Sadeleşmek üzerine bu yazım. Fazlalıklardan, hizmetçisi olduğumuz eşyalardan ve bize yük olan her şeyden sadeleşmek. Hafifleyeceksiniz.

Sizinle tanıştığım ilk yazımdan beri sadeleşmek minimalizm üzerine yazmak istiyordum, hadi başlayayım anlatmaya, bir an önce sadeleşmek istiyorum .

SÖZ

   14 yaşında lise eğitimim için evden ayrıldığımdan bu yana otuz bir  yıl geçti. Ve yeniden saydım on üç kez taşınmışım. Yatılı okulda, ailemin yanında, geçici eşyalı evlerde ve hatta çadırda bile yaşadım. Her taşınmamda ya da eski deyimle; her göç edişimde koliler yapılırken ya da valizler kapatılırken bir çok şey almadığımı hatırlıyorum. Her taşınmamda bir sürü çöp ve bir sürü anı bırakıyordum geride. Bazılarını isteyenlere bazılarını ihtiyacı olana bazılarını da çöpe ve geri dönüşüme gönderiyordum. Buna rağmen gördüm ki her taşınmamda onlarca büyük çöp poşeti çöp attım. Kıyafetler, ayakkabılar, kitaplar, eski dergiler vs vs… Onlar olmadan da yaşayabiliyorum. Hatta atsam gücü bulup kendimde gene de azaltabileceğim eşyalar var evimde. 

   Ayrılmak fikri çok zor; bir eşyadan bile, biliyorum. Ama yapılması gereken bu. İnsanların da hayatınıza girmesinde bir amaç vardır, eşyaların da. Amaca hizmet etmiyorsa ondan ayrılmanın zamanı gelmiştir. Bunu kabullenmekte gizli sadeleşmenin yolu.

   Şimdi söz verme zamanı. Aklımda, ruhumda çöp barındırmak istemiyorum; o halde evimde de olmamalı. İhtiyaç duymadığım hiçbir duygu ve düşünceye yer olmadığı gibi hayatımda hizmet edeceğim eşya da istemiyorum. İşte bu yüzden kendime yeni bir kıyafet, ayakkabı, vs almayacağım. Elimde olan daha epey idare edecektir beni. 

 

 

Ve ilave etmek istiyorum

   Sadeleşmek demek sadece az eşyayla yaşamak değil, doğaya saygı duymak da değil. Hatta dünyayı sonsuz bir hammadde gibi tüketmeden onu korumak da değil. Ve evet aslında bunların tamamını da yapmış oluyorsunuz, o ayrı.

   Sadeleşmek aslında özgürleşmek demek düşününce biraz. Eşyanın amaç değil araç olduğunun farkına vardığımızda başlayacak bir özgürleşme serüveni bu. 

   Daha az hırs; daha az yarışmak demek başkalarıyla. Yarışmayınca başkalarının dedikleri umrunda olmayacak bir yolculuk bu. Belki hayatından eşyalar gibi seni yoran duyguların da çıkmasını sağlayacak bir yolculuk.

   Herkese iyi geleceğini düşündüğüm bir macera bu. Daha az eşya, daha az hırs, yarışacak yada kendini kanıtlayacak daha az insan. Mutluluk bu olsa gerek. Çünkü sana kalan çokça zaman, tamamen kendin için!

   Söz veriyorum, benim olan yaşam alanımı eşyalardan geri alacağım. Benim olan özgürlüğümü istila edenden alıp kendime hediye edeceğim.

   Son söz olarak diyeceğim odur ki; dünya bana kalan miras değil torunlarımın emanetidir ve ben eşyanın kölesi olmayacak kadar özgürlüğümü seviyorum.

  • EŞYA:Türlü amaçlarla kullanılan, insan yapısı, taşınabilir cansız nesnelerin bütünü. Kökü ŞEY’den gelir.
  • ŞEY:
    • 1.elle tutulabilen cansız varlık, nesne, madde, eşya.
    • 2.genellikle o anda anımsanamayan ad ya da sözcük yerine kullanılan sözcük.

Belki size de bu eğlenceli, sadeleşerek özgürleşme yolunda ilham verebilirler diye aşağıya bir kaç kitap, bir internet sitesi makalesi bırakmak istiyorum.

Azla Mutlu Olmak - Francine Jay

Kitap ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

100 Thing Challenge - David Bruno

Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız

Sade - Ege Erim ve Begüm Başoğlu

Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız

Facebook Yorumları