Yılbaşı filmleri… En güzelinden, en sıcağından… Geçmişten bugüne film önerilerimiz olacak sizlere, sevdiklerinizle beraber izlemeniz için


5 dakika


Yılbaşı filmleri… Kalabalıklar içerisinde kutlayamıyor birçoğumuz, malum covid salgını tırmanarak devam ediyor hala. Zaten ekonomik sıkıntılar da elimizi kolumuzu bağlıyor. Ya da bu yıl yalnız olmak istediniz. O zaman size geçmişten bugüne çok güzel 5 film önerim olacak.

Sıcacık, dostluk kokan, aşk fısıldayan… İçinde şöminelerin çıtırdadığı, ışıklı ve kahkahalı evler… Güzel müzikler…

Ara ara sizlere film önerilerimiz oluyor. Mesela evlere kapalı kaldığımız dönemler için Karantina: Film Önerilerim vardı. Ya da Kadın Dayanışması Konulu ünlü Filmler.

Geçmişten Günümüze Yılbaşı Filmleri

En eskisinden en yenisine doğru sıralayalım.

Filmlerin ilki: Şahane Hayat / It’s a Wonderful Life

1946 yapımı bir film. En iyi yılbaşı filmler kategorisinde de bir numara olduğu kadar sinema tarihinin de en iyi filmlerinden. Film Frank Capra başyapıtı. İşte fragmanı. Başrolleri James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore paylaşıyor. Bir Noel gecesi intihar etmeyi düşünen işadamının hayatına bir koruyucu melek girer ve olaylar böylece başlar. Verdiği pozitif duygular nedeniyle ABD’de yılbaşı gecesi en çok izlenen filmdir.


Yılbaşı filmleri Soyguncular / OCEAN’S 11 ile devam ediyor.

Ardından gelelim 1960 yılına. Yine bir klasik. Ama bu kez işin içinde biraz da aksiyon var. 2. Dünya Savaşı’nda birlikte savaşmış sıkı dostlar bir araya gelirler. Bu kez yılbaşı gecesi büyük soygun yapmak isterler. Yönetmeni Lewis Milestone. Başroller de kimler yok ki; Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis, Peter Lawford, Akim Tamiroff, Angie Dickinson, Henry Silva, Richard Conte, Cesar Romero ve Shirley MacLaine… Film hakkındaki detayları buradan okuyabilirsiniz.


3. film; Harry Sally ile Tanışınca / When Harry Met Sally…

Aslında Sevgililer Günü film önerilerinden. Ama yılbaşı ruhunu da veriyor parti sahneleriyle. Bence sırf oyuncular için bile yılbaşı filmleri kategorisine girer. 1989 yapımı bir film ve işte bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Billy Crystal Harry’yi ve Meg Ryan ise Sally karakterini canlandırmıştı filmde. “Kadın ve erkek sadece arkadaş olabilir mi?” sorusunu gündeme getiren bir romantik komedi.

Yılbaşı filmleri devam ediyor…

Sıcak çikolatanız, battaniyeniz, atıştırmalıklarınızı hazırlamıştınız, değil mi? İki filmimiz daha kaldı. Hepsini sıraya alın. Yılbaşı filmleri pazartesiye kadar sürebilir aslında.

Ve tabii ki Aşk Her Yerde / Love Actually.

Romantik filmlerin en güzellerinden. 2003 yapımı. Senaryosu Richard Curtis’e ait, aynı zamanda yönetmiş de. Başrollerde Alan Rickman, Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Hugh Grant, Liam Neeson ve Keira Knightley var. Yılbaşı zamanı Londra’da yaşanan 10 aşkı anlatıyor film. Bir çok ödül de kazanmış. Eminim ki siz de benim gibi defalarca izlemişsinizdir. Ancak yeniden izlemek istemez misiniz? Buradan izleyebilirsiniz.


Son olarak Ateşkes/ Joyeux Noël.

Sonra sırada biraz farklı bir film var. Savaşın acı tarafını bir günlüğüne tatile çıkaran iki düşman tarafın yılbaşı kutlamasını konu alıyor film. 2006 yapımı. Filmin konusu 1914’te 1. Dünya Savaşı yıllarında Almanlarla Fransız ve İskoçlar arasında yaşanan gerçek anılardan oluşuyor. Başrolleri Diane Kruger, Benno Fürmann, Guillaume Canet paylaşmışlar. Acımasız, kanlı sahnelerin içinde bir günlüğüne de olsa bir kutlamayı paylaşmak yaşanan durumun trajedisini de seriyor gözler önüne. Filmin künyesine buradan bakabilirsiniz.

Yeni yıl kutlu olsun yeniden yılbaşı filmleri ile.

Son olarak yeni yıl tüm güzellikleriyle gelsin hepimize.


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments