-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Ana SayfaGeziYorumSakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi GeziYorum’un konuğu. Çekül Vakfı’nın raporu ve Vali Bey2in girişimlerinden kültür merkezine yolculuk..


6 dakika


Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Sabancı ailesinin vasiyet olarak nitelendirip, rahmetli Sakıp Ağa’nın vefatından iki yıl sonra hizmete açtığı bir kültür yuvası.

Sakıp Ağa bizim her zaman örnek aldığımız, öğrendiğimiz ve saygı duyduğumuz önemli bir isim. Doğum ve vefat tarihlerinin peş peşe Nisan ayına denk geldiği şu günlerde hazırlıyoruz bu yazıyı da.

(Kendisini andığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Vasiyet bilinmiş ya ailesi tarafından, kendimizce bir yad etme meselesi..

Kah sanata verdiği değeri, kah vasiyet meselesini.

Siteden alıntılarıyla karşınızda Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi..


 • Tür: Özel Sanat Müzesi – Kültür Merkezi
 • Bölge: Mardin, TÜRKİYE
 • Adres : Gül Mahallesi Hükümet Caddesi No:12 Artuklu / MARDİN
 • Açılış: 2006Kurucu: Sabancı Vakfı
 • Sakıp Ağa’nın Vasiyeti

  2000 yılında ÇEKÜL’ün (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) öncülüğünde yapılan girişimlerle, tarihi yapının önemi vurgulanmış ve onarılmasının gerekliliği belirtilmiştir.

  Bu doğrultuda Mardin doğumlu, dönemin İstanbul Valisi olan Muammer Güler aracılığıyla Sakıp Sabancı ile görüşülmüş ve binanın onarımı için yardım talep edilmiştir. 2004 yılında Sakıp Sabancı’nın vefatının ardından, Sabancı Vakfı ve Sakıp Sabancı Ailesi bu projeyi Sakıp Sabancı’nın vasiyeti olarak görmüş ve 28 Mart 2006 tarihinde dönemin Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı arasında “Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi Protokolü” imzalanmıştır. Aynı sene, Güler Sabancı ve Dilek Sabancı’nın da hazır bulunduğu bir törenle müze binasının restorasyon çalışmaları resmen başlatılmıştır.

  Bina Hakkında

  Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin içinde bulunduğu yapı,

  II. Abdülhamid (salt.1876-1909) döneminde, Diyarbakır Valisi Hacı Hasan Paşa tarafından 1889 yılında Süvari Kışlası olarak yaptırılmış ve uzun yıllar bu şekilde kullanılmıştır.

  Yapının mimarı, Ermeni asıllı Sarkis Elyas Lole’dir.
  İki katlı yapının, güney kapısından girilen alt katın, kışlanın ahır kısmı olduğu anlaşılmaktadır.

  Kışla, daha sonra Jandarma Komutanlığı Askerlik Şubesi, Jandarma Karakolu ve 1991-2003 yılları arasında ise vergi dairesi olarak kullanılmıştır.

  Dijital Seyahat Bilgileri  Dileriz ki, Mardin’in ruhuyla, yerinde gezebilmek de bir gün gerçek olur.

  Ama dilekler gerçekleşene kadar;

  • Dilek Sabancı Sanat Galerisi,
  • Koleksiyonlar
  • ve geçmiş de dahil olmak üzere sergileri

  internet sitesinden incelemekten bizim kadar keyif alırsınız. 

  Rahmetli Sakıp Ağa’nın ruhuna, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizle.. 

  İyi seyirler..

  Facebook Yorumları

  Bu gönderiyi paylaş

  ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
  Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

  (Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

  Vefat
  - 1953 Neyzen Tevfik (69)
  - 1981

  Özdemir Asaf (41)

  Ocak 2022
  Etkinlik bulunamadı!

  Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

  Sadi Şirazi

  Bu Hafta Popüler

  Ben Başardım Ya Siz!

  Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

  Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

  Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

  Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

  Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
  ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
  Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

  İlgili Yazılar

  Kars; Doğunun Kültür Güneşi

  Kars ve Karslı olmak. Doğunun en güzide kültür güneşi. Kültürel miras listelerine sığmayacak bir tarih. Ciritiyle, kilimiyle, yemeğinden suyundan bir yudum memleket havası.

  ispanya turu; dijital gezi

  ispanya turu yapmaya hazır mısınız? Üstelik dijital gezi rahatlığında. İspanyol kültürü açısından 9 önemli noktayı GeziYorum

  British Museum, Müzede Av Oyunu

  British Museum da tarihi eser bulmaca oynayalım mı? Müzede av oyununu oynarken eserleri dijital olarak gezmek de cabası. Üstelik iki milyon yıllık bir sürpriz ile

  Oyuncak Müzesi Gezi’Yorum

  Oyuncak Müzesini Gezi'Yorum. Yaşımız kaç olursa olsun, o oyuncakları görmek ne kadar iyi gelecek. Teknolojinin nimetleriyle, bu sefer uzaktan.