Cumartesi, Şubat 4, 2023
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda… Gururla “PaylaşıYorum”


4 dakika


Unvansız Gönüllüler

Sitemizin bir sloganı var; “Sosyal Farkındalık Sorumluluğu” Sosyal, sorumlu ve farkında olmak için son derece özen gösteriyoruz. Ve aynı dili konuştuğumuz kişi ya da kurumlarla karşılaşınca da hemen paylaşmak istiyoruz. İşte bugün de öyle bir gün.

Gururla Paylaşı’Yorum.

Duyduk duymadık herkesin haberi olsun. Tanıştırayım, karşınızda; Unvansız Gönüllüler

Aralarında yöneticiden avukata öğretmenden öğrenciye pek çok meslek kolundan gönüllü var. Ama onlar; Kar amacı gütmeden, hiç bir kuruma bağlı olmadan, tamamen gönüllü olarak bir araya gelen proje kahramanları.

Unvanını portmantoya asabilirsin

Adları neden unvansız?

“Sosyal sorumluluk alanında; belediye başkanı olmadan, okul müdürü olmadan da etkili, faydalı şeyler yapabiliriz. Biz buna inanıyoruz. İhtiyacı olana destek vermek, insanları da sosyal sorumluluğa teşvik etmek için bu yolda neden “gizli kahraman” olmayalım diyerek belirledik adımızı.” diyorlar.

Aslında ne kadar da haklılar. Malum “ismi lazım değil”, pek çok kişi ya da kurumun; en önemli reklam başlığı göstere göstere sosyal sorumluluk!… Amaçtan çok araç.

Şeffaflık ilkesine son derece özen göstererek, etiketlerini değil, projelerini gösteriyor Onlar. Bu daha önemli, daha doğru ve çok daha güven verici, öyle değil mi?

Amaçları

Toplumdaki yoksulluğun, açlığın ya da eğitimde ki eşitsizliğin mücadelesine omuz vermek için uğraşıyorlar.

Mesela dezavantajlı bölgede yaşayan çocuklar, neden diğer akranlarının erişebildikleri olanaklara erişemesin? Neden bilimden, teknolojiden, kültür sanattan ya da nitelikli eğitimden yararlanamasın?

Ya da neden ihtiyaç sahipleri temel ihtiyaçlarına ulaşamasın?

Aslında ne kadar da temel hedefler değil mi? Üstelik hepimizin gönlünde bir yerler, bu şekilde atıyor. İşte Onlar da bu sebeplerle, sadece düşünce de bırakmayıp, harekete geçebilmiş kahramanlar. (Üstelik tanınmak, etiketlenmek gibi dertleri de yok.)

Belki daha fazla insanı mutlu edebilmek adına, daha çok gönüllüye ihtiyaçları var o kadar.

Çalışma Alanları ve Projeleri

Saymakla bitmez, en güzeli sizin onları yakından tanımanız. Bir kaç örnek vererek özet geçmiş olayım. Doğa ve çevre kurulları var mesela. Arılar var. Toplumsal Fayda projelerinde, engelsiz projeler yapmışlar. Kıyafet ya da oyuncak destekleri. Adına “Dost Market” dedikleri bir de gıda bankası projesi var ki, gerçekten yürekten kutlanmaya değer.

Eğitim için; anaokulu da restore etmişler, bilgisayar ya da kırtasiye destekleri de topluyorlar. Ama çok özel bir projeleri daha var.

unvansız gönüllüler - miniklerden dilekler

O minicik ellerden gelen mektupları, gönüllülerle eşleştirmek. Çocukların gönlünden geçirdiği, kendi diliyle kaleme aldığı hayalleri için gönüllülerle aralarında köprü olabilmek ❤️

Onlar düşünmekle kalmayıp, harekete geçmiş, başarmış kahramanlar!

Yani “oluyor” un kanıtı. Yeter ki isteyelim. Belki bu başarıya ortak olarak sizler de bu kahramanlığın bir parçası olabilirsiniz. Üstelik yapılabilecek her türlü fikre ilham olabilmek bile çok önemli.

Yazımın sonunu onlardan gelen bir mesajla bitiriyorum.

Gönüllü Olmayı Düşünenlere Mesajımız

            Dünyaya, ülkemize daha büyük resimden bakmaya ihtiyacımız var. Genç nesil olarak lisede, üniversitelerde aldığımız eğitimleri sadece mesleki bazlı kullanmamak lazım. Yetişkinler olarak tecrübelerimizi sadece ticarette, iş geliştirmede kullanmamak da lazım. Bu bilgileri, birikimleri kar amacı gütmeden de kullanabiliriz. İşte o zaman sosyal sorumluluk bilinciyle daha yaşanabilir, daha eşit, daha bilinçli bir toplum haline gelebiliriz.

Örneğin, bir görme engelli için kitap okuduğunuzu düşünün, bir de o kitabı o engelli arkadaşımızın ne arzuyla ve mutlulukla dinlediğini. Ya da hayatında hiç deniz görmemiş çocuklar için bir gün boyunca onlarla sahilde uçurtma uçurmayı hayal edin.

Bağış yapmak, gönüllü olmak ya da en azından incelemek için, derneğin tüm irtibat bilgilerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Unvansız Gönüllüler Derneği Resmi İnternet Sitesi

Instagram | Facebook | Twitter | Linkedin | Youtube


Elinize, gönlünüze, emeğine sağlık. Dilerim ki çok daha fazla kitleye ulaşıp, bir çok güzelliğe daha köprü olursunuz. İyi ki varsınız… 🥇

Dünyayı güzellik kurtaracak”

Budala, DOSTOYEVSKI
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Bir Dilek Tut

Bir Dilek Tut... Hayati tehlikesi olan hasta çocuklarımızın bir dileğini gerçekleştirerek kahraman olma şansımız olsaydı...

Zeka Vakfı

Zeka Vakfı. TZV. Belki de çok zeki olduğumuzdan kullanmadığımız bu yeteneğimizle ilgili, çok ciddi çalışan bir vakıf olduğunu biliyor muydunuz?

iyilik paylaş!

iyilik paylaş. Doğum günü hediyenizi; sivil toplum kuruluşlarına yatırılmak üzere bağış yaparak kampanya yaratabileceğinizi biliyor musunuz? Kampanya yaratıcılarının doğum günlerinde çevrelerinden hediye ya da benzeri sürprizler yerine bağış talep edebildikleri bir modelimiz var

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK ? Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı