Perşembe, Haziran 30, 2022
Önceki İçerikDeprem Kahramanları AKUT
Sonraki İçerikÇalışanları Takdir

Yeşilay Kolu

Yeşilay Kolu olan var mı ilkokulda? Yeşilay Haftasında yaptığınız etkinlikler? Çocuk kalbinizle ile sigaraya açılan savaşı hatırlayanlar peki?


3 dakika


O zaman, hoş geldin, 1-7 Mart Yeşilay Haftası. 

Ben ilk okuldayken öğrencilerin kollarına taktıkları kolluklar vardı. Kızılay Kolu, Kütüphanecilik Kolu, Temsil ve Müsamere Kolu, Yeşilay Kolu… O kolun, okul genelinde her sınıftan bir kaç gönüllüsü ve başlarında da öğretmeni vardı. İlgili hafta geldiği zaman müsamereleri bu kolun öğrencileri hazırlar ve yıl boyu diğer öğrencilere örnek olurdu.

Tüm kollarda çalışmayı çok severdim ama bana en uzak olan Yeşilay Koluydu. O zamanlar bağımlılıklar bu kadar çeşitlenmemişti. Alkol vardı bir de sigara… Sonradan sonraya bağımlılık yapan kötü maddeler çıktı ama bizim çocukluğumuz da pek savaşılacak durumda değildi bu sonuncusu…

Benim bildiğim, alkol bütün kötülüklerin anasıydı ve sigara içmek kötü, çok kötüydü. Büyüklerimizi içmemesi konusunda uyarmalıydık. Çünkü Onlar bizi sever ve üzülmemizi istemezlerdi. Ailemiz, toplumumuz kirlenmesindi. Biz zaten kirlenmeyecektik.

Bağımlılıkla Savaş

Hala kol bandı var mı bilmiyorum. Ama Yeşilay konusunda eksik bildiğim bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. Yeşilay; Bağımlılıklarla mücadele eden bir kurum. Tüm bağımlılıklarla. 

Peki nedir bağımlılık? Bağımlılık bir hastalıktır. Üstelik ciddi bir hastalık. Önüne geçilmezse; sosyal, ekonomik, fiziksel ve ruhsal tahribatlar çok üzücü sonuçlara sebep olabilir.

Bağımlılık, zevke neden olan madde veya davranışların artan miktarlarda tekrarlanmasıyla oluşan biyopsikososyal ( biyoloji, psikoloji, sosyo- çevresel) bir bozukluktur

Wikipedia

Tütün ve türevleri, alkol, uyuşturucu madde evet önceden bildiğimiz ve kabul ettiklerimiz.

Gittikçe Büyüyen Yeni Tehditler?

Mesela kumar bağımlılıkları uğruna hayatları mahvolan aileler. Yalan söylemek zorunda kalan canlarınız, ciğerleriniz. Kahrolduklarınız.

Mesela Teknoloji bağımlılığı. Yanlış kullanılan internet yüzünden dağılan yuvalar, kararan hayatlar. Kullanmadığı zaman yoksunluk hissedip sanal hayatı gerçeğine tercih edenler.

Çözüm Var; Yeşilay Danışmanlık Merkezi YEDAM

Önemli olan bağımlılığı kabullenmek, bir hastalık olduğunu kabul etmek ve iyi olmak için çabalamak, gayret göstermek. 

Her ne olursa olsun hastalıklarla uğraşmak her zaman pahalıdır. Bağımlılık ise uzun tedavi dönemi gerektiren bir süreç. Ama Yeşilay’ın ücretsiz danışmanlık hizmeti her daim “gizlilik ilkesi” ile bağımlılık yardımı almak isteyen kişilerin ve ailelerin yanında.

yesilay_danismanlikmerkezi_yedam-01

YEDAM olarak tütün, alkol, madde, internet ve kumar oynama ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzenlerinin onarılmasını ve ilişkilerinin sağlıklı devam etmesini destekliyoruz.


Yeşilay Haftasında Ne Yapabilirim? 

  • Slogan “Bilgi Değiştirir, Kendin İçin Öğren” Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı nın özellikle Yetişkinler ile ilgili kısmını mutlaka oku, incele.
  • Yeşilay Tanıtım Kitapçığını Oku
  • Bir kere bile olsa Yeşilay Market‘ten alışveriş yap. Üstüne iyilik sağlık maske kutusu (19.90)  ya da Bağımsız Ol Bez Çanta (39,90) ya da o kadar çok alternatif var ki; iyisi mi lütfen incele!
  • Yeşilay Kolu hatırına afişleri incele 🙂
  • Okumayı sevdiğini biliyorum. İşte Yeşilay Dergisi arşivleri. İstersen satın alabilirsin de.
  • Gönüllü olmak isterseniz oda burada.

Yeşilay Kolu olmuş olmamış tüm çalışkan karıncalarımızın Yeşilay Haftasını kutluyorum. Biz öğrendikçe güzelleşerek değişecek dünya. 

Sağlıcakla ?‍♀️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Zeka Vakfı

Zeka Vakfı. TZV. Belki de çok zeki olduğumuzdan kullanmadığımız bu yeteneğimizle ilgili, çok ciddi çalışan bir vakıf olduğunu biliyor muydunuz?