12 Rules of Life: An Antidote for Chaos,

12 Rules for Life. Klinik Psikolog Jordan Peterson ve Kaosa Panzehir. Dilek Alp bu yazısında kaosa karşı önemli bir hatırlatma ile karşınızda.

Dilek ALP

Tüm Yazıları

—–==0==—–

“Bir yandan evrendeki en karmaşık şeysiniz,
öte yandan mikrodalga fırınınızın saatini bile kuramayan biri.”

Prof. Dr .Jordan Peterson

“Karmaşa ya da Kaos” artık hayatımızın özet kelimesi oldu günümüzde. Hayat standartlarımız, eğitimimiz, deneyimlerimiz, duygu ve düşüncelerimiz ne olursa olsun hepimiz farklı bir karışıklıkla uğraşıyoruz yaşamımızda. Kaos nerede olduğumuzu bilmediğimizde olduğumuz yer, ne yaptığımızı bilmediğimizde yaptığımız şeydir. Kanada, Toronto Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü Jordan Peterson bu konuya yaklaşımını şahane bir kitapta toplamış, 12 Rules For Life adlı kitabı orijinal dilinde okuma şansım oldu sonrasında ülkemizde de çevirisi tamamlandı. Tavsiye edebileceğim kitaplardan biridir. Konuların detaylı anlatıldığı kitapta anladım ki; hayata kalabilmemizin temel kuralı hayata ve kendimize karşı alabileceğimiz irili ufaklı sorumluluklar…

—–==0==—–

Kaosa Karşı Panzehir Notları; 12 Rules For Life –

 • KONTROL VE SORUMLULUKLARINI AL

  Her şeyi aynı anda yapamazsınız belki ama dahil olduğunuz hayatın sorumluluklarını yavaş yavaş ele aldığınız takdirde kontrolü ele geçirirsiniz. Bazıları kısa bazıları uzun vadeli olabilir. Önemli olan sabır ve azimle bu yarışın içinde yer alabilmek.

 • HER ŞEYE RAĞMEN DİK DUR

  Dik duran canlıların (hayvan ve insan) karşılaştıkları stresle daha iyi baş edebildikleri gözlenmiş, kendilerini daha az depresif, daha az kaygılı hissettiği, daha az hasta olduğu ve daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir. Tüm canlıların stresle baş ettikçe bu kasları da gelişiyor. Dik durduğumuzda kendinizi daha iyi ifade edebileceğimizi biliyoruz. Düzen erkeksi, kaos kadınsıdır. Düzene doğru yönelmeliyiz.

 • KENDİNE İYİ DAVRAN

  Kendine, yardım etmekle sorumlu olduğun birisi gibi davran. İki seçeneğin var: Cennet’i arayabilir veya bile bile Cehenneme sürüklenebilirsin. Evet, utanç verici, günahkâr bir tabiatın varsa eğer, çaba göster. Diğer insanların seni kara delikten çıkarmasını bekleme. Sen bunu kendin yap. Sağlığınızı düzeltmek, bilgi dağarcığınızı genişletmek ve bedeninizi güçlendirmek için kendinize verdiğiniz sözler büyük önem taşıyor. Bu sözleri yerine getirdikten sonra kendinizi ödüllendirin ki, kendinize inancınız artsın. Çocuklarınıza, anne babanıza, dostlarınıza veya evcil hayvanlarınıza nasıl hassas, özenli ve şefkatli davranıyorsanız kendinize de öyle davranmayı deneyin. Daha iyi bir insan olmak için kendinize karşı davranışlarınızı da dönüştürmelisiniz.

 • İYİLİĞİNİ İSTEYENLERLE ARKADAŞ OL

  Senin için en iyisini isteyenlerle dost ol, diğerleri sadece zamanını tüketir (seçimlerin seni yansıtır) Kendine güvenmeyen, mutsuz olan, hayatına dair sorumluluk almayan insanlar genellikle kendilerine benzer arkadaşlar seçerler. Bu insanlar sizi kendi dünyalarına, benzer seviyeye çeker. İyi insanların sana dokunmasına izin ver, onlar seni sadece daha iyiye ve huzura sürükleyeceklerdir, korkularından sıyrıl, sınırlarını kaldır ve kendini bırak.

 • KENDİNİN TEK RAKİBİ SEN OL

  Kendini bugünkü bir başkasıyla değil, dünkü kendinle kıyasla. Asla o kadar akıllı olmazsın, o yüzden kendini bir başkasıyla kıyaslama. Başarı ve mutluluk, tırmandığınız dağın zirvesinde değil, yoldadır. Kendi yolumuza bakmak yerine, etrafımızda bizden daha başarılı gibi görünen kişilerin yoluna bakmak ve kendimizi yargılamak bizi daha iyi yapmaz. Her gün, günlük yaşamımızı belirleyen 500 tane karar veriyoruz. Bu kararların bir iki tanesini bile değiştirsek 365 gün sonunda 7 bin tane yeni ve dönüştürücü karar vermiş olabiliriz.

 • SINIRINI BELİRLE

  Kişilere, onları sevmemenizi sağlayacak şeyler yapmasına izin verme, (buna tek neden sensin unutma) Disiplini eline al ve uygula. İyilik yaparken bile iyi düşün. Konuyu abartıp karşındakinin yaptığın iyiliğinin altında ezilmesi, senden nefret etmesini sağlayacak en önemli etkendir.

 • DÜZENİNİ KUR

  Dünyayı eleştirmeden önce kendi evinde (ve kalbinde) bir düzen kur. Birisi daha zengin ve senden daha iyi görünüyorsa söylenmeyi bırak kendi hayatını düzene sok.

 • ANLAMLI OLANIN PEŞİNDEN GİT

  Avantajlı olanı değil, senin için anlamlı ve değerli olanı takip et. Hayat acı verici, kolay bir yol yok. Nietzsche’yi oku. Kaos Yin ve Yang sembolüne benzer… Kendimiz için iyi olarak istediğimiz şeyler uzun vadede bizim için olumsuz sonuçlara dönüşebilir. Bu yüzden kendimiz için bir şey isterken, anlık iyi ve haz dolu olanı değil, kalıcı ve anlamlı olanı tercih etmeliyiz. Çünkü gündelik hazların büyüsüne kapılmayan ve sabretmeyi öğrenenlerin hayatta daha başarılı oldukları gösterilmiştir.

 • YALANDAN UZAK DUR

  Doğruyu söyle ya da en azından yalan söyleme, (en başta kendine) Doğruyu söylememek, hem kendinizi hem de etrafınızdakileri kandırmak karakterinizi zayıflatır ve karşılaştığınız olumsuzluklarla baş etme yetinizi azaltır. Zor durumlarda doğruyu söylemeyi seçmek zordur ama bu zorluk sizi güçlendirir ve daha farklı sorunlara karşı dirençli kılar. En minicik ve küçücük yalanlar büyük yalanlara temel oluşturur.

“Hayatınız istediğiniz gibi değilse, doğruyu söylemeyi deneyin. Eğer belli fikirlere tutunup bırakamıyorsanız doğru söylemeyi deneyin. Dünya çok boş geliyorsa doğruyu söylemeyi deneyin. Kendinizi zayıf, reddedilmiş, çaresiz, kafası karışık hissediyorsanız doğruyu söyleyin. Doğruyu söyleyemiyorsanız da en azından yalan söylemeyin.”

 • DİNLEMEYİ DENE

  Dinlediğin insanın senin bilmediğin bir şeyi bilebileceğini farz et, sadece biraz sus ve dinle. “Pek çoğumuz karşımızdakini dinleyemiyoruz. Hemen o kişiye değer biçmeye başlıyoruz. Dinlemek insanları değiştirebilir. Bu yüzden aslında tehlikelidir. Dinlemenin ilk şartı cesarettir ve bu pek çoğumuzda yoktur.”

Gerçekten dinlediğinizde insanların size inanılmaz, komik ve ilginç bilgiler verdiğini göreceksiniz ve yine gerçekten dinlediğinizde bu cümleler asla sıkıcı gelmeyecek. Eğer keyif almıyorsanız aslında dinlemiyorsunuz. Erdem ve bilgelik, devamlı bilgi arayışında olmaktır. Dolayısıyla dinledikçe bu arayışta adım adım yol kat edeceksiniz.

 • KELİMELERİNİ ÖZENLE SEÇ

  Konuşmalarında net ve hassas ol, dünyanın dehşeti ile yüzleşmekten korkma. Kuvvetli kelimeler seç kendini ve düşüncelerini ifade ederken. Derin bir nefes al ve acı olan gerçeklerle yüzleş. Problemleri halı altına süpürürsen yavaş yavaş dünyanı kapatırsın. Konuşmaktan kaçınma. Sıkıntılarını konuşmayarak büyütme.

 • ÇOCUKLARIN HATA YAPMASINA İZİN VER

  Çocuklar düşüp kalkarak büyüyecekler. Eğer çocukken tehlikelerle baş etmeyi öğrenemediyseniz, erişkinlikte de duygu ve beklentilerimizi ifade etmekte zorlanırız. Bırakın çocuklar hata yapsınlar ve tehlikeleri öğrensinler.

 • SOKAKTA Kİ DOSTLARIMIZI SEV

  Günlük hayatın koşuşturması, stresi, acıları, olumsuzları arasında ilerlerken 10 saniyeliğine dahi olsa o anda kalırsanız doğa ile iletişim kurmuş olursunuz. Kedi ve köpekleri sevdikçe, gün içinde karşınıza çıkan bütün güzelliklerin, iyiliklerin farkında daha çok varırsınız ve değerini bilirsiniz. Ve bu küçük mutluluklar sizi daha büyük güzelliklere taşır.

 

Jordan Peterson kitabının sonunda, gelecek için çalışmaktan vazgeçmeden, geçmişle kavga etmeden, günümüzü yaşayarak, iyi ve erdemli bir insan olarak iç huzura kavuşabileceğimizi söylemiş. Stresle, hastalıklarla, yaşlılıkla, ölümle, hayatın olumsuzluklarıyla çok daha iyi bir şekilde baş edebileceğimizi paylaşmış.

DİP NOT:

 • Tartışmalar sırasında haklı olmayı değil huzuru bulmaya çalışın.
 • Şu anda yaşadığınız hayatı anneannelerimiz dedelerimizin yaptığı fedakârlıklar ve yaşadığı zorluklar sayesinde yaşıyorsunuz, onlara saygı gösterin ve bunu aklınızdan çıkarmayın.
 • Yorulduğunuzu ve artık hayatı taşıyamadığınızı hissettiğinizde mutlaka size uzanan yardım ellerini kabul edin.
 • İşler tepetaklak olduğunda bir sonraki doğru adıma odaklanın ve onu düşünerek yolunuza devam edin.
 • Köklerimizi yerinden sökecek seller her zaman olacak ama önemli olan bu sellerle baş edebilmeyi öğrenmek ve bir sonraki adımda odaklanabilmeyi başarmak.

 

12 Rules For Life

Kitap fiyat, alıntı ve okur yorumları için incelemek isterseniz. —>

 

#12rulesForLife #Hayatın12Kuralı #JordanPeterson #Kaos #karmaşa #nietzsche #psikoloji #yinveyang #12rulesforlifeanantidotetochaos #jordanpetersonquotes #hayatiçin12kural #hayatiçin12kuralkaosapanzehir

Facebook Yorumları