Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaAdile Naşit

Adile Naşit

Adile Naşit

17 Haziran 1930 – 11 Aralık 1987 (57)

Büyük Türk oyuncu Adile Naşit (gerçek adıyla Adela Özcan) 17 Haziran 1930’da İstanbul’da doğmuştur. Babası komedyen annesi ise tiyatro oyuncusu olan Adela, daha on dört yaşındayken babasının hayatını kaybetmesiyle okulu bırakmış ve “İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’na” girmiştir.  Oyunculuk kariyerine bu şekilde başlayan Adile Naşit, uzun yıllar boyunca belki de yüzlerce kez sahne almış ve binlerce insanın yüzünde güller açtırmıştır.

Oynadığı ilk sinema filmi 1947 yapımı “Yara” adlı yapımdır. Daha çok 70’li yıllarda filmlerde oynayan Naşit, 1975 yapımı “İşte Hayat” filmiyle 1976 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu olarak seçilmiştir. Fakat asıl akıllara kazınan, Adile Naşit denince akla gelen rolü Hababam Sınıfı’ndaki “Hafize Ana” rolüdür.

Adile Naşit

1950 yılında evlendiği ilk eşi Ziya Keskiner’den olan çocuğu Ahmet Keskiner, 1966 yılında 16 yaşındayken geçirdi kalp ameliyatı sonrasında komaya girmiş ve kurtarılamamıştır. Adile Naşit çocuğunun ölümü üstüne -belki de kalbindeki boşluk hissini doldurmak için- çocuklara yönelmiş ve TRT’de yayınlanan “Uykudan Önce” isimli çocuk programında öykü ve masallar anlatarak “Masalcı Teyze” olarak anılmaya başlanmıştır.

Büyük sanatçı kalın bağırsak kanseri nedeniyle 1987 yılının 11 Aralık günü, daha sadece 57 yaşındayken doğduğu yer olan İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Mezarı ilk eşi ve oğluyla birlikte Karaca Ahmet Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

57 yıllık kısacık hayatına yüze yakın yapımı sığdıran, kahkahasıyla yaşadığı dönemden şimdiye kadar bir çok kişiyi güldüren ve Türk sinemasına adını altın harflerle kazıyan Adile Naşit’i saygıyla anıyoruz.

Filmografisi | Biyografisi

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAydın Boysan
Sonraki İçerikİlhan Şeşen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz