Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaAlfred Hitchcock

Alfred Hitchcock

Alfred Joseph Hitchcock

3 Ağustos 1899 – 29 Nisan 1980 (81)

Gerilim filmleri yönetmeni.

Alfred Hitchcock korku sineması denilince ilk akla gelen isim. Korku filmi severlerin unutulmaz yönetmeni O. Filmleri, dizileriyle anıyoruz.

İngiltere doğumlu Amerikan gerilim filmlerinin efsanevi yönetmenidir. Londra’da doğmuş ve aslında mühendislik eğitimi almıştır. Ancak O sinemayı seçer. O kadar sever ki yaptığı işi tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir.

İlk filmini Londra’da 1922’de çeker ancak tamamlanmamış olduğu kayıtlara geçmiştir. Ve sonrasında devamı gelir. Dünya sinema sahnesini adını ilk duyuran filmi ise 1940 yılında çektiği Rebecca isimli filmdir.

Alfred Joseph Hitchcock

Hitchcock, gerilim ve cinayet temalı 70’e yakın film yönetmiştir.

Psycho, North by Northwest, Vertigo, Rear Window ve The Birds gibi filmler ile adını duyurmuştur. Cary Grant, James Stewart, Grace Kelly gibi ünlü isimlerle çalışmıştır.


Gerilim ve cinayet sinemasına iz bıraktı filmlerindeki bazı sahneler. Hatta sonrasında aynı kareler tekrar tekrar kullanıldı. Mesela Sapık filmindeki duş sahnesi, Kuşlar filmindeki kuş saldırıları, North by Northwest’teki uçak sahnesi mutlaka hatırlayacağınız sahnelerden.

Bu sahneler günümüzde de hala Alfred Hitchcock anısına birçok filmde tekrarlanır.

Unutulmaz yönetmeni biz de filmleriyle, dizileriyle anıyoruz.

Fimografisi (IMDb) | Biyografisi

Önerilen Kategori > İzliYorum

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAl Pacino
Sonraki İçerikMuhsin Ertuğrul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz