Cumartesi, Haziran 25, 2022

Sadeleşmek

Sadeleşmek ; eşyadan, fazlalıklardan, yüklerden.. Görevini tamamlamış her şeyden ve herkesten sadeleşmek


7 dakika


Sadeleşmek üzerine bu yazım. Fazlalıklardan, hizmetçisi olduğumuz eşyalardan ve bize yük olan her şeyden sadeleşmek. Hafifleyeceksiniz.

Sizinle tanıştığım ilk yazımdan beri sadeleşmek minimalizm üzerine yazmak istiyordum, hadi başlayayım anlatmaya, bir an önce sadeleşmek istiyorum .

Söz

   14 yaşında lise eğitimim için evden ayrıldığımdan bu yana otuz bir  yıl geçti. Ve yeniden saydım on üç kez taşınmışım. Yatılı okulda, ailemin yanında, geçici eşyalı evlerde ve hatta çadırda bile yaşadım. Her taşınmamda ya da eski deyimle; tüm göç edişlerimde koliler yapılırken ya da valizler kapatılırken bir çok şey almadığımı hatırlıyorum. Her taşınmamda bir sürü çöp ve bir sürü anı bırakıyordum geride. Bazılarını isteyenlere bazılarını ihtiyacı olana bazılarını da çöpe ve geri dönüşüme gönderiyordum. Buna rağmen gördüm ki her taşınmamda onlarca büyük çöp poşeti çöp attım. Kıyafetler, ayakkabılar, kitaplar, eski dergiler vs vs… Onlar olmadan da yaşayabiliyorum. Hatta atsam gücü bulup kendimde gene de azaltabileceğim eşyalar var evimde. 

   Ayrılmak fikri çok zor; bir eşyadan bile, biliyorum. Ama yapılması gereken bu. İnsanların da hayatınıza girmesinde bir amaç vardır, eşyaların da. Amaca hizmet etmiyorsa ondan ayrılmanın zamanı gelmiştir. Bunu kabullenmekte gizli sadeleşmenin yolu.

Sadeleşmek İstiyorum

   Şimdi söz verme zamanı. Aklımda, ruhumda çöp barındırmak istemiyorum; o halde evimde de olmamalı. İhtiyaç duymadığım hiçbir duygu ve düşünceye yer olmadığı gibi hayatımda hizmet edeceğim eşya da istemiyorum. İşte bu yüzden kendime yeni bir kıyafet, ayakkabı, vs almayacağım. Elimde olan daha epey idare edecektir beni. 


Ve ilave etmek istiyorum

   Sadeleşmek demek sadece az eşyayla yaşamak değil, doğaya saygı duymak da değil. Hatta dünyayı sonsuz bir hammadde gibi tüketmeden onu korumak da değil. Ve evet aslında bunların tamamını da yapmış oluyorsunuz, o ayrı.

   Sadeleşmek aslında özgürleşmek demek düşününce biraz. Eşyanın amaç değil araç olduğunun farkına vardığımızda başlayacak bir özgürleşme serüveni bu. 

   Daha az hırs; daha az yarışmak demek başkalarıyla. Yarışmayınca başkalarının dedikleri umrunda olmayacak bir yolculuk bu. Belki hayatından eşyalar gibi seni yoran duyguların da çıkmasını sağlayacak bir yolculuk.

   Herkese iyi geleceğini düşündüğüm bir macera bu. Daha az eşya, daha az hırs, yarışacak yada kendini kanıtlayacak daha az insan. Mutluluk bu olsa gerek. Çünkü sana kalan çokça zaman, tamamen kendin için!

   Söz veriyorum, benim olan yaşam alanımı eşyalardan geri alacağım. Benim olan özgürlüğümü istila edenden alıp kendime hediye edeceğim.

   Son söz olarak diyeceğim odur ki; dünya bana kalan miras değil torunlarımın emanetidir ve ben eşyanın kölesi olmayacak kadar özgürlüğümü seviyorum.

  • EŞYA: Türlü amaçlarla kullanılan, insan yapısı, taşınabilir cansız nesnelerin bütünü. Kökü ŞEY’den gelir.
  • ŞEY:
    • 1.elle tutulabilen cansız varlık, nesne, madde, eşya.
    • 2.genellikle o anda anımsanamayan ad ya da sözcük yerine kullanılan sözcük.

Belki size de bu eğlenceli, sadeleşerek özgürleşme yolunda ilham verebilirler diye aşağıya bir kaç kitap, bir internet sitesi makalesi bırakmak istiyorum.


Daha sade bir yaşam mümkün. Peki ama nasıl?
Makaleyi okumak için tıklayınız.
Azla Mutlu Olmak – Francine Jay
Kitap ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.
100 Thing Challenge – David Bruno
Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız
Sade – Ege Erim ve Begüm Başoğlu
Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Darmadağın…

Darmadağın dolaplar, evler... Sadece onlar mı? Akıllarımız karman çorman, hayallerimiz dağınık. Peki bu dağınıklık nasıl toplanacak?

Defo

Defo ile merhaba diyor yazarımız Aygen Hıdıroğlu. Aygen Tuna'dan Kırmızı İskarpinlere uzanan; defoya hediye bir merhaba ile başlıyor söze...

Keşke ile İyi ki Arasında Bir Ömür…

Keşke ile iyi ki arasında yaşarız hayatı. Aklımız yapamadıklarımızda kalır çoğu zaman ama yapabildiklerimize de şükrederiz az da olsa.

Kendin Olmak ile İlgili Klişe Kavramlar

Kendin olmak ve üzerine konuşulan klişe kavramlar. Hüdai Tandoğan klişe cümleler üzerinden sorguluyor kavramları...