Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaDeniYorumYazıYorumTemenni Sokaklardan
Önceki İçerik2021 ‘i Bitir(i)Yorum
Sonraki İçerikYılbaşı Filmleri

Temenni Sokaklardan

Temenni bu kez sokaklardan geliyor. Sokaktaki insanlar yeni gelen yıl için neler dedi neler. Umarız tüm insanların dilekleri gerçek olsun.


3 dakika


Temenni bu kez sokaklardan geliyor. Yeni gelen yıl için sokaklardaki insanlar neler dedi neler… Yeni gelen yıl umarız tüm dilek sahiplerine istediklerini getirsin.

Hayatın içindeki yüzlere bakıyorum da maskelerin üzerindeki gözlere, mutsuzluk ve umutsuzluk akıyor. Ama her şeye inat çocuklar ışıl ışıl.

Sokaktaki çocuk temenni ediyor.

Bugün yeni bir yılın ilk günü. Karamsarlığın gri rengi sarmış olsa da ortalığı çocukların gözlerindeki o masmavi umudu görmek çok iyi geliyor bana.

Geçenlerde yine öyle mavi bir çocuk gördüm sokakta. Arabaların arasında gezinerek mendil satıyordu. Ne yazık ki o çocuklarda hepimizin sorumluluğu var. Ve bunu bilmek acı!

Her gün ışıklarda görmeye alışık olduğunuz bir oğlan çocuğu, 9-10 yaşlarında. Ama nasıl güzel gözleri, kirpikleri vardı anlatamam. Hele insanın içine işleyen gülüşü. Sohbet ettik biraz. Dedim ki “bir temennin var mı?”, şaşırdı “abla temenni nedir?“. Anlattım sonra “yılbaşı geliyor, senin bir dileğin var mı?” Kıkır kıkır güldü. “Abla be, tatil yapmak istiyorum ben. Sonrasında ekledi; bir de çikolatalı pasta!. Sadece gönlünce oyun oynayıp, haylazlık yapmak istiyordu. Acı ama gerçek.

Öyle güzel kalpleri var ki bu çocukların. Hayatla erkenden tanışmak zorunda kalsalar da onlar, hala çocuk. Yetiştirme yurtlarında büyüyen çocuklarında kim bilir ne dilekleri var gelecekten? Jale Keskin Almanya’dan yazmıştı; oradaki Yetiştirme Yurdu Küçüklerinden, Dilek Listem.

Hastane önündeyim şimdi.

İşim gereği de hep hastanelerdeyim. Ama bu aralar biraz daha sık buralardayım. Hasta yakını olarak kapılarda beklemenin ne kadar zor olduğunu defalarca yazmıştım.

Dış kapısında beklerken hastanenin, içeride yatmakta olan bir onkoloji hastasının yakını oldukça dertli görünüyordu. Dedi ki kendi kendine söylenir gibi “yeni yıl da geldi, umarım bir mucizeyle gelir bu yıl.”

Ne zordur hep umut beklemek. Umut temenni etmek.

Dilekler yer değiştirmiş sanki.

İnsanlar o kadar umutsuz ve mutsuz ki… “Bir dilek tut” dediğimizde insanın aklına gelen uçuk kaçık hayaller yok artık. Yerlerini karamsarlığa bırakmış durumda. Hatta temenni artık teselli olmuş gibi.

Yaralarımıza merhem olsa yeter sanki.

Umarım yeni gelen bu yıl yaralarımıza merhem olmaktan öte hepimizin yüzünde bir gülümseme olur. En kocaman haliyle güller açar gözlerimizde.

Bu arada belki masmavi çocuklarımıza umut olmak adına Bir Dilek Tut Derneği sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum.

Son olarak hepimizin, tüm insanlığın iyi dilekleri gerçekleşsin bu yıl. Temenni teselli olmasın. Bu yıl geçti gitti, gelen yıl ve sonrakiler umudumuz olsun.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Darmadağın…

Darmadağın dolaplar, evler... Sadece onlar mı? Akıllarımız karman çorman, hayallerimiz dağınık. Peki bu dağınıklık nasıl toplanacak?

Defo

Defo ile merhaba diyor yazarımız Aygen Hıdıroğlu. Aygen Tuna'dan Kırmızı İskarpinlere uzanan; defoya hediye bir merhaba ile başlıyor söze...

Keşke ile İyi ki Arasında Bir Ömür…

Keşke ile iyi ki arasında yaşarız hayatı. Aklımız yapamadıklarımızda kalır çoğu zaman ama yapabildiklerimize de şükrederiz az da olsa.

Kendin Olmak ile İlgili Klişe Kavramlar

Kendin olmak ve üzerine konuşulan klişe kavramlar. Hüdai Tandoğan klişe cümleler üzerinden sorguluyor kavramları...