0.4 C
Kocaeli
Çarşamba, Ocak 19, 2022

Mağaza

Ana SayfaSeviYorumHayvanseverTimsah Gözyaşı ve Dökenlere Dikkat

Timsah Gözyaşı ve Dökenlere Dikkat

Timsah gözyaşı, samimiyetsiz haller. Büyük büyük yükselişler. Biraz mecaz, biraz gerçek haliyle “Timsah Gözyaşı Dökmek” deyimi.


3 dakika


Timsah

Kendinden emin yürüyüşü, kuvvetli çeneleri ve derin bakışlarıyla çok özel bir canlı. Ayrıca görüntüsü en korkutan hayvanlardan şüphesiz. Kocaman cüssesi, hatta aç kaldığında yavrularını yiyebilecek acımasızlığı sanki onu vahşileştiriyor. Onun bu güçlü, vahşi halleri kapital dünyada çok ilgi çekmiş olmalı. Öyle ki, ayakkabı, çanta uğruna: insana özgü, ağzından salyalar akan vahşetle, para için katlediliyor.

Hayvan sever bir ekip olarak her türlü şiddetin ve katliamın karşısında olduğumuzu, tekrarlamaktan yılmayacağımızı, bir daha hatırlatarak, konunun özü timsahın göz yaşına sözü hızlıca evirmek istiyorum.

Timsahlar da ağlar!

Peki nasıl oluyor da bu acımasız hayvan, avını parçalarken gözyaşı döküyor? Ya da bu kadar samimiyetsiz göründüğü için mi “timsah gözyaşı döküyor” deyimi çıkmış! Cevap veriyorum: evet.

Ancak! Bu ağlama üzüntüden değil.

  • Antik Mısır’da avını kendine çekmek, avını cezbetmek için tuzak kurmak adına ağladığı düşünülmüş. (Ben üzgünüm benimle ilgilen). Hatta uygulayacağı şiddet: “saldırırken ya da yerken duygulanması” yüzünden! döktüklerine inanılmış. (Belki, sebebi olabilecek enteresan bir bilgi. Antik Mısır’da tüm suların tanrısı Sobek, Timsah şeklindedir! *)
  • Bu inanç yüzünden, Ortaçağ’dan bu yana, bu deyimin kullanıldığı düşünülüyor. Hatta bu deyim William Shakespeare’in Othello(1603) ve Antony & Cleopatra (1606) oyunlarında bile geçiyor

Timsahlar aslında ağlar.  Ancak gözlerinden gelen yaş üzüntüden değil.

  • Öncelikle suyun dışında yeterince zaman geçirdiklerinde gözleri kurur ve onları yağlamak için ağlarlar. 
  • Bir başka sebebi de İnsan ve Hayat Dergisi açıklıyor.

“Gerçekten de insanda olduğu gibi timsahlarda da gözyaşı kanalları vardır; ancak bunlar doğrudan doğruya timsahın ağzının içine akar; yani dışarıdan hiç gözyaşı görünmez. Bu şartlarda hiç bir timsahı gözyaşı dökerken görmek mümkün değildir. Bu klişenin kökeni, timsahın boğazının, gözü kayganlaştıran bezlere yakın bir yerlerde bulunmasına dayanıyor. Bu durum, büyük ya da timsaha direnen bir şeyi yutma çabası sırasında, timsahın gözlerinin yaşarmasına sebep oluyor. Yani; timsahlar avlarını yedikten sonra sinüslerinde sıkışan hava sonucu gözyaşı dökerler. Bunun acıyla ilgisi yoktur.”

Sayı 140 (Ekim 2021), İnsan ve Hayat Dergisi

Timsah Gözyaşı Dökmek! Ne demek?

Sahte, samimiyetsiz gözyaşları. Üzgün-müş gibi davranma. Sahte keder. İkiyüzlü haller, duygular.

Sa mi mi yet siz!

Kim bilir, şu an bilim aksini söylese de belki gerçekten üzülüyordur timsahlar da! Ancak çağlar boyu, duymaya ve görmeye alıştığımız deyimini de unutmamak gerek.

Evet samimiyetine inanmadığımız insanların gözyaşlarını timsah gözyaşlarına benzetiyoruz. Modern dilde; yüzeysel sempati.

Bu, ağlayan kişinin samimiyetsiz bir pişmanlık ifade ettiği anlamına gelir. – ya üzüntüleri gerçek değildir ya da hiçbirinin hak etmediği yerde sempati kazanmak için gözyaşlarını kullanıyordur. 

Samimiyet yerine samimiyetsizlik. Belki neşede, sevinçte o kadar eğreti durmuyor da, acı ve hüzünde çok sırıtmıyor mu?

Sempatik görünmek için “üzgün-müş” gibi görünmek! Gözyaşı dökmek. Acıyla ilgisi olmayan, ama acı çekiyormuş gibi sergilenen haller.

Biz insanlar ne garip yaratıklarız değil mi? Mış gibi yapmak, başkalarına gösteriş yapmak, her daim önce gelen hallerden. Ne geçiyor elimize? Sırıttığını, samimiyetsizliğimizin paçalarımızdan aktığını görmüyor muyuz acaba?

gösteriş ise: bizim hakkımızda başkalarına ne düşündürtmek isteğimize…” bağlıdır diyor Jane Austen. Ne kadar haklı. Ne sıkıntılı bir duruş bozukluğu. Ve maalesef hepimizin her daim şahit olduğu, olabileceği haller.

Sözün Sonu

Fazla söze ne gerek var ki.

Duruş bozukluğu fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da insanı yorar malum. Kendimiz başta olmak üzere, samimiyetsiz olan her şeyden öte durabilmek dileğiyle. 🙋‍♀️

Kapanışı büyük usta Sabahattin Ali yapsın.

Herkese içindeki iyilik kadar iyi bir hayat dilerim.

Sabahattin Ali
Timsah Gözyaşı
Timsah Gözyaşı
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2007 Hrant Dink (15)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Evlilik Hakkında

Evlilik hakkında her şey söylenmiştir şüphesiz. Doğru ve dürüst ise ne ala, yalanlar üstüne kuruluysa vay halimize.
Halil Cibran'dan Çehov'a, Ali Poyrazoğlu'ndan Ece Üner'e tadı damağında bir gezi.

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Kuş evi, Sevginin En Mimari Hali

Kuş evi! Sevginin en mimari halleri onlar. Hayvan sevgisinin sanat ve mimari ile bütünleşip yuvaya dönüşmesi, kültürümüzün inceliği, zarafeti

Uzay Teleskobu JWST Yola Çıktı

Uzay teleskobu JWST yola çıktı. Hubble Teleskobundan çok daha gelişmiş özelliklerle yaklaşık çeyrek asırdır üzerinde çalışılan teleskop yolda.

Ağız Tadı, Niyetleri ve Lezzeti Üstüne

Ağız tadı sen ne kıymetlisin. Üstüne ne deyimler, ne sözler söylenmiş. Kimsenin tadı tuzu kaçmasın dileklerimizle, lezzetli bir okuma zamanı.

Sorgulama

Sorgulama tekniği. Huzurlu ve sağlıklı bir zihin için. Olumlama tekniği ile birlikte ya da tek başına denemek isteyenler için.