Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Önceki İçerikMinyatür 2.0
Sonraki İçerikAlışveriş Kültürü

Satın Almama Günü

Satın Alma ‘ma Günü. Ya da orijinal adıyla Buy Nothing Day..


8 dakika


Satın Almama Günü. Bu bir kutlama günü değil bir protesto çağrısı aslında. Tüketim çılgınlığıyla yok edilen dünyayı kurtarmak için bu çığlık.

Satın Alma derken size önceki yazılarımı önererek başlamak istiyorum bu yazıya. Biliyorum çok kişi kızacak bana. Ama tükeniyoruz, değersizleşiyoruz meta karşısında. Madde bize hizmet için var fakat biz maddenin peşinde koşar hale geliyoruz, geldik hatta.

  • Biliyorsunuz daha önce de bahsettim size. Dünyanın biraz “SATIN ALMA”yarak tasarrufa ihtiyacı var,

Kumbara | Dünya Tasarruf Günü

  • Dünya hızla tükeniyor ve yoksulluk gitgide artıyor, bu kadar yoksullukla bir tüketim çılgınlığının içinde kaybolmak doğru mu? Satın Almama Günü. Ya da orijinal adıyla Buy Nothing Day.

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

  • Benim sadeleşme yolculuğumu da anlatmıştım size, nasıl sadeleşeceğimizin örneklerini de vermiştim size bu yazımda.

Sadeleşmek; Her şeyden ve Herkesten


SATIN ALMA

Dünyada bir çok insan tükenişe dikkat çekmeye çalışıyor uzun yıllardır aslında. Kanadalı sanatçı aktivist Ted Dave de onlardan biri. Amerika ve Kanada’da özellikle şükran günündeki alışveriş çılgınlığını protesto etmek amacıyla doğmuş bu fikir. Sonra Kanada’daki Adbusters isimli dergi bu fikri desteklemiş. 2007 yılından sonra da dünyadaki sosyal aktivistler bugünü protestolar yaparak önemli hale getirmişler. “Bugün hiçbir şey SATIN ALMA” diyorlar kısaca. En azından bugün.

İncelemek isterseniz yabancı bir internet sitesi bile var.

http://www.buynothingday.co.uk/

Dünya hızla tükeniyor, kaynaklar yok oluyor. Uzmanlar sürekli uyarıyor, diyorlar ki toprak, su, gıda yakında hiçbirimize yetmeyecek. Hem bu duruma bir dur demek gerekiyor hem de tüketicinin önüne konan her şey gitgide daha kalitesiz, daha az kullanılır ve dolayısıyla çöp haline geliyor. Satın alma denilerek aslında hepsinin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Bugün ilk olarak 23-24 kasımda protestolara şahit olmuş ama gördüğüm kaynaklarda her ülkede farklı tarihlerde anılıyor. Benim önerimse özellikle şu aralar bir pandeminin ortasında olduğumuz için kendimize bir gün belirlememiz. Bu yazıyı bugün yazmamın sebebi ise televizyonda, bilboardlarda ve sosyal medyada büyük neonlarla “AL, AL, HADİ AL” çağrısına kulak kapatmak, görmemek. Hadi bu pazar hiçbir şey SATIN ALMA!!!

Hatta bir tık ileriye geçir bu pazardan başlayarak kendi sadeleşme yolculuğunuzda kendi belirleyeceğiniz her ay bir gün satın almayın…. O kadar hafifleyeceksiniz ki, deneyin.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle