Salı, Ekim 4, 2022
Önceki İçerikMeme Onarımı
Sonraki İçerikKlişe Cümleler Kadın Üzerine

Türk Kahvesi Günü

Türk Kahvesi Gününün Washington Belediye Başkanı tarafından ilan edildiğini ve bu başarının ardında Türk Kahvesi Ladyleri’nin olduğunu biliyor musunuz?


5 dakika


Bugün Dünya Türk Kahvesi günü. Gününüz, taze çekilmiş bol köpüklü: kıvamlı kahveniz tadında, tebessüm sıcaklığında olsun. Türk Kahvesi gününüz kutlu olsun.

Milli Servetimiz, Türk Kahvesi: Candır.

Kahve içmek her millet için vazgeçemeyeceği lezzetlerdendir şüphesiz. Filtresi, sütlüsü, sadesi ya da serti yumuşağı ne çok çeşidi var, saymakla bitmez.

Diğer kahveler de gönlümüzde ama Türk Kahvesinin yeri hepsinden özel. Bizim için;

  • Sabah kahvesi“dir, hele ki eşle içilirse günün tadı, kıvamı yerinde olur.
  • Afiyet olsun” dur. Bir de evin genç kızı yapmışsa, keyfinizin kahyası bayılır.
  • Kız istemedir “bizim kahvemiz. Hele ki damadın içtiğine eklenen bir tutam tuz, evin tadı neşesi olur.
  • Yorgunluk kahvesidir” “Gel komşum, iki lafın belini kıralım” Kapatılan fincanlarda “ah için kararmış ama üç vakte kadar bir güzel haber var” olur.

Yani sözün özü, bizim için her gün Türk Kahvesi günüdür. İçmediğimiz zaman eksikliğini hissettiğimiz, içtiğimiz zaman rahata erdiğimiz. Kırk yılın hatırı da cabası.

Hiç Bitmeyecek

Tadına, kokusuna, geleneklerine destanlar yazılır. Bizde durmadan yazıyoruz. Hiç bıkmadan da yazmaya devam edeceğiz.

  • Kahve ile ilgili en özel yazımız Sevmediğinden Değil şüphesiz. Atamızın çok içmesine rağmen, neden şekersiz içtiği ile ilgili. Afiyet şifa olsun.
  • Kahve Molası geçmişten günümüze çini ve seramiklerde, kahvenin serüveni sergimiz var. Üstelik parmaklarınızın ucunda. Çok keyif alacaksınız.
  • Kokusuna, tadına, özlemine yazmaya “özenle” devam edeceğiz.

2013 yılından bu yana Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde

Aslında güzel haberler 2013 yılında başlıyor.

Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği 2013 yılında (5 Aralık 2013/Azerbaycan) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine alınmıştır.

(Kaynak)

Türk Kahvesi Günü Kahramanları; Turkish Coffee Lady Foundation

Gizem Salcıgil Beyaz. O, Türk Kahvesi Hanımefendisi. 2012 yılından bu yana kahve kamyonu ile dünyayı dolaşmış. 2020 yılında da Turkish Coffee Lady Foundation (Türk Kahvesi Hanımefendisi Vakfı) kurulmuş.

Amaçlarını şu şekilde yazmışlar internet sitesinde

Görevimiz

500 yıllık Türk kahvesi kültürünü tanıtmak, kültürler arasında köprüler kurmak ve kahve sohbetleri üzerinden Türkiye’nin millet olarak markalaşmasına katkıda bulunmak kuruluşumuzun ana misyonudur.

Vizyonumuz

Bir fincan kahve ikram etmek dostluğu bağlar. Bu gurur verici geleneği 21. yüzyılda da sürdürmek istiyoruz.

Ve Türk Kahvesi Günü

“Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Türk kahvesinin bilinirliğini artırmak ve kahve seven toplumları birbirine yakınlaştırmak amacıyla kurulan Turkish Coffee Lady Vakfının girişimiyle 5 Aralık’ı ‘Dünya Türk Kahvesi Günü’ ilan etti”


Kahvaltı: Kahve altı

Kahvaltı kelimesinin, kahve ağır gelmesin diye kahve altından geldiğini sanırım hepimiz biliyoruz. Sohbetine, telvesine, kokusuna, fincanına… Yanında ikram edilen lokumuna, şerbetine suyuna destanların yazılacağı.

Bende son söz olarak suyuna iki çift laf ederek bitireyim istedim.

Yanındaki suyun iki anlamı var.
  • Birincisi kahve tadının tam olarak hissedilmesi için kahveden önce içilip damak tadının temizlenmesi.
  • Geçmiş dönem ve en iyi niyetlisi, ikincisi ise bir edep meselesi. Eve gelen misafir “söyleyemez” diye. Kahve ve su birlikte ikram ediliyor. Misafir önce kahveyi içerse tok olduğu, önce suyu içerse aç olduğunu anlayıp hemen sofra hazırlıklarına başlanıyormuş. Ne zarif adetler bunlar.

Hatırı kıymetli dostlarınız, köpüğü bol kahveniz daim olsun.

Türk Kahvesi Günü kutlu olsun

☕☕☕


⭐Önemli Not: Kahvenin yanında su olmalı. Öncesinde damak tadının berraklığı, sonrasında kalan telvenin dağılması ve teknik olarak kanıtlanmış “böbrek taşı” savaşına karşı.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Mor Kalp

Mor kalp emojisi üzerine kaleme alındı bu yazı. Anlamını bilmeden sevilerek kullanılan. Mor cepken hikayesi ile bilerek sevmeye ne dersiniz?

Bir Dilek Tut

Bir Dilek Tut... Hayati tehlikesi olan hasta çocuklarımızın bir dileğini gerçekleştirerek kahraman olma şansımız olsaydı...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Zeka Vakfı

Zeka Vakfı. TZV. Belki de çok zeki olduğumuzdan kullanmadığımız bu yeteneğimizle ilgili, çok ciddi çalışan bir vakıf olduğunu biliyor muydunuz?