Yeni yıl yeni dilekler ile hoş gelsin yaşlı dünyamıza. 2020 pek de iyi geçmedi. Hastalıklar. Savaşlar.  2021 güzellikler getirsin.

Yeni yıl : dünyanın doğum günü

Kaç milyon yaşında koca, yaşlı, şişko dünya? Biz sadece milattan sonrasını kutluyoruz.  2020 yıl. Bir kez de harflerle yazayım iki bin yirmi yaşını bitirip iki bin yirmi bir yaşına girecek dünyamız. Ondan öncesi çoook fazla. Bir toz bulutundan döne savrula dönüşe geçem milyon yıllar. Çok eziyet ettik sana, biz insanoğlu. Çok haksızlık yaptık, durmadan sömürdük seni. Doğum günün kutlu olsun DÜNYA. Yeni yıl sana da güzellikler getirsin artık.

Yeni yıl için her gün yeni bir dilek

Dilek Kavanozu (2)

Paylaşımları içimde mutlu hisler yaratan Anette İnselberg’in çok hoş bir yayını oldu aralık ayının başında. Yeni yıl için bir dilek kavanozu.   

Bir kavanoz alıyorsunuz, üzerine “oldu” yazıyorsunuz ve içine aralık ayı boyunca her gün bir dilek yazıp atıyorsunuz, bir dilek kumbarası yani. Ne kadar mutluluk dolu bir kavanoz bu, nasıl umutlu bir çalışma.

Dileklerinizi yazarken bencillikten kaçınmak gerekir bence tıpkı yaşarken de kendimizle birlikte bütünü düşünmemiz gerektiği gibi. Yaşam çiçeğini düşünün. Hepimiz tekiz ama bir bütünün de parçasıyız. Hayatlarımızı biraz sadeleştirerek, doğaya daha saygılı biçimde yaşamayı hedefleyen dilekler yazın lütfen.

Benim dileklerimde böyle olacak yeni yıl için. Her gün için bir dilek yazıp atacağım şimdi. Bütünden başlayarak kendime iyi dileklerimi göndereceğim geleceğe.

Şimdi gelelim benim yeni yıl dileklerime

İlk 10…

Dilek Kavanozu (1)
 • 2020’nin bizi birbirimizden ayıran hastalığı Covid 19 virüsünün artık dünyadan silinip gitmesi, bir daha böyle bir hastalıkla karşılaşmamak olacak sanırım ilk dileğim tüm insanlık adına.
 • Yeni yıl savaşsız, terörsüz bir gelecek getirsin dünyaya. Çocuklar savaşlar nedeniyle ölmesin, vatansız kalmasın hiç.
 • Dünyanın bize sunduğu kaynakları doğru kullanmayı diliyorum. Kaynakların sınırsız olmadığını kabullenmeyi, eşit dağılımın sağlanabilmesini, dünyada aç çocukların kalmamasını diliyorum.
 • Yeni yıl şiddetsiz geçireceğimiz bir yıl olsun lütfen. 2021 1 Ocak’tan itibaren güzelleşsin dünya. Televizyonlarda, gazetelerde artık şiddet haberleri okumayalım artık.
 • Kadının toplumdaki yerinin artık daha sağlam olduğu, kadına yönelik şiddetin olmadığı, kadınların istismara uğramadığı, haklarının iade edildiği bir yıl hatta yıllar olsun bundan sonra.

 • 2020 yılında yaşadığımız pandemi boyunca en büyük çileyi çeken sağlık çalışanlarının haklarına kavuştuğu, artık hak ettikleri saygıyı gördükleri bir yıl olsun.
 • Ve Cumhuriyetimiz. Atatürk ve Cumhuriyet’in bize kazandırdıklarının farkında olarak, gerektirdiği çalışmalarla daha aydınlık bir geleceğe taşıdığımız bir yıl olsun ülkemizi.
 • Çocuklarımız için eğitimin en iyisini, en aydınlığını diliyorum. Bizi geleceğe taşıyacak onlar çünkü. Bu dünya onlar için bize emanet. Sadece okullarda verilen öğretimle değil de hayatı, doğayı sevme fikriyle aydınlatalım onları.

Yeni yıl dileklerim devam ediyor

 • Tarım, atalık tohumlarımız, çiftçiler, ayçiçekleri… Kaybetmek üzere olduğumuz topraklar, göç etmiş olan çiftçiler yeniden bereketle tanışsınlar.
 • Tüketmeyelim dünyayı, yeniliyorum iç içe geçmiş dileklerimin arasında. Üretelim, kendi topraklarımızda kendi insan gücümüzle en iyisini, en güzelini. Görsün dünya.
 • Dedikodudan, hırstan uzak bir dünya. Evet yarış olmalı ama hem kendimizi hem dünyayı geliştirecek dozda bir yarış saygıyla diliyorum.
 • Müzik ve sanat dolu bir yıl da olsun. Ruhumuz sanatla dolsun. Rengarenk boyayalım dünyayı, dans edelim özgürce. Kanatlansın ruhlarımız.
 • Güzel dostluklar biriktirelim geleceğe, yeni sımsıcak dostluklar olsun hepsi eskileri kaybetmeden.
 • Sınırların kalktığı, saygının hakim olduğu bir dünya dilemek insanlık adına çok mu olur ki?
 • Dermansız hastalık kalmayacak şekilde evrilmesini istiyorum sağlık sisteminin belki biraz ütopik bir dilek bu.
 • Bol kahkahayla beynimizi kandırmak ve yeniden mutlu bir beyin programlamak belki.
 • Tarihe yer etmiş büyük kütüphanelerin her yanı sarmasını istiyorum dev alışveriş merkezlerinin yerine. Daha çok okunsun diye.
 • Daha çok dokunalım birbirimize yeni yıl ve hatta yıllarda. Daha çok iyilik, güzellik yapalım. Gülümseyerek başlayalım, elini tutalım ve yardım edelim birbirimize.

Ve son yeni yıl dilekleri biraz da kendime….

 1. Kuzum ve tüm çocuklarımız için yeni yıl dileğim; çok mutlu olsunlar attıkları her adımda. Biz hep destek olalım bir dağ gibi arkalarında ama onlar kendi kanatlarıyla uçabilsinler.
 2. Çalışma ortamım ve hepinizin işyerleri güzel bir enerjiyle dolsun. Kimse kimseyi kıskanmasın, iş üresin biz gururlanalım.
 3. Sağlık olsun hepimiz için. Bir nefes sıhhatin değerini bilerek yaşayalım.
 4. Para maalesef bunu bir dilek olarak kabul etmeyi reddetse de bünyem tüm dileklerimi/zi gerçekleştirmek için gereklilik. Paranın da değerini bilelim.
 5. Bir ağaç dikmek istiyorum bu yıl da, balkonumda bir yeşil yaratmayı da geçen yıllarda olduğu gibi toprağa dokunmak dileklerim arasında.
 6. Çok daha güzel yazılarla bir araya gelmek. Satırların arasında kendinizi bulmanız, gülümseme yaratmak dudaklarınızın kenarında ya da düşündürebilmek sizleri.
 7. Annem için ve kızım için bir anı bırakmak istiyorum siz de yapabilirsiniz bunu sevdikleriniz için, henüz ne yapmak istediğime tam karar verememiş olsam da dileklerimden biri bu.
 8. Yeni yıldan dileğim mutlu küçük bir karavan, hayal ettiğim bir manzaraya uyanmak.
 9. Hak ettiğimiz güzel tatilleri yaşamak. Deniz kenarında belki, belki dağın başında ağaçlara arkadaş. Gönlümüz nasıl istiyorsa öyle tatiller yapabilmeyi diliyorum.
 10. Mutlu bir yuva. Başımızı sokabileceğimiz, içinde sıcacık yaşayabildiğimiz bir çatı. En güzel ev kişiye ait olan bir evdir. Evsiz insan kalmasın dünyada.
 11. Ve aşk tabii ki. Hepimize düşünüldüğümüz, önemsendiğimiz ve özlendiğimiz bir aşk diliyorum. Dünyayı aşk kurtaracak çünkü.
Yeni yıl…….

Tüm dünyaya neşe, mutluluk, sağlık, bolluk ve bereket getirsin. Dünyaya ve bana…

Ve BİRİKİYORUM ailesi olarak çok uzun yıllar yazmanın da ötesinde çok daha güzel projelerde hep birlikte birikmek ve biriktirmek üzere…

MUSMUTLU YILLAR…


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments