Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaGeziYorumDijital GeziUkrayna Turu; Şehirleri ve Müzeleriyle

Ukrayna Turu; Şehirleri ve Müzeleriyle

Sanal müze turumuza Ukrayna kültürü ile devam ediyoruz. Dijital Gezi ile Ukrayna Müzeleri… Açık Hava müzelerinden, şehir turlarına, tarih ve sanat müzelerini Gezi’yorum.


2 minutes


Ukrayna Turu belki de hepimizin hayallerindeydi. Belki de, çok üzgünüm ki, sadece, dijital olarak gezebileceğimiz yerler artık.

Hiç bir ülkenin önemi yok. Savaş çocuklar başta olmak üzere tüm insanlığı katlediyor. Aileler, evlatlar, yuvalar yıkılıyor. Bir kültür zarar görüyor.

Kültürün en önemli damarlarından bir tanesi de sanat şüphesiz. Sanatın koruyucu kaleleri müzeler; o toprakların geçmişi, yaşanmışlığının en önemli kanıtı.

Şimdi gerçekte buralar ne haldedirler bilinmez. Ancak teknoloji sayesinde Ukrayna Kültür ve Sanatını dijital olarak ziyaret etmenin an itibariyle gerekli olduğuna ve çok önemli bir farkındalık yaratacağına inanıyorum.

Üç farklı site ile gezi rotamızı çiziyorum.

Önce Discover Ukraine ile 360° şehir turları.

Ukraynayı keşfet sitesi ile Kiev, Odesa, Çernivtsi, Harkov, Dneppropetrovsk, Zaporijya, Çerkassi ve Vinnitsa Bölgeleri hazırlanmış. Her bölgenin içinde ise yörenin önemli kültür alanları ve merkezlerini gezebiliyoruz. Sitede dolaşırken, sağ tarafta bulunan “ℹ️” bilgi kısmını da açmayı unutmayın.

İşte karşınızda tüm şehir ve önemli merkezleriyle;


Ukrayna Turu ‘nda İkinci Sırada; Ukrayna Açık Hava Müzeleri

Ukrainian Open-air Museums sitesinde yer alan müzeler şu şekilde

  1. Uzhgorod Ulusal Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi;
  2. Pirogovo’da Ukrayna Ulusal Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi;
  3. Açık Hava Müzesi “Mamaeva Sloboda”;
  4. Orta Naddnipryanshchina Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi;
  5. “Bodan Khmelnitsky Konutu” Açık Hava Müzesi; (Çerkasi)
  6. Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi “Shevchenko Guy”; (Lviv)
  7. Açık Hava Müzesi “Zaporizhzhya Sich”. (Zaporijya)

Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olan Pirogove Kiev’de bulunuyor. Pereiaslav – Khmelnytskyi Halk mimarisi ve Serednia Naddniprianshchyna Yaşam Müzesi; Yaşayan müze unvanını sürdüren ender bölgelerden.


Son olarak ise; Museum Online

Modern heykel müzesinden, Çernobil’e, Kalelerinden malikânelerine, kilisesine, ulusal tarihinden, edebiyat müzelerine kadar yanlış olmadıysa 31 adet saydım. İncelemek ve gezmek isteyenler için Ukrayna sanat ve tarih müzeleri portalına alttaki butondan ulaşabilirsiniz.


Sanal Ukrayna Turu

Belki hepimizin hayal köşelerinden bir yerinde Ukrayna vardı. Görmek isteyip de gidemediğimiz sanatının ve kültürünün içinde dolaştık dijital de olsa. Sanki sokaklarında dolaşıyormuş da, savaş hiç olmamış gibi.

Evet, savaş aslında ailelere, kültürlere, geçmişe ve de geleceğe vurulan en büyük darbe. Bir ülkenin çocukları ölüyor, kültürü, geçmişi geleceği ölüyor. Bizim sanalda dolaştığımız o sokaklarda, o çocuklar hiç dolaşamayacak artık.

Savaşlar tümden olmasa artık, bir de çocuklar ölmese… Dediği gibi şairin;

..Kapıları çalan benim, kapıları birer birer. Gözünüze görünemem, göze görünmez ölüler… …Çalıyorum kapınızı, teyze, amca, bir imza ver. Çocuklar öldürülmesin; şeker de yiyebilsinler.

Nazım Hikmet Ran

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Potin Satarım

Potin satarım, güzel Cumhuriyet kadını Adile'nin öyküsü. Avukat Adile Hanım'ın. Takılı kaldığı geçmişindeki çocuk Adile'nin desek daha mı doğru? Sizleri çok eskilere, çocukluğunuza götürecek bu hikayede belki de eksik parça sizdedir. Kim bilir?

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

TBMM İlk Meclisler

TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü 23 Nisan. O günün tarihin değiştiği meclis binaları şimdinin tarihi anlatan müzeleri. Çevrimiçi ziyaret zamanı...

Atatürk’ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası

Atatürk'ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası. Ulu önderimiz, canımız atamızın Anıtkabir'de bulunan mezar odasına TSK vesilesiyle dijital ziyaret.

İstanbul’da 5 mekan 5 sergi

Bu günlerde İstanbul pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Seçtiğimiz örneklerle keyifli bir tura ne dersiniz?

ispanya turu; dijital gezi

ispanya turu yapmaya hazır mısınız? Üstelik dijital gezi rahatlığında. İspanyol kültürü açısından 9 önemli noktayı GeziYorum