Salı, Ekim 4, 2022

İrmik Helvası

Yüzyıllar boyunca Osmanlı mutfağının vazgeçilmez bir tatlısı olmuş helva. Sadece damak tadı için değil, kültürel anlamda da bir parçamız haline gelmiş helva zamanla. Doğumda, ölümde, gurbete gidişte veya dönüşte, düğünde, dernekte, özel günlerde, kandillerde, bayramlarda pişirip dağıtılır eşe dosta..


5 dakika


Porsiyon (:)) |  Hazırlık: (30-35dk) | Kalori: (532) | Kategori (Tatlılar)

Bahanesi bol yüzlerce yıllık tatlı. İrmik Helvası

Sütlü Dondurmalı İrmik Helvası

Bu hafta konumuz helva 

Qchef sayfasında bu hafta hep helva konuşuldu, istendi, beğenildi… Kimi zaman sevinçlerimizin ortağı, kimi zaman üzüntülerimizin.. 

Bende size her daim yaptığım, sizi üzmeyecek bir reçete ile geldim. 

Hem besleyici, hem de lezzetli bir besin kaynağı olarak, yüzyıllar boyunca Osmanlı mutfağının vazgeçilmez bir tatlısı olmuş helva. Sadece damak tadı için değil, kültürel anlamda da bir parçamız haline gelmiş helva zamanla. Doğumda, ölümde, gurbete gidişte veya dönüşte, düğünde, dernekte, özel günlerde, kandillerde, bayramlarda pişirip dağıtılır eşe dosta.. Damakları tadlandırmasının yanı sıra sosyolojik de aslında. 

Arapça’da “tatlı” anlamına gelen helva genel olarak tatlıları ifade eden “Hulviyyat” sözcüğünden türemiştir. 

600 yıllık Osmanlı imparatorluğunun yemek kültürünü incelediğimizde çeşit bakımından en çok tatlılara rastlanır ve helvalar bu tatlıların başında yer alır. 

Bunların başlıcaları 

 • Gaziler helvası (bugün irmik helvası olarak vefatların arkasından yapılan) 
 • Dilber dudağı. Edirne’ye özgü Deva-ı Misk helvası. 
 • Diyarbakır’da yapılan Kudret Helvası 
 • İstanbul’da yapılan Ak Helvası. 
 • Bursa’ya özgü İshakiye Helvası. 
 • Tahin Helvası 
 • Koz Helvası 
 • Keten Helvası 

Helva’nın dünya da ilk yapıldığı yerler Orta Doğu ve Balkan ülkeleri olarak bilinir. Türk, Arap ve Yahudi toplumlarının yaşadığı her yerde helvaya rastlamak olası kabul edilir. Türkülerin helva kültürü, İslamiyeti seçip Arap kültürüne yakınlaşması ile başladı. 

Helva’nın çok zengin ve etkileyici bir kültürü vardır. İnsanın doğumdan başlayıp, onun adına bile öldükten sonra yemeye devam edilen tek gıda helvadır. 

Türk mutfağında en çok un ve irmik helvası tercih edilir. Ana malzeme un, yağ, şeker gibi düşünülse de harcına katılan baharat ve kuru yemişlerle adı ve tadı değişir. 

Ben en saf hali ile veriyorum tarifi sizlere.


Malzeme Listesi

Bardak ölçüsü 200 ml 

 • 3 su bardağı irmik
 • 3 su bardağı şeker (isteğe göre arttırılabilir)
 • 200 gr tereyağ
 • 2,5 su bardağı süt
 • 2,5 su bardağı su
 • 2 avuç çam fıstığı
 • 3 tane karanfil (isteğe bağlı)
 • 1 çay kaşığı tarçın 
 • 1 tutam tuz

Geniş tabanlı bir tencerenin içine tereyağını alın ve altını kısık şekilde açın. Yağ yanmasın. Eriyince içine çam fıstığını alın ve rengi hafif değişene kadar kavurun.

Başka bir tencereye süt, su ve şekeri koyup ocağa alın. Orta ateşte şeker eriyene kadar karıştırın ve kaynamaya bırakın. Kaynayınca altını kapatın.

Diğer tencerede fıstıkların rengi değişince üzerine irmiğinizi dökün ve iyice karıştırın. Bu işlem biraz uzun ve yorucu olabilir ?

Not: Kenarda kalan irmik tanelerini mutlaka sıyırın yanıp irmiğin tadını değiştirmesinler.

Karıştırırken irmikleri bir tarafa toplayın, sonra diğer tarafa doğru eze eze karıştırın ki her irmik tanesi tencere tabanına temas edip kavurma işleminden nasiplenebilsin. Kahverengi bir renk alana kadar kavurmaya devam edin.

Renk almaya başlayınca sütlü karışımınızın altını tekrar açın, kaynayınca kapatın. 

3 karanfilin baş kısımlarını ezip içine atın.

Kaynayan sütlü şerbetinizden bir cezve yada fincan yardımıyla alıp irmiğinizin üzerine dökün ve karıştırmaya devam edin. Fokurdayıp sıçrayacaktır. Dikkat edin ⚠

Tarçın ve tuzu ekleyin ve yine sütlü şerbetten döküp aynı zamanda karıştırın. Sonrasında bütün tencereyi irmiğinizin üzerine dökün iyice karıştırın. Helvanız göz göz olunca kapağını kapatıp 5-6 dk demlenmeye bırakın.

Demlendikten sonra ister dondurmayla, ister kaşıkla şekil vererek, isterseniz de kek kalıbında servise hazırlayabilirsiniz.


Besin ve Enerji Değeri

Sağlığınız için kararında tüketilmesi tavsiyemizdir. 

Protein %7 – Yağ %28 – Karbonhidrat %65

Afiyet olsun güzel insanlar ❤️ ?

QChef…

 Diğer tariflerimizi incelemeyi unutmayın.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Kübra Sarı Demirtaş
Kübra Sarı Demirtaş
Bir Mete'or Annesi. Sağlıktan lezzete uzanan yolda bir Chef. Yemeyi, yedirmeyi, gezmeyi keşfetmeyi çok seven bir hayvansever. Vazgeçilmezi Kedi Mabel.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Kübra Sarı Demirtaş
Kübra Sarı Demirtaş
Bir Mete'or Annesi. Sağlıktan lezzete uzanan yolda bir Chef. Yemeyi, yedirmeyi, gezmeyi keşfetmeyi çok seven bir hayvansever. Vazgeçilmezi Kedi Mabel.

İlgili Yazılar

Malatya Kayısı Festivali

Dünya kayısı başkenti Malatya; Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehri... Malatya Kayısı Festivali ise uluslararası ve geleneksel bir organizasyon.

Aytekin Erdoğan Bir İmza Şefi

Aytekin Erdoğan bir lezzet ustası. Avrupa'da restoranları olan Türk şef. Kitabı, ödülleri ve gündemi üzerine "SöyleşiYorum" konuğumuz.

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.