Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaSeviYorumÇocuğumYeni Eğitim Öğretim Yılı Başlamadan Önce

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Başlamadan Önce

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Başlamadan Önce

Yeni eğitim öğretim yılı LGS, YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte yavaş yavaş başlıyor. Önemli tarihler ve hatırlatmalar için Ayşegül Yıldız kaleme aldı.


5 dakika


 

Yeni eğitim öğretim yılı başlamadan sizlere LGS ve YKS sonuçları ile ilgili hatırlatmalarımla bir MERHABA;

Sevgili Veli ve Öğrencilerim; bugüne dek hep sınavlardan bahsettik önceki yazılarımda . Şimdi sıra sonuçlarda…

LGS sonuçları açıklandı.

Öğrencilerimiz Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden sonuçlarına ulaştı. Yapılan resmi açıklamalara göre ortalama olarak öğrenciler yüzde 93 oranında tercihlerine yerleştiler. LGS tercih süreci nakil dönemi ile devam edecektir. Nakil takvimi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şöyle belirlenmiştir.

Birinci Nakil Dönemi:26-30 Temmuz 2021
Birinci Nakil sonuçları : 02 Ağustos 2021
İkinci Nakil dönemi : 02-06 Ağustos 2021
İkinci Nakil Sonuçları: 09 Ağustos 2021

LGS sürecindeki handikap şudur ki; öğrenciler ağır bir sınav maratonunda çıktıktan sonra yerleştikleri okullar konusunda ne kadar mutlu oldular ya da olacaklar. Puan ile öğrenci alan okullara ilgi azaldıkça eğitim süreci baltalanmaktadır. Yine bu süreci hep beraber izleyip göreceğiz.

YKS

Daha önceki yıllarda genel olarak temmuz ayının 20 sinden sonra açıklanan YKS sonuçları bu sene 4 Ağustosa çekildi. Ayrıca resmi tercih dönemi ise 5 Ağustos olarak ilan edildi. Daha önceki yıllarda öğrencilere okul ve meslek gurupları üzerine araştırma, düşünme şansı veren ÖSYM, bu sene gençleri bu haktan mahrum bıraktı. Maalesef böyle bir kararın tam olarak gerekçesinin ne olduğunu şu anda tahmin etmek zor. Ama yine en büyük oranda olumsuz etkiyi alacak olan kesim öğrencilerimiz ve velilerimiz olacaktır.

Ayrıca bu düşünme sürecinde öğrencilerin bilgi almasını kolaylaştırmak adına çalışmalar yapan tüm yüksek öğretim kurumlarının bu kadar kısa sürede tanıtım ve bilgilendirme yönlendirmelerinin kısıtlı, dar bir zaman diliminde olacağı çok aşikar.
Bir günlük bir süreç sadece sınavın sonucu kabullenmek ve olası şoku atlatmak adına bile yetersizdir. Dolayısı ile öğrencilerimize şimdiden araştırmalarına başlamalarını öneriyorum. Ve bu doğrultuda üniversiteler hakkında bilgi toplamalarını tavsiye ediyorum.


Yeni Eğitim Öğretim Yılı 6 Eylül’de Başlıyor.

Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, 6 Eylül itibari ile okulların açılması yönünde tüm hazırlıkların tamamlandığını söylüyor. Fakat son günlerde artan vaka oranları ister istemez soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

COVİD 19 un çeşitli varyasyonlarının da gündeme gelmeye başladığı bu dönemde okullar açılsa bile tekrar uzaktan eğitimin desteğine ihtiyaç duyulması olası gibi gözükmektedir.

Umuyorum ki 2021-2022 eğitim öğretim yılı tüm insanlık ve eğitim camiası adına pandeminin son demlerinin habercisi olur.

Sevgilerimle…

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Ayşegül YILDIZ
Ayşegül YILDIZhttps://yenibirsoluk.com/
Yaşayarak öğrenen ve öğrendikçe aktarmaktan keyif alan bir eğitimci.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Ayşegül YILDIZ
Ayşegül YILDIZhttps://yenibirsoluk.com/
Yaşayarak öğrenen ve öğrendikçe aktarmaktan keyif alan bir eğitimci.

İlgili Yazılar

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

YKS ve Sonuçları…

YKS Sonuçları açıklandı. Şimdi yepyeni bir maraton başlıyor. Mezuna kalanlar, kayıt hakkı kazananlar ve yeni başlayan sınavlarla...

On Sekiz Yaşıma Mektup

On sekiz yaşınızı hatırlıyor musunuz? Bitmiş çocukluk ve erken gençlik yıllarınızı... Şimdi tam da bu yaşınızdan sizi duysaydı?

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çocuklarda yaz hastalıkları var Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Sevil Öztürk'ün köşesinde. Hastalıklar, nedenleri ve çözümleriyle...