Tütsü yakmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız yazımızda. Ama en önemlisi de evde nasıl yapabileceğimizi öğreneceğiz.


5 dakika


Tütsü yapımı

Tütsü var bugün yazımızda. Mısır’dan Mezopotamya’ya Asur’dan Sümerler’e uzanan bir tarih. 6 binden uzun bir tarihçesi var. Hem hastalıklara deva hem ritüeller için bir gereksinim. Nedir? Ne işe yarar? Nasıl yakılır? sorularına yanıt bulacağız. Ve en önemlisi evde kendimiz nasıl yaparız’ı çözeceğiz.

Güne güzel başlamak için 10 ritüel yazımızda da Tertemiz miyiz? yazımızda da bahsetmiştik bu hoş kokulu güzelliklerden. Sayfalarımızda doğa dostu yazılarımızda var. Hatta tariflerimizi de verdik. O zaman neden kendimiz yapmayalım!

Büyüleyici kokularıyla tütsü

Törenlerin büyülü dumanı. Meditasyon yaparken kokularıyla bizi rahatlatan. Hadi tanımına bir bakalım. Vikipedi şöyle tanımlamış:

“Eski Türkçe tütsüg “duman çıkaran nesne” sözcüğünden evirilmiştir.”

TDK Sözlük‘te ise şu kelimelerle anlatılmış:

“Dinî törenlerde veya çevrenin güzel kokmasını sağlamak amacıyla yakılan kokulu madde, buhur”

Tütsünün tarihçesi

Aslında insanlık tarihi kadar eski desek yeridir. Ancak bizim bildiğimiz şekliyle kullanılması insanlığın avcı toplayıcı dönemine denk geliyor. Yani insanlık M.Ö. 3000’lerden beri özellikle dini törenlerde kullanmış buhur şekliyle.

Tütsüler (2)

Önce çok tanrılı dinlerde rahipler tanrı ile haberleşmek amacıyla kullanmışlar. Sonrasında mesela İslamiyet’te özellikle cuma namazlarından önce buhur yakarak ibadethanelerdeki kötü kokuları arındırmışlar.

Kızılderililer tanrıyla ya da doğayla iletişime geçmek, trans haline geçmek amacıyla kullanmışlar. Eski Türklerde de kötü enerjiyi temizlemek için yakmışlar.

Tabii ki sonrasında da bazı kapların içine yerleştirerek kullanmaya başlamışlar, böylece buhurdanlıklar ve tütsülükler çıkmış ortaya.

Ne işe yarar?

Evlerimizi, çalıştığımız alanları mis gibi kokularla doldurmak ilk amaç. Ya da kötü kokuları gidermektir amaç.

Bazen de haşereleri kovmak için kullanırız. Özellikle açık alanlarda sinekleri uzaklaştırmak için.

Meditasyon, nazara karşı, enerjiyi yükseltmek, bazı dini törenler de diğer amaçlardır.

Her koku ayrı bir amaca hizmet eder. Mesela turunçgil özleri konsantrasyonu artırır. Yasemin içeriği sakinleştirir. Ada çayını nazara karşı kullanırız. Sedir ağacını da olumsuz enerjiyi olumluya çevirmek için kullanırız. Lavanta da şifa verir, alerjiye iyi gelir. Palo Santo hem haşereleri kovar hem de meditasyon sırasında rahatlatıcı etki sağlar.

Çeşitleri

Tütsüler yapıldığı malzemeye ya da şekline göre çeşitli isimlerle adlandırılır.

Çubuk tütsüler bir bambu etrafına sarılmış bitki özlerinden oluşur. Stick çubuk şeklinde olanları da vardır. Bunlar sıkıştırılmış bitki özleridir. 30-60 dakika arası yanar.

Koni şeklinde olanlarsa üstten tutuşur ve aşağıya doğru daha yoğun duman çıkarır. Hintliler ve Çinliler daha çok koni şeklinde olan tütsüleri tercih eder.

Bazıları da sarmal şekildedirler, özellikle sarmal şekilli olanları sinekleri kaçırmak amacıyla kullanırız.

Yukarıda saydıklarım kimyasal işlemlerle yapılmış olanları. Bir de direkt yakılanlar var. Ağaç ya da demet şeklindedir. Bunların haricinde özellikle buhurdanlık içinde kullanılan toz şeklinde olanları vardır.

Kendimiz de yapabiliriz.

Evet, kendimiz de evlerimizde yapabiliriz. Öncelikle kimyasal içerikli olan ürünleri kullanmak istemiyorsak… Ya da içeriğini bilmediğimiz ürünleri kullanmak tedirgin ediyorsa…

Bununla ilgili bazı workshoplar ya da kurslar bile var. Ben de bugün size evde basitçe hazırlayabileceğiniz bir kaç öneri vereceğim sizlere.

Tütsüler (1)

İhtiyacımız olan topladığımız çiçekler, otlar, bitkiler… İp ve makas. Hepsi bu kadar.

“Hangi bitkiler daha uygun?” derseniz işte cevap. Karanfil ve gül çeşitleri, gardenya, yasemin, frezya, leylak, zambak, sümbül, sardunya, lavanta gibi kokulu çiçekler idealdir. Otlar arasında ise adaçayı, defne, okaliptüs, limon otu, kekik, biberiye… Vanilya ve tarçın çubuğu da güzel kokusuyla eşlik edebilir.

Eğer hoş kokulu yağları da eklemek isterseniz parfüm yapımında kullanılan 20 ml dipropilen glikol ve 10 ml istediğiniz kokulu uçucu yağ. Demet yapmadan önce bu karışımın içinde 24 saat bekletin bitkilerinizi.

Ve tabii ki yakarken ısıya dayanıklı bir kap kullanmayı unutmayın.

Gelelim yapılışına.

Demetler

Bir kaç gün önce ofisinize gelen buket çiçekler artık kurumuşsa onları kullanabilirsiniz. Ya da hafta sonunu bir orman yürüyüşü ile geçirmişseniz, topladığınız bitkileri de ekleyebilirsiniz. Belki de saksınızda vardır bazı çiçekler.

Mesela biraz lavanta, biraz reyhan… Lavanta sakinleştirir, uykuya geçişi kolaylaştırır. Reyhansa romantik bir kokudur. Yanına biraz da çam yaprakları ekleyin ki odanızın havası temizlensin. Önce bunları bir bezin üzerine serin. Eşit uzunlukta kesin, çiçeklerini ayırın.

Sonrasında bir araya getirin. Alttan başlayarak yukarıya doğru sıkıca sarın. Sonra da asın bir yere, kurusunlar. Kuruturken dikkat etmeniz gereken tek şey doğrudan güneş görmemesi.

Konik tütsü

Elinize bir koni kalıp alın. Toplandığınız bitkileri iyice ezin, dövün ya da değirmende çekin. Sonrasında balla bağlayın birbirine. Ve karışımı bastıra bastıra koninin içine itin. Ortasından bir kürdanla delik açın. Sonra güneşte kurutun. Ama mutlaka kapalı bir kapta saklayın kullanmadığınız zaman.

İşte tütsünüz hazır. Şifa olsun diyelim.

#tütsü #evdetütsüyapımı #tütsüyap


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments