Pazartesi, Ağustos 8, 2022

This Day in History: 1925-08-15

Münir Özkul

Münir Özkul
Münir Özkul

(15.08.1925 – 05.01.2018 “92”) Mustafa Münir Özkul.

Sevgili Adile Teyzemizin “Efendi, efendi” diye hiddetlenmeye başladığı, yurdum emektar insanının en güzel betimlemelerinin sahibi. Yeşilçam’ın duayen emektarı. O meddah, o tiyatro ve sinema oyuncusu.

— — —

Münir Özkul da sanata emek vermiş pek çok isim gibi çocuk yıllarından itibaren başlamıştı çalışmalarına. İstanbul Erkek Lisesi’nde okurken çıkmıştı ilk kez sahneye. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümüne başladıysa da sahne aşkı sayesinde bitirememişti. İlk kez 1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen Aşk Köprüsü oyunuyla profesyonelliğe adım atmıştı.

Sonrasında bir çok ünlü tiyatroda görev almıştı, bu görevlerle de bir çok ödül kazanmıştı. Bu ödüllerden biri de Kanlı Nigar oyunundaki rolüyle olmuştu. Ve ardından da Kel Hasan’dan İsmail Dümbüllü’ye geçen kavuk Münir Özkul’a geçmişti. Sonrasında da Ferhan Şensoy’a devredecekti.

Meddah ve Kavuk

1950’li yıllara geldiğinde sinemada da boy göstermeye başlamıştı. Unutulmaz rollere imza atmıştı. Hababam Sınıfı’nın Kel Mahmut‘u, Adile Naşit ile oynadığı filmlerde huysuz kocası… Sonrasında televizyonda da bir kaç dizi…

Usta sanatçıyı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Facebook Yorumları