Pazar, Ekim 2, 2022
Önceki İçerikMesleki Dayanışma
Sonraki İçerikKanser Günü : Dikkat!!!

Turkuaz

Turkuaz, biraz yeşil biraz mavi, Biraz Türk Taşı, Biraz Ege – Akdeniz, Firuzeden göz bebeğine Turkuaz’ın en derin hali.. Bir de Türk Mavisi


5 dakika


Ben En Çok..

Renklerin dili, anlamı, enerjisi kendine göre efsanevi bir frekansı vardır derler ya hani. Doğru mudur? Olabilir. Kullanılmış mıdır? İlla ki!

“Turkuaz rengini farkında olmadan seviyoruz, hem de hepimiz” Az dikkat edersek farkına varıyoruz bunun ne kadar enteresan. Mesela bu yazıları hazırladığım bilgisayarın ana ekran görüntüsü böyle derin sularda yüzen bir dalgıç fotoğrafı. Farkında değilim. Sanki bende bilgi denizinin içinde yüzüyormuşum; keşfe çıkmışım gibi. Dingin ama derin. İnsanı içine içine alan özel bir ton.

Aslında hem bir taş Türk taşı; firuze taşı, hem de bir renk. Evet pek çok efsaneler var. Ve bunlarla ilgili uzman görüşleri de yazının devamında.


Babam

Göçmen erkeklerini bilmeyen de sevmeyen de yoktur sanırım. ?. Onları duruşları, çalışkanlıkları, neşeleri ve üsluplarıyla her daim diğer erkeklerden ayırabilirsiniz. Çoğu zamanda renkli gözlerinden. Bu konuda göçmen kadınlar biraz daha az şanslı sanırım. İşte babam da bu erkeklerden. Turkuaz en çok babama yakışıyor yani.  ☺?

Derin derin bakan gözlerinin rengi turkuazdır babamın. Evet ne yeşil ne mavi. Öyle cam göbeği de değil. İnsanın içine içine işler bakışları, bir de güzel güzel konuşmaya başlayınca kaybolur gidersin. Annem çok dua etmiş bana hamileyken, göz rengim babama benzesin diye ama, Efdal ve bende, emzirme dönemi boyunca “cam göbeği” olan göz rengimizi koruyamamışız. Maalesef İlker de de durum aynı. Bir tek sevgili eşim babama benziyor tam turkuaz olmasa da. O da göçmen olduğundan belki, belki çok sevdiğimden ?‍♀️??


Yakışıyor.

Ayrıca O en çok;  tatil denizlerine yakışıyor. Hani denizin dibindeki kuma kadar görürsün, hiç derin gelmez, tertemiz, içinde olmak, kendini hissine bırakmak için can attığın suların olduğu tatilin rengi ve çok yakışıyor. Herkesin hayali değil midir? O sularda olmak, hatta o suyun üzerinde konaklamak, içinde seyri sefaya çıkmak. Turkuazın derinlerini keşfetmek..


Turquoise

Karayipler
Karayipler ve Turkuaz Sahilleri

Hatta wikide yayınlanana göre şimdilerde Karayipler ‘i çağrıştırsa da , ülkemizin Akdeniz sahillerinden türetildiği de söyleniyormuş bu ismin.

Efsane Köşe Phaselis

Phaselis Ancient City
Phaselis Antik Kenti (Antalya) Turkuaz renginin en dokunulası hali.

Belki az önceki kadar özel bir makine ile çekilmemiştir ama, bu ülkenin en gizli cennetlerinden bir tanesini görmek istiyorsanız; mutlaka Phaselis Antik Kenti’ne gitmelisiniz. 1991 yılında gördüğüm bu tarihi harikanın özellikle B kısmından ayrılmak istemeyeceksiniz.

Türk Taşı; Firuze

Firuze; Turkuaz Taş

Fransızca: pierre turquoise/”Türk taşı”  ya da firuze, saydam olmayan (opak) Antik Mısır ‘da da kullanılan yarı değerli bir taş.

Mistik olarak tansiyondan, bağışıklık sistemine, akıl ve mantıktan, duygusal eksikliklere kadar (kaygı, depresyon, panik atak, huzursuzluk) verdiği şifalar olduğu söyleniyor.


Türk Mavisi

Turkuvaztürkuvaz ya da turkuaz, yeşile çalan açık mavi renktir. Türkiye’nin Akdeniz sahillerinin renginden esinlenilerek türetilmiştir. Fransızca Türk kelimesinin söylenişinden türemiştir.

Turkuaz ya da “Türk mavisi“, camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. Rengin isminin Türk taşından (firuze) geldiği de söylenmektedir.

  • Bütünsel tıp döneminde bu rengin hastaları sakinleştirici etkisinden yararlanılmıştır;
    • özellikle panik atak veya maniye eğilimli hastaların tedavisinde kullanılmıştır.
    • Daha hafif derecede olmak üzere önemli psikiyatri hastaneleri de turkuaz ve maviyle yeşilin öteki tonlarını hastaları rahatlamak üzere duvarları bu renklere boyayarak kullanmaktadır.
  • Osmanlı döneminde, İznik çinilerinin en gözde rengidir.
    • Pek çok cami bu renkte üretilmiş çinilerle bezenmiştir.
  • İngiliz argosunda Turkuaz deyimi Karayip sularına işaret eder, sığ oldukları için günışığında bu renge bürünür.
  • Ayrıca bu renk aralık ayını simgeler. 

Konuyu THY ve Kültür Bakanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı ve ödül aldığı tanıtım filmiyle başlayan, dokuz videolu bir oynatma listesiyle bitirelim. (iyi gelecek)

İnsanlar hastanelerde kullandıysa elbet vardır bir bildikleri.

O zaman gününüze, gönlünüze, aklınızdan kalbinize kadar tüm psikolojinize iyi gelmesi dileklerimle

?‍♀️


Önerilen Yazı -> Mor Yeşil

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

İncinme

incinme gibi mesaj içerikli kelimeler, sizin de karşınıza çıkıyor mu? Yoksa bu bir işaret mi? 🤩Kelime ahenginde, zatı şahanelerini konuk ediyoruz bugün

Güzele Bakmak Sevaptır

Güzele bakmak sevaptır. 😶‍🌫️👀🤨 Ah bizi gidi çılgın Türkler. Nasıl da biliyoruz hemen atalarımıza sevk etmeyi...

Tenezzül ne demek?

Tenezzül ne demek? Etmek mi, etmemek mi marifet. Bir de lütuf gibi tenezzülde bulunmak var ki, hangi ucundan tutsan, elinde kalan boş değnek..

Ateş Almak

Ateş almak devrine dönmüşüz de haberimiz yok. Evet evet, hani şu eskilerin "ateş almaya mı geldin?" dedikleri...