Günümüzde çoğunlukla düşkün olan hatta dilenene verilen bir para olarak algılanabilmektedir. 

Gerçekte ise sahip olunan kaynakları ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak anlamındadır. 

Bu bazen ilgiye ihtiyacı olan birine zaman ayırmak, kimi zaman ise maddi olarak bir sıkıntısı olana kaynak yaratmak olabilir. Önemli olan paylaşmak ve gönüllü vermektir. Almak-vermekle ilgili bölümde bahsettiğim gibi zaten var olanı, bize verileni paylaşmaktır sadaka. Emek vermek, ilgilenmek hatta belki hitap etmektir. 

Bu bazen bir giysi olabilir, bazen burs, bazen sadece bir selam. 

Verdikçe çoğalmak demektir paylaşmak, ancak vermenin bizi “iyi-üstün vb…” yaptığını düşündüğümüz anda kibre düşeriz. Vermek; sisteme hizmet etmek, paylaşmak değer katmak ve erdem sahibi olarak hareket etmek eylemini içerir. Bu bizi kazadan, sıkıntıdan koruyacağı gibi, kaynak yaratılmasına yardım ettiğimiz için bizim kaynaklarımızı da güçlendirir. ¹

Meltem Güner | Niyet Defteri, (s:166)

Karşılık beklemeden, ihtiyaç sahiplerine, kibirlenmeden; gönülden …

HAK GÖZETİR OLMAK

Sadakat ve Sadık olmak kelime kökleri ile ne kadar benziyor değil mi? Hak gözetir olmak.. Sadakatın bir manasının dostluk olduğunu da eklersek; her şey, hepsi, bir şekilde birbiri ile ilintili, bağlı..

Tıpkı hepimizin birbirimize görünmez iplerle bağlı olduğumuz gibi. 

Evet çoğunlukla sokakta; sağlıklı gözüken “dilenci” gözüyle bakılan ve genelde “sakın para verme, gücü kuvveti yerinde, çalışsın o da kazansın. Kolay mı öyle iki dua etti diye” tepki alan kişilere verdiğimizi zannettiğimiz. 

Bazen askıda ekmek. Bazen kullanmadığımız eskiler. Bazen; bazen hiç.


Benim için 1999 Ağustos’dan sonra, hadi memleketim insanları için milenyumla beraber tahammül göstermekte “artık” çok zorlandığımız zamanlardan geçtiğimiz doğrudur.. 

Belki de bir kere de tam ters köşeden bakmamız gereklidir, neden olmasın?

Her geçen an; yay gibi gerilen sinirlere sahip olup, tahammül denilen “dayanma” hareketiyle yaşamaya çalışmak mı; zamanın zorlaşmasına rağmen vesile olabileceğimiz “sadaka” larımıza sadakatla sadık olmak mı.. 

Bizi saf yerine koyduğunu bildiğimiz kişilerin “olmamışlığına” rağmen erdemli olmak da sayılıyor gönülden yapılınca.. Eksik değiller mi, ihtiyaç sahipleri sayılıyor nihayetinde.. (ya da siz ne isterseniz onu koyun, saf yerine)

Bir kimsesiz köpeğin başını okşamak, hiçbir şeyden haberi olmayan çocukları gülümsetmek, komşunun “hali nasıldır” sormak..
Kibirsizce vermek,  

Bütünün işleyişinin tam içinde bir parçası olabilme özgürlüğü..

Paylaşarak büyümek, değer katmak; hepimizin erdemine, kendimize.. 

Neden Olmasın?

 
Eski zamanların çok soğuk ve karlı bir kış gününde dışarıyı seyretmekte olan erenlerden bir zat “Kap getir hanım, yoğurt alalım” der eşine.. Eşi; “evde yoğurt var bey, ihtiyacımız yok”

Muhterimin cevabı ise ne mühim; “Bizim ihtiyacımız yok ama belli ki yoğurtçunun ihtiyacı var.. Bak bu soğukta sokaktan üçüncü geçişi..”

Belki bir kuşun, belki ufacık bir çocuğun, belki de manevi de olsa yarasına derman olduğunuz bir dostunuzun…

Sadık niyetleriniz hep var, gönlünüz bütüne her daim sadık olsun.

Erdem ve adaletle… 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Tercih Sizin!

Tercih Sizin! | Hayat mı bizi tercihler yapmaya zorluyor, yoksa biz mi yeğliyoruz başımıza gelenleri. Hüdai Tandoğan'dan samimi bir yazı 🤔❓

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret