-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarSevgililer Günü - 14 Şubat

Sevgililer Günü – 14 Şubat

Sevgililer Günü geçen 365 günün ardından tekrar bizimle. Kapital sistemde ekonomiye can olur mu bilinmez ama hatırlamak için iyi bir bahane..


6 dakika


Geçmişi Dini, Şimdisi Ticari, Geleceği ise Kültürel Miras Olarak Yol Alan Sevgililer Günü...

Bir küçük batı Hristiyan bayramı geleneğinden, romantizm ve sevginin öneminin onurlandırılmaya çalışıldığı bir kültüre ve ticari kutlamaya atfedilen sevgililer günü.

Geçmiş – Gâvur Adeti mi?

Evet kimine göre “gavur icadı” (Gâvur: Müslüman olmayan kişileri belirtmek için kullanılan kaba sıfat.) İslamiyet’in 610 ve bahse konu tarihin 496 yıllarında gerçekleşmesine bakarsak, temeli Katolik Hristiyanlara dayanıyor diyebiliriz. Ama daha da geçmiş var. Dolayısıyla bu; dinlerin sahiplenip sahiplenmemesinden ziyade, çok eskilerden gelen bir gelenek olarak bile incelenebilir.

Nerelerden Geliyor Bu Sevgililer Günü?

  • Bir diğer adı “St. Valentine’s Day” yani Aziz Valentine Günü.. Valentine Batı medeniyetlerinde; sevgili, sevilen hoşlanılan kişi manasına gelse de, güzel bir tesadüf olmuş olduğunu düşünüyorum.
  • 496 yılında Roma Katolik Kilisesi’nin Valentine isimli din adamı adına ilan ettiği (Papa Gelasius)  ve 1969 yılında kilise takviminden çıkarıldığı yazıyor kaynaklarda.
  • Bir diğer bilgi ise; (1381 – Parlement of Foules – Fransa,İngiltere-) 14 Şubat kuşların çiftleşme günü. Bunu bahane eden sevgililerin “valentine” hitaplarıyla birbirlerine kart verdikleri bir gelenek.
Aşk Mevsimi; Ocak Sonu Şubat Başı
  • Antik Yunan’da Zeus ve Hera’nın evliliğine adanmış dönem, bu dönem. Adı Gamelyon.
  • Antik Roma’da 13-15 Şubat Arası bereket tanrısı Lupercus için Lupercalia festivali düzenleniyormuş. (Lupercalia, Roma’da, kötü ruhları kovarak şehri temizlemeyi ve böylelikle sağlık ve bereketi serbest bırakmayı amaçlayan, 13 Şubat’tan 15 Şubat’a kadar kutlanan çok eski bir Roma pastoral festivali. Kaynak için bknz.) Ama bu festivalin 14 Şubat gününe denk gelen kısımlarında gençlerin kura usulü “çift” olması sebebiyle 469 yılında yasaklanıyor ve yerine üstte bahsettiğimiz gün getiriliyor.

Kim Bu Valentine?

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi, eski şehitler listesine göre, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine bulunmaktaymış.

Üçüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu altında zulüm gören Hıristiyanlara hizmet etmek için Roma’nın Aziz Valentine’ın hapse atılması da dahil olmak üzere 14 Şubat  ile bağlantılı çeşitli hikaye vardır.  Eski bir geleneğe göre Aziz Valentine, gardiyanının kör kızının görüşünü geri getirdi.  Efsaneye sonradan yapılan sayısız eklemeler, onu aşk temasıyla daha iyi ilişkilendirmiştir: Efsaneye 18. yüzyıldan kalma bir süsleme, gardiyanın kızına infazından önce bir veda olarak “Sevgililer Günü” imzalı bir mektup yazdığını iddia etti; bir başka ek, Aziz Valentine’ın evlenmesi yasak olan Hıristiyan askerler için düğünler yaptığını gösteriyor.  

(Kaynak)


Şimdi – Ticaret Bayramı mı?

Yıllar içinde “sevgilim olur musun” yazılı kartlardan kalp şeklinde ki çikolatalara, kırmızı güllerden, oyuncak ayılara kadar pek çok sektöre katkı sağlamış ve sağlamaya devam ediyor.

Hepimiz her zaman diyoruz; “Anneler günü her gün, bir gün kutlanmaz. Babamızı bir gün mü hatırlayacağız, Daha başımıza ne günler gelecek acaba?” Evet diyoruz, ama içinde bulunduğumuz sosyolojik yapıya da ayak uyduruyoruz.

Hediyeleşmek için özel günleri beklemeye ne gerek var. Ama mevzu ilgilendiğini hissettirmekse o zaman gönülden edilen bir çift söz bile en güzel hediyeye bedel değil mi?

Farkında olmak ile ilgili bir söz, bir telefon bekliyoruz en azından. İlgilenmek, ilgilenilmek, ilgilendiğini belli etmek. Evet her gün, her konuda daha duyarlı, daha farkında olabilsek keşke..

– – – –

Hediye demişken; 1945 yılından günümüze üçüncü kuşak olarak hizmet gösteren eşim saat sektöründe diye söylemiyorum. 🙄😉 Saat en kalıcı hediyedir. ⌚🕰⏲  💖


Gelecek – Sevgiliye Hatıra

Madem amaç romantizm ve sevgiliye ait özel anlar, anılar bırakmak ve sevgiyi onurlandırmak. O zaman sevgililer hep mutlu olsun. Bizden de size üç şiir hediye olarak hatıra kalsın.. 

Sevgililer gününüz, Yılın Kırk Beşinci Günü, Dünya Öykü Günü kutlu olsun. 

Sağlıcakla 🙋‍♀️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Hediye Vermek Almaktan Daha Güzel

Hediye vermek zamanı şimdi. Tam da yılbaşı gelmişken... Okullarda, işyerlerinde.... Bütçemize göre, içimizden geldiğince hediyeleşmek zamanı.

Kooperatifçilik ve Atatürk

Kooperatifçilik Günü konusunda tartışmalar devam etse de Ulu Önder Atatürk'ün bu konudaki düşünceleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.

Yolsuzluk ile Mücadele Günü

Yolsuzluk ve 9 Aralık Yolsuzlukla Mücadele Günü. En azından "farkındayım" ve "yanlışın karşısındayım" diyebilmek için. Mücadele