Perşembe, Haziran 30, 2022

Vecihi Hürkuş

Dünya Sivil Havacılık Günü anısına.. Kurtuluş Savaşının ilk ve son uçuşunu yapan pilotun hatırasıyla


3 dakika


Bugün Dünya Sivil Havacılık Günü

Uluslararası sivil havacılığın evrensel kurallarını belirleyerek dünya genelinde emniyetli ve düzenli bir şekilde işlemesi amacıyla kurulan Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO), 1992 yılında aldığı bir genel kurul kararı ile kuruluş tarihi olan 7 Aralık’ı  “Uluslararası Sivil Havacılık Günü” olarak ilan etmiştir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

Başta gökyüzünde çalışan olmak üzere, gökyüzü-havacılık için görev yapan tüm çalışanların Sivil Havacılık günü kutlu olsun. 

Özel Bir Havacı Anısına

1977 yapımı Ertem Eğilmez filmi Gülen Gözler hepimizin bıkmadan gülümseyerek izlediği özel bir eser.  Hatırlarsanız filmde pek çok usta yer alıyor. Şener Şen filmde Fikret ‘e (Ayşen Guruda) aşık ama babası (Münir Özkul) O’nu bir türlü Vecihi’ye vermiyor.

Vecihi bir pilot. Tıpkı kısacık hayatına pek çok başarı sığdırmış olan Vecihi Hürkuş gibi. Ne ince, ne özel bir nükte değil mi?

Vecihi Hürkuş
Vecihi Hürkuş

Vecihi Hürkuş Kimdir? 

Vecihi Hürkuş (06.01.1896 – 16.07.1969) , Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir. Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretmiştir.

  • Kurtuluş Savaşının ilk ve son uçuşunu kendisi yapmıştır.
  • İzmir (Gaziemir – Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur.
  • İstiklal Madalyası sahibi de olan Hürkuş’a TBMM tarafından üç kez takdirname verilmiştir. (Üç takdirname verilen tek kişidir.)
  • 1923 yılında ilk Türk uçağını imal eder ve uçağını uçurur ancak ödül yerine ceza alır. (İzin verecek merci olmadığı için, izinsiz havalanmış, bu yüzden de cezalandırıldığı söylenmektedir.)
  • 1930’da Kadıköy’de kiraladığı bir kereste dükkanında ilk Türk sivil uçağını imal eder. Kadıköy’den kalkan uçak Ankara’ya kadar gider. Uçabilirlik sertifikasını verecek merci bulamayınca uçağı parçalayarak Prag’a götürür ve orada sertifikasını alarak İstanbul’a uçarak geri döner. (Tayyareye ait statik raporu gibi resmi evrak önce Çek diline çevrilmiş, uçak gelince tekrar monte edilerek uçağın malzemeleri ve her türlü teknik kontrolü yapıldıktan sonra uçuşu istenmiş. Her türlü uçuş şekilleri ile uçuşun kontrolü tamamlanmıştır. Hürkuş 23 Nisan 1931’de Çekoslovakyalı yetkililer tarafından civardaki bir gazinoda düzenlenen bir törenle, başköşesinde “Yaşasın Türk Tayyareciliği” yazılı bir pankartla onurlandırılarak uçuş müsaadesini almıştır. “Kaynak Sözcü Gazetesi”)
  • 1932’de Vecihi Sivil Tayyare Mektebi isimli ilk Türk Sivil Havacılık Okulu’nu açmıştır. Okulda ilk Türk kadın pilotu olan Bedriye Gökmen ile birlikte 12 pilot yetiştirmiştir.
  • 1937 yılında Türk Hava Kurumu, Hürkuş’u mühendislik eğitimi alması için, Almanya’daki mühendislik okula gönderdi. 1939 yılında mezun olarak ülkesine dönen Vecihi Hürkuş’a iki yılda mühendis olunmasının imkânsızlığı gerekçesiyle uçak mühendisi ruhsatı verilmedi
  • 1954 yılında ilk sivil havayolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı kurmuştur ancak; kazalar, kaçırılmalar ve sabotajlar gibi sebeplerle şirket uçuştan men edilmiştir.

işte “havacılık” ile ilgili bir ömür geçirmiş olan Vecihi Hürkuş hakkında derleyip toparlayabildiğim bilgiler. 

Sivil Havacılık Günü kutlu olsun.


Vecihi Hürkuş
Vecihi Hürkuş

Önerilen kategori Unutmuyorum

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Tarihimizde Bilinen İlk Türk Kadın Mitingi

İlk Türk Kadın Mitingi 10 Aralık 1919 tarihinde düzenlendi. Kahraman Türk Kadını Kastamonu'dan tüm vatana, tüm dünyaya sesine yankı buldu.

Yörük Ali Zeybeği, Türküsü, Müzesi… Efelerin Efesi

Yörük Ali; O Efelerin Efesi.. Dillere destan olan kahramanlığı türkülere zeybeğe sığmayan yiğit.. Efe, Efelerin Efesi. Türküyle, zeybekle..

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)

Atatürk Orman Çiftliği 1925 doğumlu; hayal değil gerçek. Ve günümüz teknolojisinde dahi MİLENİUM PROJE olarak adlandırılmaya layık hediye.

Köy Enstitüleri Yeniden Varoluş Hareketi

Köy Enstitüleri 'nin kuruluş amacı ile birlikte eğitimdeki yeri, tarımın iyileştirilme sürecindeki önemi ve halkın azminin zaferi.