Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaSeviYorumDoğa DostuTohum Topu ya da Tohum Bombası

Tohum Topu ya da Tohum Bombası

Tohum Topu ya da Tohum Bombası tarifi vereceğim. Biliyorum bugün yemek tarifi günüydü. Ancak Kübra Şef Marmaris’teki cennetlerden geldikten sonra yangınlarla cehenneme döndüğü için tarif yazacak durumda değildi. O zaman doğaya katkımız olsun diye bir tarif bırakalım diye düşündüm. Hem kendimiz öğrenelim hem de çocuklarımıza yapmayı öğreterek dünyanın geleceğine güzel tohumlar bırakalım.

Vakti Olmayanlar için; Hazırları ya da Hazırlama Kitleri de Var.

İsterseniz hazır da alabilirsiniz tabii ki. Hatta düğünlerde ya da özel günlerde ziyaretçilere dağıtmak için de satın alıyorlar son zamanlarda. Çok da güzel bir düşünce. Tarife geçmeden önce işte size bir kaç alternatif:

 • Doğa kağıt: İçeriğinde 12-16 çeşit kır çiçeği tohumu var. Güzel süslemelerle pek ala dağıtabilirsiniz misafirlerinize.
 • Akakçe: Burada da oyun haline getirmek için kitler bile var.


Gelelim Tohum Topu ya da Tohum Bombası yapımına…

Öncelikle bunu neden yaptığınızın farkına varın. Etrafımızdaki yeşil alanlar bir bir yok oluyor. Böyle giderse çok da uzak olmayan bir gelecekte çocuklarımız bazı bitkileri tanımayacak bile. Doğada yok ettiğimiz canlılar öyle çok ki. Her zaman söylüyorum “bu dünyanın başına gelen en korkunç canavar, insan” diye. O halde dünyayı bir nebzede olsa güzelleştirmek için kolları sıvayalım. Elimizden geldiğince güzelliklerle telafi etmeye çalışalım bugüne kadar yaptığımız kötülükleri. Ve en önemlisi çocuklarımıza bu sevgiyi aşılayabilelim. Bir önceki yazımda da meşe palamudundan meşe fidanı üretmeyi anlatmıştım size. O daha uzun soluklu bir proje. tabii ki daha ciddi. Ama bu seferki eğlenceli de, çocuklarınız inanın çok sevecek. Çevre bilinci bu şekilde kazanabilir çocuklarımız.

 

Tohum Topu

Yapmak için ihtiyaç duyduğumuz malzemeler;
 • Çeşitli türden tohumlar
 • Kil ya da yerine atık kağıt
 • Kompost ya da bitki toprağı
 • Su
 • Eldiven
Tohum Bombası Hazırlanışı:
 • Aslında her zaman yapabilirsiniz. Ancak özellikle bahar aylarında daha çabuk filizlenecektir tohumlarınız. Tohum seçiminde içinde çekirdeği olan her bitkiyi kullanabilirsiniz. Sert çekirdekleri öncesinde biraz suyun içinde bekletirseniz daha da iyi olacaktır. Örnek verecek olursak; Kiraz, Elma, Erik, Armut, Mandalina, Portakal, Şeftali, Kayısı, Fasulye, Domates, Patlıcan, Salatalık, Kabak, Badem, Zeytin vb… Ya da çiçekçilerden alacağınız tohumları kullanabilirsiniz.
 • Derin bir kaba kili ve bir miktar suyu koyun. Kil şekil alır bir hale gelince artık su eklemeyin. Yoksa şekil vermesi zor olacaktır. Kuruması da zorlaşacaktır. Eğer renkli toplarınız olsun istiyorsanız içine bir miktar gıda boyası ekleyebilirsiniz. Çocuklarınız için eğlenceli olur bu.
 • Sonrasında içine tohumunuzu yani çekirdeklerinizi koyun ve yuvarlayın sadece. Meyve ve çiçek tohumlarını birlikte kullanabilirsiniz.
 • Ve ardından tohum topu ya da tohum bombası yuvarlakları güneşe kurumaları için bırakın. Sertleştiğinde de doğaya atılmaya hazırdır. Yaptığınız tohum toplarını kuruması için güneş alan bir zemine bırakın. Sertleşip artık suyu uçtuğunda doğaya atılmaya hazırlar.
 • Sonra da atın toplarınızı çantanıza ve çıkın doğaya. Çiçek açmasını ya da bir fidan yeşermesini istediğiniz yerler fırlatın gitsin.

Ardınızda güzellikler bırakın.

Hepimiz ormanlık alanlara gidip piknik ya da kamp yapıyoruz. Gittiğimiz zaman doğanın güzelliklerine hayran kalıyoruz önce. Ama sonrasında çalıların arkasında çöp dağlarını görüyoruz. Ve hayranlığımız nefrete dönüşüyor.

İşte tam da bu noktada elimize eldiven geçirip bir çöp torbasına toplamaya başladığımızı görürse çocuklarımız doğaya bakışları değişecektir. Bir de üzerine yaptığımız bu tohum topu ya da tohum bombası şirin yuvarlakları fırlattıklarında ne kadar pekişecek çevre bilinci. Düşünsenize.

Lütfen çocuklarımızı böyle yetiştirelim. Bol bol ağaçlara sarılsınlar. Bitkilere dokunsunlar. Parmaklarından yüreklerine sinsin doğanın kokusu.

Lütfen ardımızda güzellikler bırakalım.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Sevgi Dili

Sevgi dili konusunda anlaşmazlığa düştüğünüz "kimse beni anlamıyor" dediğiniz olduğu mu hiç? ÖğreniYorum bölümümüzde en güzel lisan üzerine...

Antroposen Çağ İnsanların Yarattığı Cehennem

Antroposen çağ hakkında, hiç birimiz pek bir şey bilmiyoruz. Doğaya verdiğimiz zararlar sonucu doğan bu devre hep birlikte Bir2Yorum...

Mikroplastik Tehlikesi

Mikroplastik günümüzün en büyük tehlikelerinden biri. Plastik üretilirken de, kullanılırken de, yok olurken de zararlı. Şimdi mikro hali...

Nesli Tükenen Canlılar

Nesli tükenen canlılar bugün konumuz. Neden artık yoklar, tehlike altındaki türler, kurtarmak için bir2yorum hakkında bu yazı