0.4 C
Kocaeli
Çarşamba, Ocak 19, 2022

Mağaza

Ana SayfaDeniYorumYazıYorumTemenni Sokaklardan
Önceki İçerik2021 ‘i Bitir(i)Yorum
Sonraki İçerikYılbaşı Filmleri

Temenni Sokaklardan

Temenni bu kez sokaklardan geliyor. Sokaktaki insanlar yeni gelen yıl için neler dedi neler. Umarız tüm insanların dilekleri gerçek olsun.


3 dakika


Temenni bu kez sokaklardan geliyor. Yeni gelen yıl için sokaklardaki insanlar neler dedi neler… Yeni gelen yıl umarız tüm dilek sahiplerine istediklerini getirsin.

Hayatın içindeki yüzlere bakıyorum da maskelerin üzerindeki gözlere, mutsuzluk ve umutsuzluk akıyor. Ama her şeye inat çocuklar ışıl ışıl.

Sokaktaki çocuk temenni ediyor.

Bugün yeni bir yılın ilk günü. Karamsarlığın gri rengi sarmış olsa da ortalığı çocukların gözlerindeki o masmavi umudu görmek çok iyi geliyor bana.

Geçenlerde yine öyle mavi bir çocuk gördüm sokakta. Arabaların arasında gezinerek mendil satıyordu. Ne yazık ki o çocuklarda hepimizin sorumluluğu var. Ve bunu bilmek acı!

Her gün ışıklarda görmeye alışık olduğunuz bir oğlan çocuğu, 9-10 yaşlarında. Ama nasıl güzel gözleri, kirpikleri vardı anlatamam. Hele insanın içine işleyen gülüşü. Sohbet ettik biraz. Dedim ki “bir temennin var mı?”, şaşırdı “abla temenni nedir?“. Anlattım sonra “yılbaşı geliyor, senin bir dileğin var mı?” Kıkır kıkır güldü. “Abla be, tatil yapmak istiyorum ben. Sonrasında ekledi; bir de çikolatalı pasta!. Sadece gönlünce oyun oynayıp, haylazlık yapmak istiyordu. Acı ama gerçek.

Öyle güzel kalpleri var ki bu çocukların. Hayatla erkenden tanışmak zorunda kalsalar da onlar, hala çocuk. Yetiştirme yurtlarında büyüyen çocuklarında kim bilir ne dilekleri var gelecekten? Jale Keskin Almanya’dan yazmıştı; oradaki Yetiştirme Yurdu Küçüklerinden, Dilek Listem.

Hastane önündeyim şimdi.

İşim gereği de hep hastanelerdeyim. Ama bu aralar biraz daha sık buralardayım. Hasta yakını olarak kapılarda beklemenin ne kadar zor olduğunu defalarca yazmıştım.

Dış kapısında beklerken hastanenin, içeride yatmakta olan bir onkoloji hastasının yakını oldukça dertli görünüyordu. Dedi ki kendi kendine söylenir gibi “yeni yıl da geldi, umarım bir mucizeyle gelir bu yıl.”

Ne zordur hep umut beklemek. Umut temenni etmek.

Dilekler yer değiştirmiş sanki.

İnsanlar o kadar umutsuz ve mutsuz ki… “Bir dilek tut” dediğimizde insanın aklına gelen uçuk kaçık hayaller yok artık. Yerlerini karamsarlığa bırakmış durumda. Hatta temenni artık teselli olmuş gibi.

Yaralarımıza merhem olsa yeter sanki.

Umarım yeni gelen bu yıl yaralarımıza merhem olmaktan öte hepimizin yüzünde bir gülümseme olur. En kocaman haliyle güller açar gözlerimizde.

Bu arada belki masmavi çocuklarımıza umut olmak adına Bir Dilek Tut Derneği sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum.

Son olarak hepimizin, tüm insanlığın iyi dilekleri gerçekleşsin bu yıl. Temenni teselli olmasın. Bu yıl geçti gitti, gelen yıl ve sonrakiler umudumuz olsun.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2007 Hrant Dink (15)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Evlilik Hakkında

Evlilik hakkında her şey söylenmiştir şüphesiz. Doğru ve dürüst ise ne ala, yalanlar üstüne kuruluysa vay halimize.
Halil Cibran'dan Çehov'a, Ali Poyrazoğlu'ndan Ece Üner'e tadı damağında bir gezi.

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Umut Hep Var Olsun İçimizde.

Umut hep var. Çevremize baktığımızda her yerde görüyoruz onu. Yaşadığımız karamsarlığa inat içimizde hep yaşatmamız gereken umut.. Hep olsun.

2021 ‘i Bitir(i)Yorum

2021 'i umutla beklerken geldi, geçti ve gidiyor. Şimdi Bitirme Zamanı. Birikiyorum ailesinin son teşekkürü; Bitir(i)Yorum.

Geri Sayım

Geri sayım başladı. Umutla beklediğimiz yılı uğurlamak üzere artık son günler. Her zaman ki gibi yeni yılın umuduyla, "an" ile vedalaşma vakti

Sorgulama

Sorgulama tekniği. Huzurlu ve sağlıklı bir zihin için. Olumlama tekniği ile birlikte ya da tek başına denemek isteyenler için.