Size bir sır vereceğim. Ama aramızda kalacak. Söz mü? Konu anneannem çünkü. Üzülsün, kırılsın istemem. İncitmeden ufak bir hatıra kalsın diye. #ananemm #ceptelefonuanıları #büyüklervetelefon


5 dakika


Size bir sır vereceğim. Ama aramızda kalacak. Söz mü? Konu anneannem çünkü. Üzülsün, kırılsın istemem. İncitmeden, ufak bir hatıra kalsın derdim.

#ananemm #ceptelefonuanıları #büyüklervetelefon

Ayın son pazartesi gününden herkese merhaba. Bugün için hazırlanmaya çalıştığımız konumuz son derece farklıydı ancak anneannemle yaşadığım bir anıyı sıcağı sıcağına paylaşmadan edemedim. 

18-24 Mart Haftası Yaşlılara Saygı Haftasıydı.  Etkinlik broşürünün içinde elimizden geldiğince yad etmeye çalıştık. Hepsine Allah uzun sağlıklı ömürler versin.

Bana İzin Vermedi Seninle Konuşayım…

Malumunuz anneannem ile ilgili sohbetlerimizi ara ara paylaşıyorum bu sayfalarda. Kendisinden öğrendiğim ve öğreneceğim o kadar çok şey var ki. Her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum. O gencecik yaşında iki bebeği ile yabancı bir memlekette dimdik ayakta kalıp mücadelesini hiç bırakmamış çok özel bir insan. 


Bir kaç sene evvel eski model kapaklı bir cep telefonu almıştım kendisine. Çaldığı anda kapağını açıp konuşacak, kapatınca duracak. “Ayıp bu yaşlı kadına telefon mu olur” diye başlarda itiraz etti. Sonra al takke ver külah. “Sen aramasan da, bunu hiç yanından ayırma, biz aradığımızda sana ulaşalım yeter” diyerek ikna olmuştu. 

Tanıyanlar bilir, normal görüşme ya da konuşmamızın haricinde, anneannemle aramda bir anlaşma var.

Gece saat tam 10’da yani 22:00 da beni arama sözü var kendisinin. Bunu yakın çevremde ki herkes bilir ve yanımdalarsa benimle birlikte beklerler. 

22.05’e kadar haber gelmediyse ben ararım. 

Bir buçuktan sonra ara 

Cumartesi gecesi 21:55 – 56- 57 – telefon çalmıyor. 58 telefon çalmıyor, 59 yok. Telefon elimde bekliyorum. Her dakika bir asır. Kafamda binlerce kara teori. Ama sakin kalmaya çalışıyorum. Belki müsait değildir, lavaboya gitmiştir, saati fark etmemiştir. “Saatler şaşırır, anneannem şaşırmaz bu arada. O kadar disiplinlidir” , işi uzamıştır. Sakin ol..

22:03 civarı dayanamadım ben aradım. Nasıl sinirli.

—- “Alo İlknur. Bi kadın çıktı. Anlamadım da ne dediğini. Bir buçuktan sonra ara” dedi. Ben dedim “yok ben 10 da ararım. Dinlemedi kapattı. bi daha aradım ama konuşturmadı beni. “ Kavga ettim kadınla. 

— Olsun anneanne iyi misin.

— İyiyim şükür ama kızdım kadına. Hiç dinlemedi lafımı, ikincisinde ben de onu dinlemedim. 

— Her zamanki gibi mi aradın (Hızlı aramada kayıtlıyım. Sadece tek tuşa basması gerek) Belki yanlış numara aramış olabilir misin?

— Yav ne derim konuşturmadı beni seninle. 

— Tamam anneanne ben bakarım hemen. Merak etme sen.

Fatura gördüğü zaman, çok tedirgin olur. Maaşım yatsın da hemen ödeyelim der. Borçlu kalmayalım. O sebepten kontörlü hat almıştım ona. Muhtemelen kontörü bitti diye düşündüm ama telesekreterle nasıl saat pazarlığı yaptığını anlamadım açıkçası..


Bak dünde görüştürmedin beni. 

Pazar 21:55 – 56- 57 – 58 Bu sefer daha rahatım. Ben aradım. Biraz daha sinirli. “Anlamıyorsun diyorum, bekliyor beni torunum. Yanlışlık olduysa kusura bakma ama aynı ararım. Yok konuşturmuyor beni.” 

—Tamam anneanne kontör bitti anlaşılan. Hemen hallederim ben. 

Yok ben sana para veririm öyle halledersin. Hemen kendi başına halletme. Gelince halledersin burada benim yanımda. Ama zannetmem parası bitsin. Cevap veriyor bana. Ama hızlı konuşunca anlamam ne dediğini. Kulaklarım az işitiyor ya.

Pazartesi

Benim doksan yaşındaki anneannem bu sabah; pazartesi sabahı, bu sefer ev telefonundan arıyor. Ev telefonundan 11 haneli cep telefon numaramı çeviriyor. 

—İlknur yağmur yağıyor, çıkma çocuklarla, gelme iyiyim. Yok bi ihtiyaç. 

Yok anneanne yoldayım, geliyorum .

—Tüh ben de yetişemedim. 


Parası bitti herhalde. 

—Ya ben düşündüm sonra her halde parası bitti telefonun. Ondan konuşturmadı beni. Hiç aklıma gelmedi evden çevireyim. Ama karanlık belki yanlış yeri çevirirdim o zaman. 

Şimdi hallediyorum anneanne merak etme sen. Ama ver bir de ben deneyeyim bakayım ne saati söylüyor çok merak ettim.

Kadıncağız, canım anneannem gözlerimin içine merakla bakıyor. Hangi münasebetsiz o merak ediyor. Aradım. Ama sadece “kontörü bitmiş” diyebildim. 

Ve eğer onunla karşılaşırsanız sakın siz de bir şey demeyin. 

Meğer anneannemi benimle konuşturmayan, o laftan anlamayan fena kadın “ödemeli arama yapmak için 1 tuşuna basın” diyormuş. 

Diyemedim. 


Gölgeleri yeter.

?‍♀️


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments