Su tüketiminin önemi ve kilo kontrolündeki rolü, Günlük kaç ml su tüketmeliyiz? Dehidrasyon nedir? Vücudumuz nasıl ve neden dehidrate olur?

Dyt. M. İzel ULUTAŞ

Tüm Yazıları

—–==0==—–

Haziranı ayını bitirmek üzereyiz. Bu ay çok sıcak geçmese de terle ve boşaltımla atılan su miktarı yaz aylarında daha fazladır. Bu yüzden su tüketimimize bu aylarda çok daha dikkat etmeliyiz.
Vücudumuzda bulunan suyun yüzdesi yaşa ve cinsiyete göre %50-70 arasında değişmektedir. Yani yaş ilerledikçe vücuttaki su yüzdesi azalmaktadır.

Günlük su alımının kg başına 25-30ml olması gerektiğini biliyor muydunuz?

Sadece susadığınızda su içiyorsanız, vücudunuz dehidrate olmaya başlamış demektir. Dehidrasyon vücudun fazla sıvı kaybetmesidir. Susama hissi vücuttaki suyun %1’i kaybedildiğinde oluşur.  Yeterli su tüketiminin dehidrasyon oluşmadan gerçekleşmesi vücuttaki işlevlerin sorunsuz ilerlemesi açısından elzemdir.

 

Dehidrate olduğumuzu nasıl anlarız?

Eğer herhangi bir sağlık probleminiz olmaksızın baş ağrısı, halsizlik, dikkat dağınıklığınız varsa vücudunuz dehidrate olmuş olabilir. Ayrıca yeterli su tüketiminin kontrolünü en iyi şekilde idrar renginden anlayabilirsiniz. Yani idrar rengi koyu bir renkte ise bu susuz kaldığınızın işaretidir.

 

Su tüketimi faydaları nelerdir?

✔Kabızlık ve böbrek taşı oluşumunu önler.
✔Metabolizmayı hızlandırır.
✔Midede tokluk hissi oluşturur.
✔Hücre ve doku yapılarının korunmasına yardımcı olur.
✔Vücut ısısını düzenler.
✔Bağışıklığını güçlenmesine katkı sağlar.
✔Kanı sulandırır, besinlerin vücutta taşınmasını sağlar.
✔Besinlerin besin ögelerine ayrılmasına, sindirime yardımcı olur.

Su tüketiminin kilo vermemizdeki rolüne ayrıca bakacak olursak, yemeklerden 20-30 dk önce içilen 1 su bardağı su midedeki tokluk hissine katkı sağlar. Ve sonraki öğündeki aşırı yemekten kaçınmaya da katkıda bulunur. Aksine yemekle birlikte tüketildiğinde ise sindirim enzimlerinin etkilerini azaltmaktadır. Bu yüzden yemekle birlikte su içmek doğru bir kullanım olmaz. Ayrıca beynimizde açlık ve susuzluk merkezleri birbirine çok yakın olduğundan bazen susuzluk ve açlık karıştırılabilmektedir. Bu yüzden aç olduğumuzu düşündüğümüz zamanlarda, öncesinde bir bardak su içerek etkisine bakıp ve daha sonra gerçekten aç isek yemek yenilmesi doğru olandır.

Son olarak değinmek istediğim bir diğer konu ise bize bin bir türlü faydasını saymakla bitiremediğim suya bu kadar ihtiyacımız olduğu halde hor kullanmamız… Özellikle Marmara Denizi’nde şu sıralar etkisini gösteren müsilaj varlığı bile insanoğlunun çevreye gösterdiği zararların bir yansımasıdır. Değerli yazarımız Figen Demirtaş’ın Su = H2O = Yaşam İksiri. Bugün Su Günü…  yazısında da anlattığı gibi yarınlar yokmuşçasına boşa harcadığımız her bir damla suya ileride muhtaç olacağımızı unutmayalım diyerek yazımı sonlandırıyorum.

Bu konu ve daha fazlası hakkında bilgi almak için instagram adresimi ziyaret edebilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler..

Facebook Yorumları