-1.9 C
Kocaeli
Pazar, Ocak 23, 2022

Mağaza

Önceki İçerikMinyatür 2.0
Sonraki İçerikAlışveriş Kültürü

Satın Almama Günü

Satın Alma ‘ma Günü. Ya da orijinal adıyla Buy Nothing Day..


3 dakika


Satın Almama Günü. Bu bir kutlama günü değil bir protesto çağrısı aslında. Tüketim çılgınlığıyla yok edilen dünyayı kurtarmak için bu çığlık.

Satın Alma derken size önceki yazılarımı önererek başlamak istiyorum bu yazıya. Biliyorum çok kişi kızacak bana. Ama tükeniyoruz, değersizleşiyoruz meta karşısında. Madde bize hizmet için var fakat biz maddenin peşinde koşar hale geliyoruz, geldik hatta.

  • Biliyorsunuz daha önce de bahsettim size. Dünyanın biraz “SATIN ALMA”yarak tasarrufa ihtiyacı var,

Kumbara | Dünya Tasarruf Günü

  • Dünya hızla tükeniyor ve yoksulluk gitgide artıyor, bu kadar yoksullukla bir tüketim çılgınlığının içinde kaybolmak doğru mu? Satın Almama Günü. Ya da orijinal adıyla Buy Nothing Day.

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

  • Benim sadeleşme yolculuğumu da anlatmıştım size, nasıl sadeleşeceğimizin örneklerini de vermiştim size bu yazımda.

Sadeleşmek; Her şeyden ve Herkesten


SATIN ALMA

Dünyada bir çok insan tükenişe dikkat çekmeye çalışıyor uzun yıllardır aslında. Kanadalı sanatçı aktivist Ted Dave de onlardan biri. Amerika ve Kanada’da özellikle şükran günündeki alışveriş çılgınlığını protesto etmek amacıyla doğmuş bu fikir. Sonra Kanada’daki Adbusters isimli dergi bu fikri desteklemiş. 2007 yılından sonra da dünyadaki sosyal aktivistler bugünü protestolar yaparak önemli hale getirmişler. “Bugün hiçbir şey SATIN ALMA” diyorlar kısaca. En azından bugün.

İncelemek isterseniz yabancı bir internet sitesi bile var.

http://www.buynothingday.co.uk/

Dünya hızla tükeniyor, kaynaklar yok oluyor. Uzmanlar sürekli uyarıyor, diyorlar ki toprak, su, gıda yakında hiçbirimize yetmeyecek. Hem bu duruma bir dur demek gerekiyor hem de tüketicinin önüne konan her şey gitgide daha kalitesiz, daha az kullanılır ve dolayısıyla çöp haline geliyor. Satın alma denilerek aslında hepsinin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Bugün ilk olarak 23-24 kasımda protestolara şahit olmuş ama gördüğüm kaynaklarda her ülkede farklı tarihlerde anılıyor. Benim önerimse özellikle şu aralar bir pandeminin ortasında olduğumuz için kendimize bir gün belirlememiz. Bu yazıyı bugün yazmamın sebebi ise televizyonda, bilboardlarda ve sosyal medyada büyük neonlarla “AL, AL, HADİ AL” çağrısına kulak kapatmak, görmemek. Hadi bu pazar hiçbir şey SATIN ALMA!!!

Hatta bir tık ileriye geçir bu pazardan başlayarak kendi sadeleşme yolculuğunuzda kendi belirleyeceğiniz her ay bir gün satın almayın…. O kadar hafifleyeceksiniz ki, deneyin.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1967 Naim Süleymanoğlu (55)
Vefat
- 1989 Salvador Dali (33)
- 2019 Ayşen Gruda (3)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK 💞 Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Tercih Sizin!

Tercih Sizin! | Hayat mı bizi tercihler yapmaya zorluyor, yoksa biz mi yeğliyoruz başımıza gelenleri. Hüdai Tandoğan'dan samimi bir yazı 🤔❓

Mutfakta Sıfır Atık

Mutfakta sıfır atık için bir kaç basit tarifimiz olacak bu hafta. Yemeklerimizde de atıkları engellemek için yapabileceğimiz çok şey var.
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Hediye Vermek Almaktan Daha Güzel

Hediye vermek zamanı şimdi. Tam da yılbaşı gelmişken... Okullarda, işyerlerinde.... Bütçemize göre, içimizden geldiğince hediyeleşmek zamanı.

Kooperatifçilik ve Atatürk

Kooperatifçilik Günü konusunda tartışmalar devam etse de Ulu Önder Atatürk'ün bu konudaki düşünceleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.

Yolsuzluk ile Mücadele Günü

Yolsuzluk ve 9 Aralık Yolsuzlukla Mücadele Günü. En azından "farkındayım" ve "yanlışın karşısındayım" diyebilmek için. Mücadele