1 share

Sigara ve Akciğer Kanseri. Maalesef Akciğer Kanseri denilince ilk aklımıza gelen sigara oluyor. Nefes almak; daha doğrusu sağlıklı solunum için hazırlanan yazımızda sigaraya da değindik.


5 dakika


Sigara ve Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri hakkında farkındalık yaratmak hiç şüphesiz ki birikiyorum.net ailesi için çok önemli. Bir önceki yazımızda akciğer kanseri hakkında bazı istatistikler vermiştik. Bu istatistiklerin korkunç olduğunu biliyoruz, bu yüzden paylaşıyoruz sizlerle. Bu istatistikler Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’ndan alınan veriler maalesef. 

20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir hastalık olan Akciğer Kanseri ve sigara alışkanlığının artması nedeniyle, dünyada en sık görülen kanser türü haline gelmiştir. Bu denli hızla artan ve ölüm nedenlerinin başında gelen Akciğer Kanseri ile ilgili farkındalık yaratmak çok önemli hale gelmiştir. 1-30 Kasım arasında her yıl dünya çapında çeşitli etkinlikler yapılarak farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.  


Prof Dr Ülkü YILMAZ

Başkan, TÜSAD – Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği

“Erken evrede tanı konulması akciğer kanserinin tedavisinde çok önemlidir. Erken evrede tanı alan akciğer kanseri hastalarında sağ kalım oranı ortalama yüzde 70’dir. İleri evrede ise bu oran düşmektedir. Bu nedenle erken tanı konusunda Türkiye Akciğer Kanseri Raporu’nda özel bir bölüm ayrılmış olup, aşağıdaki önerilere yer verilmiştir:

  • Akciğer kanserinde erken tanıya öncelik verilmeli ve bu yönde multidisipliner yaklaşım içeren uygulamalar yaygınlaştırılmalı.
  • Akciğer kanserinde erken tanıyı artırmak amacı ile ülkemize özgü uygun risk faktörleri belirlenerek, pilot bir bölgede tarama çalışması yapılmalı.” Tamamı için

Akciğer Kanseri Yol Haritası

İmmüno-Onkoloji Derneği, Türk Akciğer Kanseri Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Toraks Derneğinin ortaklaşa yayınladığı Akciğer Kanseri Yol Haritası da farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan bir çalışmadır.

Yayınladıkları bu ortaklaşa çalışmanın “Akciğer Kanserinden Korunma Amacıyla Farkındalığın Artırılması” Konusunda Öneriler bölümünde şöyle özetlemişlerdir. 

  1. Akciğer Kanseri İşbirliği Platformu benzeri platformlar ve ilgili uzmanlık derneklerince tüm paydaşlara yönelik Farkındalık Kampanyalarının uygulanması. 
  2. Özellikle sağlık personeli ve birinci basamak sağlık hizmeti uygulayıcılarına yönelik Farkındalık Çalışmaları yapılması, bu basamağın eğitici materyaller ile desteklenmesi. 
  3. Göğüs hastalıkları uzmanları ve onkologların dışında diğer branş hekimlerinin de konuya ilgisinin artırılması.

Sigara ve Akciğer Kanseri Sağlık Bakanlığı Çalışmaları

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları özellikle hem sağlık personellerinin hem de halkın bilinçlenmesi yönünde sürmektedir. Aynı zamanda akciğer kanserinin en büyük etmenlerinden biri olan sigara alışkanlığı hakkında çalışmaları devam etmektedir. Bir sonraki bölümümüzde biz de birikiyorum.net ailesi olarak sigara alışkanlığı, zararları, bırakma gibi konulara değineceğiz. 

Sağlık Bakanlığı’nın sigara bırakma konusunda Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı hiç şüphesiz farkındalık yaratmak için kullanılan en önemli aracıdır. Aşağıdaki linke tıklayıp bilgi edinebilir, yakınlarınız ya da kendiniz için yararlanabilirsiniz.

–> Alo 171 İnternet Sitesi

Görsel ve sosyal medya: 

Akciğer Kanseri ve Sigara ile ilgili farkındalık yaratmak için hiç şüphesiz en etkin kaynak günümüzde televizyon ve sosyal medyadır. Bu bölümümüzde de sizler için bazı videolar derledik.

Bak ciğerim! diye sesleniyor Ahmet Mümtaz Taylan bize bu videoda.


Sağlıklı yaşam köşemizi incelediniz mi?


Like it? Share with your friends!

1 share
Kamu Spotu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments