Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Ana Sayfaİş'liYorumSaygılarımla...
Önceki İçerikKefir
Sonraki İçerikDoğruluk Üzerine

Saygılarımla…

3 minutes

Saygılarımla arz/rica ederim. Günlük hayatımızda neredeyse hiç kullanmadığımız, aksine beyaz yakanın iş dünyasında ise, yazışmalarını bitirme kelimesi… Böyle anlatılınca içi ne kadar da boş kaldı değil mi?

Aç parantez; size tüm nezaket kuralları içerisinde hürmet gösteriyorum. Son derece kibarım ve sizden beklediğim saygılı davranışları; erdem sahibi biri olarak, ben size gösteriyorum… Parantezi kapatabilirsin.

İş Okulu

Çok uzun yıllar “iş okulu” eğitimleri aldım. Farklı farklı konularda, “resmi olarak” eğitimler verdiğim de doğrudur. Bunun içinde, en kıymetli olanlarının başında liderlik eğitimleri geliyordu. Bu bahsettiğim zamanlar; kişisel gelişim ve koçluk dönemlerinin meşhur olmasından, az önceki zamanlardı.

Bir kişi iş hayatında “doğru” olmak istiyorsa teknik yeterliliklerinin yanında; disiplin, beden dili, iletişim, satış, marka yönetimi, kalite… gibi incelikli konuları öğrenmesi; O’nun ekmek dünyasında daha doğru hareket etmesini sağlıyordu. Bir de Liderlik Eğitimleri var ki, üstüne yıllarca emek ve gayret göstermek gerekir. Ki “her lider yönetici olabilir ancak her yönetici lider olamaz.” Üstüne yasalar bile yazılmıştır. Çalışmayı en sevdiğim konuydu.

İster liderlik, ister sade bir çalışan eğitimi olsun; ders bir neydi biliyor musunuz? Saygılarımla…

Saygılarımla mı, gerçekten mi?

Genellikle adet yerini bulsun diye yazıldığını düşünmemiz son derece normal. Ancak konuyu burada kapatanlar maalesef hak etmiş oldukları saygıyı bile göremediklerini hiç bir zaman dile getiremezler.

Herkes “hak ettiğim bu değil, yeterince saygı görmüyorum” derdinden şikayetçi değil mi? Bende böyle düşünüyorum.

Saygı kuralları basittir aslında;

Önce kendiniz iyi bir örnek olmalısınız. Sonrasında egonuzdan, kibrinizden ayrılmanız gerekecek. Dürüst, güvenilir, sözünün eri, sorumluluk sahibi ve de nazik olduğunuzda bu iş tamamdır. Bu erdemlerde samimiyseniz, ve buna rağmen karşınızdaki insan size saygı duymuyorsa! Bu O’nun hastalıklı bir kişiliği olması yüzündendir.

“İnsanlar -her ne olursa olsun- bir şeyi derinden umursadıkları zaman gerçek benliklerini göstermeye daha meyilli olurlar.”

Harvard Business Review 1

Günümüzde

  • İnsanların karşısında gözünün içine bakarken konuştuğunu bile dinlemediği
  • Zaman bu kadar kıymetliyken; Yapmak zorunda olduklarını kenara bırakıp, ayırdığın zaman ve ötelediğin şeyleri umursamadığı
  • Gözünün içine baka baka “samimi” pozları verirken paçalarından “çıkar” damladığı
  • Sözlerini tutmayan, insanları yarı yolda bırakan, kibri boyundan büyük,
  • Kendinin olmayan eşeği türkü çığıra çığıra aradığı
  • Ve de hatta arıyormuş gibi göründüğü

Saygısız, umursamaz ve münasebetsiz bir alış-veriş dünyası olmuş; iş hayatlarımız.

Ya Sonuç, Ya Çözüm

Çözüm basit. Kural bir; saygı bir kalite meselesidir. Ve herkes kendi kalitesinden sorumludur. O yüzden kıymetli zamanını, ve daha önemli işlere ayırman gereken zihnini, bu saygısız insanlarla meşgul etme.

Kural iki; evet maalesef gerçek. İnsanlar çoğu zaman etikete, paraya, mevkiiye saygı gösterirler. Karşısındaki kişi sadece “sağlayıcı” olduğu müddetçe değerlidir! Yanlış. Bu davranışın gerçek olması, doğru davranış olduğu anlamına gelmiyor. O yüzden, gösterdiğin saygıyı kaybetmeden, önce kendi hedeflerine odaklan.

Ve son olarak en önemli kural. Vicdanını dinle. Kendine yeterince saygı duyuyor musun? Bu soruya tüm varlığın ve benliğinle evet diyebilmek için ise gerçekten uğraş.


Nokta.

İş bu vesile ile; kolay gelsin, iyi çalışmalar

Saygılarımla

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Potin Satarım

Potin satarım, güzel Cumhuriyet kadını Adile'nin öyküsü. Avukat Adile Hanım'ın. Takılı kaldığı geçmişindeki çocuk Adile'nin desek daha mı doğru? Sizleri çok eskilere, çocukluğunuza götürecek bu hikayede belki de eksik parça sizdedir. Kim bilir?

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Mobbing Farkındalık Haftası

Mobbing Farkındalık Haftası Şubat ayının ilk haftası. Amacımız farkındalık yaratmaksa bu konuya değinmesek olmazdı. İşte detaylar...

Vermek Almak | Tarafını Seç 2

Vermek ve Almak. Hüdai Tandoğan, Alıcılar Vericiler ve Dengeleyiciler konusunda ki Tarafını Seç yazısının devamı ile karşımızda.

Tarafını Seç!

İş dünyasında taraflar ile konuya giriş yapıyor Hüdai Tandoğan. Alıcılar, vericiler ve dengeleyiciler. Siz tarafınızı biliyor musunuz?

Güzel Yapıcı..

Güzel yapıcı insanlar; Çölü güle, kışı yaza çeviren yetenekler.. Güzellik insanları. Zeki, naif, pratik ve yetenekli. Peki ya güzellik bakımı?