Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaArt'ıYorumYapay Zeka ve Sanat

Yapay Zeka ve Sanat

Yapay Zeka ve Sanat

Yapay zeka ile sanatın buluşması sanatı farklı bir boyuta taşıyor. Teknolojinin geldiği son nokta sanatta heyecan verici yeni yollar açıyor.


7 dakika


Sanat; bir duygunun, bir güzelliğin tasvirinde kullanılan yaratıcılık gerektiren faaliyetler bütünüdür. İnsanlık var olduğu zamandan beri sanat da vardır diyebiliriz. Mağara duvarlarına yapılan resimlerden günümüzde yapay zekanın yaptığı resimlere kadar.

Resim Sanatı ve Yapay Zeka

Resim sanatı, mağara duvarlarına yapılan hayvan figürleri ile başlar. Önceleri iletişim için kullanılan resim, daha sonra duyguların dışavurumu için kullanılmıştır. Kesinlikle insanın dış dünyada gördüğünü iç dünyasıyla anlamlandırarak çizmesi, sanatı hayatın önemli bir parçası haline getirmekte.

Mağara resimlerinden Rönesans’a Empresyonizmden Ekpresyonizme ve çağdaş sanata kadar birçok evrimden geçen resim sanatında şimdi de dijital zeka etkisi gündemde.

Mesela en kesin örnek. Fransa Lascaux Mağarası (Boğaların Büyük Salonu –  yaklaşık M.Ö 16000–14000)

Yapay zeka artık hayatın her alanında

21.yy teknoloji  çağı. Artık kullandığımız her alet akıllı. Yani bir şekilde bu zekanın ürünü.  Bu sebeple mevcut durum sanat için de geçerli artık.

Bu teknoloji, insan zekasını taklit edebilen ve topladığı verilerle daha da gelişebilen sistemlerdir. Bu sistemler, müziği, resmi veya videoyu oluştururken daha önce topladıkları bilgilerden faydalanıyor. Kullanılan yöntemin adı ,GAN (Generative Adversarial Networks) yani Üretken Karşıt Ağlar . Bu yöntemde GAN, bir parça oluşturmak için birbirine karşıt çalışan iki makine zekâsından oluyor. Oluşturucu ve ayırt edici olarak bilinen iki karşıt zihin.  GAN’a büyük bir veri seti verildiğinde oluşturucu rastgele veri oluşturur. Daha sonra oluşturduğu verileri, veri setinde bulunan sanatsal görüntülerle eşleştirerek ayrıştırarak kendi orijinal çıktısını verir.

ilk yapay zeka portre

Yapay zeka ile sanatın buluşması

Bugünlerde böylesi üretilen eserlerin sergileri gittikçe artmakta. İstanbul’da DasDas’da da Parallel Universe sergisi bu amaçla izlenebilir. Mesela sergide teknoloji sayesinde Van Gogh ya da Osman Hamdi Bey’in önemli ve bilinen eserlerinin içinde gezilebiliyor. Sözün sonu. Eserler arasında şiirsel bir yolculuğa çıkmaya çağıran sergide, oluşturulan gerçekliğin, bilimsel ve de ayrıca bilinçli, kesinlikle şiirsel kırılması izleyici de farklı bir deneyime yol açıyor.

Son olarak; teknoloji nerede olursa olsun sanat onun hep yanında ve mutlaka peşinde olacak. 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

İstanbul’da 5 mekan 5 sergi

Bu günlerde İstanbul pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Seçtiğimiz örneklerle keyifli bir tura ne dersiniz?

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK ? Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Resim ve Müzik; Boyadığın Resmin Müziği

Resim ve müzik. Boyadığın resmin müziğini duymak nasıl olurdu? Üstelik gökyüzü, su altı, cadde ya da sadece tuval üzerinde. Fülüt, keman?

Neşeli Hayat, Ho Ho Ho: İyi Seneler

Neşeli Hayat 2009 yapımı bir Yılmaz Erdoğan filmi. Belki de Erdoğan filmlerinin en trajikomik olanı. Noel Baba'dan habersiz bir Noel Baba. "Ho ho ho, iyi seneler." İzli'Yorum